• Reklama
  • Kontakt
    • Polityka prywatności
poniedziałek, 1 marca, 2021
M jak Małopolska
  • Home
  • Aktualności
  • Z Regionu
  • Na Sygnale
  • Sport
  • Zdrowie
  • Kultura
No Result
View All Result
  • Home
  • Aktualności
  • Z Regionu
  • Na Sygnale
  • Sport
  • Zdrowie
  • Kultura
No Result
View All Result
M jak Małopolska
No Result
View All Result
Home Aktualności

W kilku krajach Europy nakaz noszenia masek FFP2

Magdalena Konik przez Magdalena Konik
21 lutego 2021
w Aktualności, Informacje
0
W kilku krajach Europy nakaz noszenia masek FFP2

epa08951276 A passenger wearing an FFP2 face mask gets off a bus in Munich, Bavaria, Germany, 20 January 2021. Since 18 January 2021, FFP2 masks have been mandatory in Bavaria in stores, public transport and doctors' offices. The masks are supposed to provide better protection against the coronavirus than everyday masks. EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS Dostawca: PAP/EPA.

49
SHARES
972
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

W kilku krajach Europy wprowadzono już nakaz noszenia masek FFP2. Tymi państwami są Niemcy, Austria oraz Czechy. W wielu krajach obowiązuje godzina policyjna, a wychodzić z domu można jedynie w ważnych sprawach.

W obawie przed rozprzestrzenianiem się nowych, bardziej zaraźliwych wariantów koronawirusa w kilku krajach Europy zaostrzono już regulacje dotyczące zasłaniania nosa i ust.  Austria i Bawaria w sklepach i pojazdach komunikacji zbiorowej wprowadziła obowiązek noszenia maski typu FFP2. Od wtorku podobny obowiązek wprowadzą Czechy.

Czechy

W Czechach od północy z poniedziałku na wtorek (z 22 na 23 lutego) w środkach komunikacji publicznej i w innych miejscach, w których spotyka się więcej osób, np. w czynnych jeszcze sklepach trzeba będzie nosić maseczkę typu FFP2, KN95 lub maskę wykonaną z nanowłókien. W tych miejscach dozwolone będzie też używanie dwóch nałożonych na siebie maseczek chirurgicznych. Oprócz tego usta i nos trzeba zakrywać we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych i na świeżym powietrzu, gdy nie można zachować dwumetrowego dystansu od innych osób, ale można do tego używać np. maseczek materiałowych. W Czechach od godz. 21:00 do 5:00 trwa godzina policyjna. Działają tylko sklepy z najpotrzebniejszymi towarami, restauracje serwują jedynie posiłki na wynos. Zamknięte są miejsca rozrywki, obiekty sportowe (w tym wyciągi narciarskie) i placówki kultury. Większość uczniów objęta jest edukacją zdalną.

Niemcy

W całych Niemczech noszenie maseczek chirurgicznych lub masek z filtrem (FFP2 lub FFP3) jest obowiązkowe w sklepach i pojazdach transportu zbiorowego. W Bawarii w tych miejscach trzeba używać maseczek FFP2. Maseczki tego typu trzeba też zakładać przebywając na wszystkich niemieckich lotniskach i w samolotach. W całym kraju co najmniej do 7 marca zamknięto restauracje i bary, sklepy niesprzedające podstawowego asortymentu, placówki kultury i zakłady usługowe. Fryzjerzy będą mogli wznowić pracę od 1 marca. Co najmniej do 15 marca pracodawcy muszą umożliwić pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe.

Austria

W Austrii noszenie maseczki FFP2 jest obowiązkowe w wielu zamkniętych przestrzeniach publicznych, m.in. w sklepach, środkach komunikacji zbiorowej, muzeach i bibliotekach. Minister zdrowia Rudolf Anschober zapowiedział w czwartek, że noszenie tego typu masek niedługo będzie wymagane także w niektórych otwartych przestrzeniach publicznych, w których styka się ze sobą wiele osób. W Austrii nadal zamknięte są hotele, kina, teatry, restauracje i bary prowadzą tylko sprzedaż na wynos. By skorzystać z usług fryzjerskich lub kosmetycznych trzeba okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Między godz. 20:00 a 6:00 rano obowiązuje godzina policyjna. Wyciągi narciarskie są czynne, ale mogą z nich korzystać praktycznie wyłącznie mieszkańcy Austrii, gdyż w kraju nie działają hotele, a przybywający praktycznie z całej Europy, w tym z Polski muszą okazać negatywny wynik testu i przejść 10-dniową kwarantannę.

Francja

We Francji, w której zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w zamkniętej i otwartej przestrzeni publicznej, władze zalecają, by używać do tego celu maseczek medycznych, a nie tych wykonanych ze zwykłego materiału. W kraju między godz. 18:00 i 6:00 rano obowiązuje godzina policyjna. Miejsce zamieszkania można wówczas opuszczać tylko z uzasadnionych powodów, jak praca, wizyta u lekarza czy ważne sprawy rodzinne. Znajdując się w tym czasie w przestrzeni publicznej, należy mieć przy sobie zaświadczenie, w którym podaje się swoje dane i powód, dla którego przebywa się poza miejscem zamieszkania. We Francji zamknięto bary, restauracje, kina, teatry, muzea, siłownie i wyciągi narciarskie. Otwarte pozostają szkoły. Jeżeli jest to możliwe istnieje obowiązek pracy z domu.

Holandia

W Holandii od godz. 21:00 do 4.30 obowiązuje godzina policyjna. We wtorek sąd w Hadze orzekł, że rząd nie miał prawa jej wprowadzać, rząd odwołał się od wyroku do sądu apelacyjnego w Amsterdamie, który zdecydował, że ograniczenie będzie dalej obowiązywało do czasu rozpatrzenia apelacji. W całym kraju obowiązuje kwarantanna: wychodzić z domu można tylko z uzasadnionych powodów, zaleca siępraca zdalna, zamknięte są restauracje, zakłady usługowe, lokale rozrywkowe i sklepy z innymi niż najpotrzebniejsze towarami. Działają szkoły podstawowe, szkoły średnie są zamknięte.

Ukraina

Na Ukrainie w środę rząd przedłużył związane z epidemią koronawirusa ograniczenia do 30 kwietnia. Restrykcje w poszczególnych regionach będą dopasowane do aktualnej sytuacji epidemicznej na ich terenie. Na razie, od 24 lutego cały kraj znajdzie się w tzw. strefie żółtej. Obowiązywac w niej będą aktualne obostrzenia, niektóre z nich w nieco złagodzonej formie. Obecnie na Ukrainie działają kina, muzea i siłownie, jednak może w nich przebywać ograniczona liczba osób. Lokale gastronomiczne mogą działać do godz. 23. Zamknięto kluby nocne i dyskoteki.

Słowacja

Na Słowacji miejsce zamieszkania można opuszczać tylko w określonych sytuacjach. By pójść do pracy, uprawiać sport w otwartej przestrzeni, udać się do urzędu lub na pocztę, do banku czy biblioteki, trzeba mieć jednak negatywny wynik badania na obecność koronawirusa. Bez takiego zaświadczenia można wyjść tylko do najbliższego sklepu po niezbędne zakupy, do apteki, lekarza, punktu wykonywania testów czy do bliskich osób, jeżeli potrzebują pomocy. Wynik testu (antygenowego lub PCR) można też zastąpić zaświadczeniem potwierdzającym przebycie infekcji lub zaszczepienie przeciw Covid-19. Na Słowacji działają tylko sklepy sprzedające najpotrzebniejsze produkty. Zamknięto kina, teatry, siłownie i baseny, hotele i stacje narciarskie, a restauracje i bary prowadzą tylko sprzedaż na wynos.

