To wszystko wpływa niebywale ożywczo na spowalniający organizm, sprawia, że po prostu chce się żyć. Szczególną radość sprawiają osobom starszym te działania wolontaryjne, które są równocześnie sposobnością do współpracy z osobami młodszymi - mówi Anna Okońska-Walkowicz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa
Igrzyska Europejskie 2023, które odbędą się w okresie od 21 czerwca do 2 lipca przede wszystkim w Krakowie, a także w Krynicy, Krzeszowicach, Nowym Sączu i Tarnowie to bardzo atrakcyjnego przedsięwzięcie, które umożliwi realizację działań wolontaryjnych. Organizatorzy pragną podjąć współpracę z wolontariuszami w różnym wieku. Szczególnie serdecznie zapraszają seniorów, gdyż znają ich rzetelność, wysokie kompetencje, komunikatywność i misyjne podejście do podejmowanych obowiązków.
Zaangażowanie osób starszych we współpracę przy organizacji Igrzysk może nadać wydarzeniu szczególny klimat i znacznie podnieść jego ważność. Dla seniorów będzie też sposobnością do nieodpłatnego uczestniczenia w wydarzeniu o dużej randze, przeżycia emocji związanych z kibicowaniem i współorganizacją dużego, ważnego przedsięwzięcia, które może jeszcze bardziej podnieść prestiż naszego miasta i Małopolski - mówi Anna Okońska-Walkowicz
Jakie są oczekiwania organizatorów względem wolontariuszy?
Organizatorzy wydarzenia oczekują kilkugodzinnej dyspozycyjności w trakcie trwania Igrzysk, a nieco mniejszej przed i po wydarzeniu. Znajomość przez wolontariusza języka angielskiego będzie atutem, ale nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia wolontariatu.
Jakie będą zadania wolontariuszy?
Wśród zadań wolontariuszy może należeć:
- witanie i informowanie gości na lotniskach, w hotelach i na dworcach
- pomoc osobom niepełnosprawnym
- pomoc przy wydawaniu akredytacji, współpracy z mediami
- wsparcie we wszelkich działaniach logistycznych prowadzonych przez organizatorów
Wolontariusze zostaną ubezpieczeni i wyposażeni w koszulkę, czapkę z daszkiem, kurtkę, plecak, powerbank, bidon. W czasie działań wolontaryjnych mogą liczyć na bezpłatną komunikację, ciepły posiłek, kawę, herbatę i przekąski, a także możliwość zakwaterowania w przypadku przydziału zadań poza miejscem zamieszkania.
Aby zostać wolontariuszem Igrzysk należy możliwie jak najszybciej wypełnić formularz rekrutacyjny, który można pobrać i wysłać korzystając z linku http://ie2023.pl/wolontariat lub wypełnić i pozostawić w siedzibie Rady Krakowskich Seniorów przy ulicy Daszyńskiego 19 w godzinach pracy Miejskiego Centrum Informacji dla Seniorów 9-14 telefon 12 445 96 67.
Kolejnym krokiem rekrutacji będą rozmowy prowadzone przez przedstawicieli organizatorów w Miejskim Centrum Informacji dla Seniorów lub w niektórych Centrach Aktywności Seniorów. W czasie rozmów wolontariusze otrzymają bardziej szczegółowe informacje i będą mogli wybrać odpowiadające im zadania i godziny dyspozycyjności.
Warto dodać, że starsi Krakowianie, którzy zdecydują się na prace wolontaryjną w czasie Igrzysk będą wspaniałą wizytówką miasta, które zabiega o zaliczenie go w poczet miast przyjaznych starzeniu się WHO, i które nieprzerwanie od początku 2014 roku realizuje programy, które służą ważnej sprawie z zakresu spójności społecznej to jest pozytywnemu wizerunkowi osób starszych - informuje Anna Okońska-Walkowicz.
Napisz komentarz
Komentarze