Od rock’n’rolla po reggae, od bikiniarzy po punkowców, od melomanów po T.Love Alternative i Praffdatę, od Krakowa po wybrzeże, od półjawnych jazzowych jam sessions po hałaśliwy festiwal w Jarocinie – Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza do podróży w czasie i przestrzeni śladem antysystemowej muzyki okresu PRL-u.
Jakie czteroliterowe słowo bulwersowało władze podczas I Festiwalu Muzyki Jazzowej? Jak Edward Gierek wpłynął na losy pierwszego polskiego zespołu grającego rock’n’rolla? Kto z polskich muzyków – pomimo oporu – musiał zostać Gustlikiem w Ludowym Wojsku Polskim? Wreszcie – co łączy obecnych na wystawie zespół Dezerter i rapera Zdechłego Osę? Te i inne informacje znajdziemy na ekspozycji „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89”.
Opowieść o muzyce zostanie poprowadzona wśród plakatów koncertowych, nagrań, zdjęć, zinów czy instrumentów. Poza oglądaniem i słuchaniem na zwiedzających będzie też czekała strefa tańca, a wszystkie te atrakcje zostaną zaprezentowane w otoczeniu znakomitych dzieł sztuki czołowych polskich artystów.
Wystawa będzie dostępna dla publiczności od 23 lutego, wernisaż odbędzie się 22 lutego o godz. 18.00. Dodatkowe informacje na stronie muzeum.
Napisz komentarz
Komentarze