VAT wzrośnie. Tarcza antyinflacyjna narusza unijne przepisy

Polacy na własnej skórze poczują dyktat Unii Europejskiej. Rząd będzie musiał wycofać się z obniżonych stawek VAT na energię, paliwa oraz nawozy. Komisja Europejska zarzuciła Polsce, że poprzez obniżony podatek VAT naruszamy unijne przepisy o zdrowej konkurencji.

Według zapowiedź rządu od 1 stycznia 2023 roku podatek na paliwa ma wzrosnąć z obowiązujących obecnie 8 proc. do 23 proc., na prąd i ciepło z 5 proc. nad 23 proc. Wzrośnie również podatek na nawozy z zera do 8 proc. Zmiany nie obejmą jedynie żywności, gdzie stawka VAT zostanie utrzymana na zerowym poziomie.

Co oznaczają zmiany? Niestety najbardziej odczujemy to na stacjach paliw, gdzie podwyżki za benzynę mogą sięgnąć nawet 1-1,50 złotych za litr. Według zapowiedzi m.in. Jacka Sasina zmieni formę tarczy antyinflacyjnej i wprowadzi szereg rozwiązań, aby kompensować wzrosty cen. Przykładem noga być urzędowo ustalone, maksymalne ceny za gaz dla gospodarstw domowych i firm. Niektóre spółki będą miały pokrywać wyższe ceny swoimi zyskami. Na szczegóły musimy poczekać do posiedzenia rządu.

Według Komisji Europejskiej obniżony VAT na paliwa, nawozy i energię narusza unijne przepisy o zdrowej konkurencji. Szkoda tylko, że wpływa to na suwerenność naszego państwa.

fot. Kancelaria Premiera Twitter

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.