Pożar tartaku w Mochnaczce Wyżnej i wypadek strażaka (ZDJĘCIA)

Potężny pożar hali produkcyjno-magazynowej tartaku wybuchł około godziny 4 rano we wtorek 22 listopada na terenie miejscowości Mochnaczka Wyżna. Podczas dogaszania ognia wypadkowi uległ jeden ze strażaków. W akcji trwającej dziesięć godzin wzięło udział 15 zastępów straży pożarnej i aż 54 strażaków. 

22 listopada o godzinie 4.04 zastępy z JRG w Krynicy Zdroju oraz z najbliższych jednostek OSP zadysponowane zostały do działań w Mochnaczce Wyżnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że  pożarem objęta była cała hala produkcyjno-magazynowa tartaku o konstrukcji mieszanej.

Płomienie przedostały się na zewnątrz budynku. Zagrożone pożarem była dwa budynki magazynowo – produkcyjne, budynek kotłowni oraz budynek mieszkalny. Z informacji uzyskanych od właściciela wynikało, że w płonącym budynku znajdowała się między innymi taśma produkcyjna oraz suche drewno.

Płonął budynek gospodarczy w Stańkowej (ZDJĘCIA)

Działania zastępów  straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądów wody w obronie na zagrożone budynki oraz w natarciu na płonącą halę. Zbudowano  punkt czerpania wody na potoku w odległości około 2 km od miejsca zderzania. Wodę do pożaru dowożono. W trakcie prowadzenia rozpoznania ustalono, że budynek objęty pożarem wyposażony był w instalację fotowoltaiczną, panele PV znajdowały się na dachu budynku.Ustalono, że panele PV znajdujące się na dachu budynku uległy spaleniu jeszcze przed przybyciem straży pożarnych.

Wyłączono pozostałe dwie instalacje fotowoltaiczne znajdujące się na terenie zakładu. Na miejsce pożaru zadysponowano samochód cysternę z JRG nr 1 w Nowym Sączu. Po opanowaniu rozprzestrzeniania się ognia przystąpiono do prac wyburzeniowych oraz dogaszania pożaru.

Właściciel zakładu udostępnił mechaniczne ładowarki wraz z operatorami za pomocą których prowadzono prace wyburzeniowe. Podczas dogaszania pożaru wypadkowi uległ jeden strażak. Działania gaśnicze 15 zastępów i 54 strażaków trwały dziesięć godzin.

fot. PSP Nowy Sącz

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.