Litwa

Na Litwie nadal zamknięte są lokale gastronomiczne, nie działają obiekty sportowe i miejsca rozrywki. Nauka w szkołach i na uczelniach odbywa się zdalnie, urzędy państwowe i część firm również pracują w tym trybie. Z domu można wychodzić tylko do pracy, po niezbędne zakupy, do lekarza, na spacer czy do bliskich potrzebujących pomocy.

Włochy

We Włoszech do 25 lutego obowiązuje zakaz podróży między regionami bez uzasadnionego powodu. Do 5 marca zamknięte mają pozostać wyciągi narciarskie. Od początku lutego w większości regionów zniesiono jednak część restrykcji. Na terenach tzw. żółtej strefy otwarto restauracje i bary (klientów obsługuje się przy stolikach do godz. 18:00) i muzea, do szkół wrócili też uczniowie szkół średnich, ale mogą zajmować tylko połowę miejsc w klasach. W całym kraju między godz. 22:00 a 5:00 rano nadal obowiązuje godzina policyjna. Pogorszenie się sytuacji epidemicznej w niektórych regionach grozi jednak ponownym zaostrzeniem restrykcji, już teraz w bardziej dotkniętych epidemią gminach wprowadza się lokalne lockdowny.

Wielka Brytania i Irlandia

W poszczególnych częściach Wielkiej Brytanii i w Irlandii obowiązują zbliżone regulacje dotyczące obostrzeń. Z domu można wychodzić tylko z uzasadnionego powodu, obowiązuje też zakaz spotkań towarzyskich i odwiedzin w prywatnych domach. Wyjątkiem jest konieczność sprawowania opieki nad dziećmi lub osobami potrzebującymi pomocy. Zamknięto sklepy, które nie sprzedają towarów pierwszej potrzeby, punkty usługowe, obiekty sportowe i rozrywkowe. Nauka w szkołach odbywa się zdalnie. Od poniedziałku do szkół stopniowo zaczną wracać uczniowie w Szkocji, ale lockdown potrwa przynajmniej do marca. Ograniczenia w Irlandii Północnej potrwają do 1 kwietnia, najmłodsi uczniowie powrócą do nauki stacjonarnej od 8 marca. W poniedziałek premier Boris Johnson ma przedstawić plan stopniowego wychodzenia z kwarantanny w Anglii.

Portugalia

W Portugalii zamknięte są szkoły i uczelnie. Wychodzić z domu można tylko w uzasadnionych sytuacjach, takich jak zakupy czy praca; wszędzie, gdzie jest to możliwe, należy pracować zdalnie; w kościołach nie odprawia się mszy z udziałem wiernych.

Grecja

W Grecji obowiązuje kwarantanna w stołecznym regionie Attyki, zamieszkiwanym przez około jedną trzecią mieszkańców kraju. Do końca lutego zamknięte pozostaną tam m.in. szkoły i świątynie. Otwarte są tylko supermarkety, sklepy spożywcze, piekarnie i stacje benzynowe. W całym kraju między godz. 21:00 a 5:00 rano obowiązuje godzina policyjna, w niektórych regionach jest ona wydłużona w weekendy i zaczyna się wówczas o godz. 18.

Węgry

Na Węgrzech restauracje i kawiarnie mogą przygotowywać posiłki tylko na wynos. Hotele natomiast mogą przyjmować tylko gości podróżujących w celach biznesowych lub edukacyjnych. Między godz. 20:00 a 5:00 rano obowiązuje godzina policyjna. Zamknięte pozostają kina, teatry, siłownie i baseny.

Dania

W Danii nieczynne są centra handlowe poza sklepami spożywczymi i aptekami. Nauczanie w szkołach odbywa się zdalnie, a w spotkaniach może brać udział do pięciu osób.

Szwajcaria

W Szwajcarii zamknięto sklepy niesprzedające podstawowych produktów, prywatne spotkania ograniczono do maksymalnie pięciu osób. Nie działają także placówki kultury i obiekty sportowe. Restauracje i bary mogą prowadzić sprzedaż tylko na wynos. Pracodawcy muszą wprowadzić pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe.(PAP)

Tags: Europamaseczkimaseczki chirurgicznemaski chirurgicznemaski FFP2maski FFP3restrykcje
Poprzedni

Polacy nie akceptują swojego wyglądu

Następny

Premier: zmniejszyliśmy lukę VAT o połowę

Następny
Premier: zmniejszyliśmy lukę VAT o połowę

Premier: zmniejszyliśmy lukę VAT o połowę

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Trendy
  • Komentowane
  • Najnowsze
Sensacyjny transfer Wisły Kraków?

Sensacyjny transfer Wisły Kraków?

18 stycznia 2021
Transfer dopięty na ostatni guzik?

Transfer dopięty na ostatni guzik?

24 lutego 2021
Zmiany - teleporady już nie dla wszystkich!

Zmiany – teleporady już nie dla wszystkich!

10 lutego 2021
Zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o zabójstwo 23-latka!

Zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o zabójstwo 23-latka!

27 stycznia 2021
Transfer dopięty na ostatni guzik?

David Niepsuj żegna się z Wisłą

1
“Boguś” wyróżniony!

“Boguś” wyróżniony!

0

Mecz Wisła – Lechia przełożony

0

CLJ, U-18: Wisła przegrywa w Białymstoku.

0
“Boguś” wyróżniony!

“Boguś” wyróżniony!

1 marca 2021
Fortuna 1 Liga: Udany start Sandecji, Bruk-Bet remisuje rzutem na taśmę

Fortuna 1 Liga: Udany start Sandecji, Bruk-Bet remisuje rzutem na taśmę

1 marca 2021
Peter Hyballa po zwycięstwie nad Wisłą Płock

Peter Hyballa po zwycięstwie nad Wisłą Płock

1 marca 2021
Dwie czerwone kartki dla Cracovii

Dwie czerwone kartki i sześć bramek przy Kałuży!

28 lutego 2021

Najciekawsze

“Boguś” wyróżniony!

“Boguś” wyróżniony!

1 marca 2021
Fortuna 1 Liga: Udany start Sandecji, Bruk-Bet remisuje rzutem na taśmę

Fortuna 1 Liga: Udany start Sandecji, Bruk-Bet remisuje rzutem na taśmę

1 marca 2021
Peter Hyballa po zwycięstwie nad Wisłą Płock

Peter Hyballa po zwycięstwie nad Wisłą Płock

1 marca 2021
Dwie czerwone kartki dla Cracovii

Dwie czerwone kartki i sześć bramek przy Kałuży!

28 lutego 2021
M jak Małopolska

Odwiedź Nasze Social Media:

Kategorie

  • Aktualności
  • Bez kategorii
  • Czytelnicy
  • Dziecko
  • Ekologia
  • Gospodarka
  • Informacje
  • Kobieta
  • Koronawirus
  • Kraków
  • Kultura
  • Motoryzacja
  • Muzyka
  • Na Sygnale
  • Nauka
  • Nowe technologie
  • Ochrona środowiska
  • Plebiscyt
  • reklama
  • Rodzina
  • Sponsorowany
  • Sport
  • Turystyka
  • WIDEO
  • Wydarzenia
  • Z Regionu
  • Zdrowie

Najnowsze

“Boguś” wyróżniony!

“Boguś” wyróżniony!

1 marca 2021
Fortuna 1 Liga: Udany start Sandecji, Bruk-Bet remisuje rzutem na taśmę

Fortuna 1 Liga: Udany start Sandecji, Bruk-Bet remisuje rzutem na taśmę

1 marca 2021
  • Reklama
  • Kontakt

© 2021 JKR MEDIA - Wdrożenie: KCS.

No Result
View All Result
  • Home
  • Aktualności
  • Z Regionu
  • Na Sygnale
  • Sport
  • Zdrowie
  • Kultura

© 2021 JKR MEDIA - Wdrożenie: KCS.