Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :

Olej sezamowy - do wykorzystania nie tylko w kuchni azjatyckiej

Olej sezamowy obok swoich właściwości zdrowotnych, charakteryzuje się ogromnym potencjałem kulinarnym. Znakomicie podkreśla smak potraw w kuchni azjatyckiej, ale na tym nie kończą się możliwości jego wykorzystania. Sprawdźmy więc, o jakich mowa!
  • 19.04.2024 10:57
  • Autor: Grupa tipmedia
Olej sezamowy - do wykorzystania nie tylko w kuchni azjatyckiej

olej sezamowy

Właściwości oleju sezamowego

Olej sezamowy (https://olini.pl/olej-sezamowy-olini) wyróżnia się niesamowitym smakiem i aromatem. Jeśli jednak sięgniemy po tłoczony na zimno, to zyskamy istną bombę odżywczą dla organizmu. Należy zwrócić uwagę między innymi na dużą zawartość fitosteroli. W praktyce mowa o sterolach roślinnych, które mają istotny wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu. Wprowadzenie dobrej klasy oleju sezamowego do diety, to stawianie na dostarczanie sobie solidnej dawki witamin. Wśród nich warto wymienić m.in. te z grupy B (niacyny, ryboflawiny, tiaminy, ryboflawiny, kwasu foliowego). Do tego dochodzą witaminy A, E oraz K. 

Wśród dobrodziejstw dla organizmu, które przynosi olej sezamowy należy wymienić również obecność wielu cennych minerałów takich jak m.in. cynk, fosfor, żelazo, wapń i potas. 

Nie bez znaczenia pozostaje także obecność kwasów tłuszczowych i ich korzystne dla organizmu zestawienie. W olejach, które produkowane są w wysokiej klasy olejarniach stosunek ten wygląda następująco: ok. 42% kwasu linolowego (omega-6), ok. 42% kwasu oleinowego (omega- 9) i ok. 14% kwasów tłuszczowych nasyconych. 

W jaki sposób olej sezamowy tłoczony na zimno wpływa na nasze zdrowie? Otóż jak już wspomnieliśmy, obniża poziom cholesterolu we krwi, ale to nie wszystko. Przyczynia się również do wsparcia prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Warto ponadto zwrócić uwagę na to, że wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Wszystko za sprawą naturalnych przeciwutleniaczy, a dokładnie takich jak sezamol, sezamin i sezamolina. To właśnie one skutecznie wspierają ochronę komórek ciała przed wolnymi rodnikami. Olej tym samym pozytywnie wpływa na skórę i chroni ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Zapewne wiele osób doceni także to, że spowalnia procesy starzenia. 

danie azjatyckie

Olej sezamowy w kuchni - nie tylko do dań azjatyckich!

Zacznijmy od kwestii podstawowych. Czy na oleju sezamowym można smażyć? Nie jest to wskazane - wszystko przez dużą zawartość cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. W grę wchodzi także stosunkowo niska temperatura dymienia - 177°C. Olej nierafinowany ma to do siebie, że kwasy tłuszczowe się rozpadają, a co za tym idzie, wytwarzają się związki toksyczne. Ponadto nabiera gorzkiego posmaku. Morał z tego jest prosty - olej sezamowy to zdrowie na talerzu, jednak najlepiej podawać go na zimno.

Warto mieć na uwadze, to że charakteryzuje się delikatnie orzechowym smakiem, dlatego bardzo często stanowi nieodzowny dodatek do potraw kuchni azjatyckiej. Świetnie komponuje się m.in. z daniami na bazie ryżu czy też makaronu ryżowego. Pamiętajmy jednak o tym, że jego kulinarny potencjał znacznie wykracza poza ramy dań chińskich, japońskich czy też tajskich.

Wyjątkowy smak i aromat oleju sezamowego znakomicie podkreśla charakter wielu potraw, zwłaszcza jeśli jesteśmy miłośnikami eksperymentowania w kuchni. Już kilka kropel tego produktu sprawi, że zwykła sałatka czy sos staną się istnym dziełem sztuki. Doskonale komponuje się zarówno z mięsami, jak również rybami i owocami morza. Nie bez powodu stanowi główny składnik marynat, dipów czy sosów, które nie dość, że podbijają kubki smakowe, to w dodatku dostarczają naszemu organizmowi wielu cennych składników odżywczych.

Każdy fan pasty tahini (https://olini.pl/pasta-sezamowa-tahini), czyli tej na bazie zmielonych ziaren sezamu, powinien polubić się z olejem sezamowym. Te dwa produkty stanowią idealny duet, który wzajemnie się uzupełnia. Można go dodawać również do innych past, np. z roślin strączkowych - bobu, ciecierzycy czy czerwonej fasoli. Efekt? Gładka masa idealna na kanapki.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby olej sezamowy wykorzystać do doprawiania zup, najlepiej tych kremowych. Dzięki temu staną się jeszcze bardziej wyraziste w smaku i aksamitne w konsystencji. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby olej dodać pod sam koniec gotowania lub po nałożeniu do miseczki - wszystko po to, aby zbyt wysoka temperatura nie pozbawiła go właściwości prozdrowotnych.

Co ciekawe, olej sezamowy świetnie pasuje również do dań na słodko i deserów. Wystarczy odrobina, aby pucharek lodów czy muffiny nabrały całkiem nowego charakteru.

Olej sezamowy - czy odnajdzie się w kuchni tradycyjnej?

Oczywiście, że tak! Olej sezamowy ma naprawdę duży kulinarny potencjał. Obejmuje on również kuchnię tradycyjną. O ile jeśli sięgamy po olej tłoczony na zimno, który nie nadaje się do gotowania, smażenia i pieczenia, o tyle nie oznacza to, że nie można stać się kompanem wielu potraw!

I tak, z powodzeniem można polać nim gorące danie tuż przed podaniem, aby podkręcić jej smak i dodać niesamowitego aromatu. Może ponadto stać się idealnym kompanem wielu sałatek - zarówno owocowych, jak i warzywnych. Znakomicie spisuje się także w duecie z ryżem lub kaszą. 

A może olej sezamowy w towarzystwie zupy krem? Wśród nich można wymienić np. z dyni, ziemniaka, jak również kalafiora. Znakomicie podkręca też smak tego na bazie marchewki. 

Można śmiało sięgnąć również po niego, kiedy robimy pastę warzywną czy też twarogową. To będzie znakomity wybór!

Artykuł sponsorowany