Jak się zabrać za pisanie pracy?
Aby ukończyć pracę magisterską w ciągu dwóch miesięcy, należy nadto zaprojektować konspekt pracy, tak by pisanie przebiegało w sposób teleologiczny, zorientowany na konkluzywne rozstrzygnięcie problemu badawczego – dzięki temu osoba pisząca oszczędza czas normalnie przeznaczony na pracę koncepcyjną. Następnie pilnie pracował, aby wypełnić luki danymi i analizami.
Kiedy powinno się zacząć pisać pracę magisterską?
Pisanie pracy magisterskiej może być długim i żmudnym procesem, który jednak można zamknąć w stosunkowo krótkim czasie. Rozpoczęcie pisania pracy dyplomowej powinno nastąpić już na początku V roku studiów, ponieważ oprócz samego pisania student stoi przed konieczność przeprowadzenia szeroko zakrojonych badań, gromadzenia danych i wykonywania analiz. Studenci często popełniają taki błąd, że w procesie tworzenia pracy dyplomowej koncentrują się oni na wysłowieniu, formie stylistyczno-kompozycyjnej, zapominając o merytorycznej stronie pracy i lekceważąc sprawę metodologicznej dyscypliny, tymczasem te kwestie należy w punkcie wyjścia przemyśleć, choćby po to, by później oszczędzić sobie marnowania czasu spowodowanego koniecznością nanoszenia poprawek do tekstu.
W zależności od tematu i poziomu trudności konkretnych studiów, ukończenie wersji roboczej może zająć od sześciu tygodni do dwóch lub trzech miesięcy. Po tym następują dalsze poprawki i edycje przed sfinalizowaniem rozprawy. Odpowiednie zaplanowanie sobie pracy może jednak skrócić proces pisania, a liczbę poprawek – znacząco zredukować.
Warto zatem przemyśleć metodologiczną stronę pracy - jest to część pracy, która ujmuje narzędzia badawcze, jakie mają być wykorzystane w pracy. Metodologia powinna obejmować informacje na temat sposobu gromadzenia, analizowania i interpretacji danych. Warto zaczynać od metodologii, ponieważ dzięki temu cały proces pisania jest zorientowany na konkretny wynik i dzięki temu przebiega sprawniej.
Dzięki temu łatwiej zapanować także nad ostatnimi ustępami pracy dyplomowej. Wyniki i dyskusja stanowią płaszczyznę, na której referowane są wyniki badań w odniesieniu do aktualnego stanu wiedzy w danej dziedzinie.