Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama

Ścieki z Niepołomic zabijały ryby w Wiśle. Brak reakcji służb [FOTO]

Wędkarze i aktywiści alarmują o kolejnym masowym śnięciu ryb w Wiśle. Tym razem tragedia rozegrała się w okolicach Wawrzeńczyc, gdzie 10 września wieczorem zauważono dziesiątki martwych ryb. Mimo natychmiastowych zgłoszeń, służby reagowały z opóźnieniem, a ich działania wydawały się nieskoordynowane.
Ścieki z Niepołomic zabijały ryby w Wiśle. Brak reakcji służb
Na zdjęciu śnięte ryby w rzece Wiśle

Autor: WWF Polska

Podziel się
Oceń

Ścieki zabiły rzekę

Po dokładnych oględzinach, wędkarze i Strażnicy Rzek WWF ustalili, że źródłem zatrucia był najprawdopodobniej kanał odprowadzający ścieki z oczyszczalni i strefy przemysłowej w Niepołomicach. Wypływające z niego cuchnące ścieki spowodowały poważne uszkodzenia skrzeli u ryb, które w agonii wyskakiwały z wody. Powyżej tego miejsca nie znaleziono żadnych martwych ryb, co jednoznacznie wskazuje na związek między ściekami a masowym śnięciem.

Służby zawiodły

Mimo powagi sytuacji, reakcja służb była opóźniona i niewystarczająca. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska początkowo nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, a Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolski odmówiło interwencji, argumentując brakiem dowodów na zanieczyszczenie. Dopiero po licznych telefonach i mailach służby zdecydowały się podjąć jakiekolwiek działania.

WWF Polska monitoruje sytuację

Strażnicy Rzek WWF, współpracując z wędkarzami, prowadzą monitoring sytuacji i domagają się wyjaśnienia przyczyn tragedii. Zwracają uwagę na konieczność szybkiej i skutecznej reakcji służb w przypadku podobnych zdarzeń oraz wzmocnienia kontroli nad jakością wód w Wiśle.

Pytania bez odpowiedzi

  • Dlaczego służby tak długo zwlekały z reakcją?

  • Kto ponosi odpowiedzialność za zanieczyszczenie Wisły?

  • Jakie działania zostaną podjęte, aby zapobiec podobnym tragediom w przyszłości?

Apelujemy do władz i mieszkańców o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz ochrony Wisły – naszej największej rzeki i skarbu narodowego.



Napisz komentarz
Komentarze
WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama