Pamiętajmy, że mamą jest nie tylko kobieta, która nas urodzi. Przede wszystkim to kobieta, która poświęca swój czas i siły na wychowanie nas. Najczęściej jest to biologiczna matka. W wielu rodzinach jest to matka adopcyjna, zastępcza… Dzień Matki to również ich święto.
Niejednokrotnie nie wiemy jak dramatyczne decyzje musi podjąć kobieta, która musi zdecydować o oddaniu swojego dziecka.j Powody decyzji są różne - warunki ekonomiczne, brak warunków do godnego wychowywania dziecka w spokoju, bardzo młody wiek matki……. Trudną ale jakże odważną decyzją o oddaniu dziecka, zrzeczeniu się praw do niego chcą zapewnić swojemu dziecku możliwość wzrastania w godnych warunkach. Te matki również zasługują na szacunek.
Dzień Matki, święto najważniejszej osoby w życiu każdego z nas. Święto to obchodzone jest jako wyraz szacunku dla wszystkich mam.
W tym dniu najmłodsi obdarowują swoje mamy własnoręcznie przygotowanymi laurkami, starsze dzieci wręczają mamy kwiaty lub różnego rodzaju prezenty. W ten sposób dzieci okazują swoim mamom miłość. Dziękują im za trud włożony w ich wychowanie.
Obecnie Dzień Matki w Polsce obchodzony jest 26 maja. Jesteśmy jedynym państwem na świecie, w którym świętujemy ten dzień właśnie 26 maja.
Co ciekawe po raz pierwszy, Dzień Matki w Polsce obchodzony był w 1914 roku w Krakowie. Dopiero później zwyczaj ten rozprzestrzenił się na obszar całej Polski.
Początki Dnia Matki sięgają starożytnej Grecji i Rzymu. Fakt ten świadczyć może jak ważna i ceniona była matka już w tych odległych nam czasach. W starożytności symbolem płodności i urodzaju były matki - boginie i przede wszystkim je otaczano szczególnym kultem.
W czasach gdy chrześcijaństwo w cesarstwie rzymskim wypierało kult bogów i bożków ten szczególny dzień uległ zapomnieniu.
Zwyczaj oddawania szacunku matkom powrócił w XII wieku, w Anglii i był obchodzony pod nazwą “niedziela u matki”. Początkowo obchodzony był w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, w późniejszych latach obchodzony był w różnych terminach. Tradycyjnie obdarowywano mamy kwiatami i słodyczami. W zamian dzieci otrzymywały od swoich mam błogosławieństwo. Zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku aby ponownie powrócić po zakończeniu II wojny światowej.
Kiedy Dzień Matki jest obchodzony w Europie? Otóż w większości krajów święto to obchodzone jest w maju. Nie jest to jednak 26 maj. Najczęściej data tego święta jest ruchoma i wypada w drugą niedzielę maja.
Różne daty obchodów tego święta wynikają z wpływu religii czy nakazami poprzednich rządów w najróżniejszych krajach. Oficjalnie Dzień Matki świętowany jest w 77 krajach świata w drugą niedzielę maja. Są to m.in. Wielka Brytania, Austria, Belgia, Dania, Czechy, Holandia, Brazylia, Japonia, Stany Zjednoczone, Niemcy, RPA, Chile, Turcja, Włochy, Ukraina, Kuba.
W pierwszą niedzielę maja życzenia swoim mamom składają Hiszpanie, Portugalczycy, Węgrzy, Litwini, Rumuni i mieszkańcy Mozambiku.
Indonezyjczycy natomiast święto to obchodzą 22 grudnia.
W krajach arabskich święto mam wypada w Pierwszy Dzień Wiosny, 21 marca.
W niektórych państwach, Bułgarii, Białorusi, Chinach i Rosji; Dzień Matki utożsamiany jest z Dniem Kobiet.
Niezależnie od daty i dnia w jaki wypada to święto nie zapominajmy o naszych mamach. Tych, które są tuż obok nas i tych które już odeszły. Gdyby nie One nas również nie byłoby na świecie.
Dla mamusi, która zawsze była przy mnie -
Dziękuję za to wszystko,
Czym dobroć jest na ziemi,
Że byłaś najważniejsza,
Że tego nikt nie zmieni,
Że jeden dzień najpiękniej
W mym sercu jaśnieć musi:
Dla jednych to Dzień Matki,
A dla mnie Dzień Mamusi.
Napisz komentarz
Komentarze