Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

Matka, mamusia, mateczka, mamcia…

Do tej najważniejszej i jedynej osoby w naszym życiu zwracamy się w najróżniejszy sposób.
Matka, mamusia, mateczka, mamcia…

Autor: pixabay.com

Podziel się
Oceń

Pamiętajmy, że mamą jest nie tylko kobieta, która nas urodzi. Przede wszystkim to kobieta, która poświęca swój czas i siły na wychowanie nas. Najczęściej jest to biologiczna matka. W wielu rodzinach jest to matka adopcyjna, zastępcza… Dzień Matki to również ich święto.

Niejednokrotnie nie wiemy jak dramatyczne decyzje musi podjąć kobieta, która musi zdecydować o oddaniu swojego dziecka.j Powody decyzji są różne - warunki ekonomiczne, brak warunków do godnego wychowywania dziecka w spokoju, bardzo młody wiek matki……. Trudną ale jakże odważną decyzją o oddaniu dziecka, zrzeczeniu się praw do niego chcą zapewnić swojemu dziecku możliwość wzrastania w godnych warunkach. Te matki również zasługują na szacunek. 

Dzień Matki, święto najważniejszej osoby w życiu każdego z nas. Święto to obchodzone jest jako wyraz szacunku dla wszystkich mam.

W tym dniu najmłodsi obdarowują swoje mamy własnoręcznie przygotowanymi laurkami, starsze dzieci wręczają mamy kwiaty lub różnego rodzaju prezenty. W ten sposób dzieci okazują swoim mamom miłość. Dziękują im za trud włożony w ich wychowanie.

Obecnie Dzień Matki w Polsce obchodzony jest 26 maja. Jesteśmy jedynym państwem na świecie, w którym świętujemy ten dzień właśnie 26 maja.   

Co ciekawe po raz pierwszy, Dzień Matki w Polsce obchodzony był w 1914 roku w Krakowie. Dopiero później zwyczaj ten rozprzestrzenił się na obszar całej Polski.

Początki Dnia Matki sięgają starożytnej Grecji i Rzymu. Fakt ten świadczyć może jak ważna i ceniona była matka już w tych odległych  nam czasach. W starożytności symbolem płodności i urodzaju były matki - boginie i przede wszystkim je otaczano szczególnym kultem.

W czasach gdy chrześcijaństwo w cesarstwie rzymskim wypierało kult bogów i bożków ten szczególny dzień uległ zapomnieniu.

Zwyczaj oddawania szacunku matkom powrócił w XII wieku, w Anglii i był obchodzony pod nazwą “niedziela u matki”. Początkowo obchodzony był w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, w późniejszych latach obchodzony był w różnych terminach. Tradycyjnie obdarowywano mamy kwiatami i słodyczami. W zamian dzieci otrzymywały od swoich mam błogosławieństwo. Zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku aby ponownie powrócić po zakończeniu II wojny światowej.   

Kiedy Dzień Matki jest obchodzony w Europie?  Otóż w większości krajów święto to obchodzone jest w maju. Nie jest to jednak 26 maj. Najczęściej data tego święta jest ruchoma i wypada w drugą niedzielę maja.   

Różne daty obchodów tego święta wynikają z wpływu religii czy nakazami poprzednich rządów w najróżniejszych krajach. Oficjalnie Dzień Matki świętowany jest w 77 krajach świata w drugą niedzielę maja. Są to m.in. Wielka Brytania, Austria, Belgia, Dania, Czechy, Holandia, Brazylia, Japonia, Stany Zjednoczone, Niemcy, RPA, Chile, Turcja, Włochy, Ukraina, Kuba.

W pierwszą niedzielę maja życzenia swoim mamom składają Hiszpanie, Portugalczycy, Węgrzy, Litwini, Rumuni i mieszkańcy Mozambiku.

Indonezyjczycy natomiast święto to obchodzą 22 grudnia. 

W krajach arabskich święto mam wypada w Pierwszy Dzień Wiosny, 21 marca.

W niektórych państwach, Bułgarii, Białorusi, Chinach i Rosji; Dzień Matki utożsamiany jest z Dniem Kobiet. 

Niezależnie od daty i dnia w jaki wypada to święto nie zapominajmy o naszych mamach. Tych, które są tuż obok nas i tych które już odeszły. Gdyby nie One nas również nie byłoby na świecie.

Dla mamusi, która zawsze była przy mnie

Dziękuję za to wszystko,                   

Czym dobroć jest na ziemi, 

Że byłaś najważniejsza, 

Że tego nikt nie zmieni, 

Że jeden dzień najpiękniej 

W mym sercu jaśnieć musi: 

Dla jednych to Dzień Matki, 

A dla mnie Dzień Mamusi.


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama