Jakie dane powinny znaleźć się w zaświadczeniu ZUS Z-3?
Zaświadczenie ZUS Z-3 powinno zawierać szereg poprawnie uzupełnionych danych. Są to m.in. dane ewidencyjne płatnika składek zgodne z ZUS ZPA lub ZUS ZFA oraz dane ewidencyjne pracownika zgodne z ZUS ZUA. Istotne będą także okres ubezpieczenia oraz okresy niezdolności do pracy. Ważna będzie również informacja o ZUS ZLA, jeśli jest dołączona do ZUS Z-3. Należy podać ponadto liczbę osób ubezpieczonych, które zostały zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego w danym zakładzie pracy. Inne ważne informacje to te dotyczące zawartych umów cywilnych oraz wszystkie, które mogą mieć wpływ na prawo do świadczeń.
Dla kogo jest przeznaczone zaświadczenie ZUS Z-3?
Opisywane zaświadczenie jest przygotowywane za pracowników wykonujących obowiązki w ramach umowy o pracę. W przypadku pozostałych ubezpieczonych osób obowiązuje zaświadczenie ZUS Z-3a lub ZUS Z-3b. Pierwsze z nich znajduje zastosowanie w wielu różnych grupach. Do najpopularniejszych należą te obejmujące osoby będące członkami rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych, osoby wykonujące pracę nakładczą czy też tą, względem której obowiązują przepisy dotyczące zlecenia. Sporządza się je również za posłów i senatorów pobierających uposażenie, osoby pobierające stypendium sportowe, odbywające służbę celną oraz funkcjonariuszy celnych. Więcej informacji na temat zaświadczenia ZUS Z-3a oraz innych zaświadczeń można znaleźć na portalu Poradnik Przedsiębiorcy. Zaświadczenie ZUS Z-3b sporządza się z kolei dla osób wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą i tych współpracujących z nimi oraz dla duchownych.
Kto jest odpowiedzialny za sporządzanie i składanie zaświadczenia ZUS Z-3?
Zaświadczenie ZUS Z-3 sporządzają pracodawcy (płatnicy składek), którzy nie płacą zasiłków, tzn. zatrudniają poniżej 20 pracowników, a także płatnicy, którzy za okres po ustaniu zatrudnienia przekazują wypłatę zasiłku do ZUS-u. Zaświadczenie musi zostać wypełnione w prawidłowy sposób, ponieważ w przeciwnym razie wszystkie procedury opóźnią się i zaistnieje ryzyko niepoprawnego obliczenia podstawy wymiaru zasiłku. Należy też liczyć się z innymi komplikacjami, których konsekwencją będzie opóźnienie wypłaty zasiłku. Pracodawca ma obowiązek złożenia zaświadczenia we właściwym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli dotyczy ono pracownika, który nie pozostaje w danym momencie w stosunku pracy z pracodawcą, należy złożyć zaświadczenie do oddziału odpowiedniego dla miejsca zamieszkania byłego pracownika.