Na razie bez pozwolenia można budować domy do 70 mkw. Wkrótce możliwość budowy domu na zgłoszenie będzie możliwa niezależnie od jego metrażu.
Tak sama procedura
Jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, po zmianach budowa domów jednorodzinnych na własne potrzeby (o powierzchni zabudowy poniżej i powyżej 70 mkw.) będzie możliwa na podstawie uproszczonej procedury. Dom na zgłoszenie postawimy wtedy, gdy będzie to budynek jednorodzinny, wolnostojący, o maksymalnie 2 kondygnacjach. Mimo że pozwolenie nie jest konieczne, budowa musi być realizowana pod nadzorem kierownika. W przypadku domów powyżej 70 mkw. konieczne będzie również prowadzenie dziennika budowy.
Urzędnicy nie będą mogli sprzeciwić się budowie, pod warunkiem że wymagana dokumentacja, którą złożymy, jest kompletna. Gdy prace zostaną zakończone, nie będzie trzeba już uzyskiwać pozwolenia na użytkowanie – wystarczy zawiadomić o zamknięciu robót. Obszar oddziaływania budynku nie może wykraczać poza działkę inwestora.
Szukasz odpowiedniej działki w Krakowie na sprzedaż, która odpowiadałaby Twoim potrzebom? Najwięcej aktualnych ogłoszeń bez pośredników znajdziesz na Adresowo.pl
Mogą cię skontrolować
Uproszczone przepisy nie oznaczają samowolki. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przypomina, że organy nadzoru budowlanego mogą na każdym etapie realizacji inwestycji oraz po jej zakończeniu skontrolować, czy budynek powstał zgodnie z przepisami.
Inwestor, który chce postawić dom na zgłoszenie, pod groźbą kary będzie musiał oświadczyć, że buduje go w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Co ważne, takie oświadczenie nie oznacza, że domu nie można wynająć, sprzedać albo przepisać w testamencie. Celem oświadczenia jest jedynie stwierdzenie stanu faktycznego w momencie składania deklaracji.
Łatwiej zbudujesz schron
Wspomniane zmiany to tylko niewielka część rewolucji, która wkrótce czeka nas w przepisach. Nowe rozwiązania wprowadzą wiele innych zmian.
- Trudniej będzie blokować inwestycje (np. budowę drogi) odwołaniami i zażaleniami – dziś odwołanie można złożyć, nawet nie mając ku temu podstaw. Po zmianach konieczne będzie określenie swoich zarzutów, uzasadnienie ich i przedstawienie dowodów na rzekomą szkodę, która spotka nas przez inwestycję.
- Wprowadzona zostanie możliwość budowania przydomowych schronów na zgłoszenie do 35 mkw. (w prawie pojawi się dokładna definicja schronu).
- Tylko do 30 czerwca 2024 roku będzie można składać dokumenty budowlane na papierze – później obieg dokumentacji będzie w pełni cyfrowy i realizowany za pośrednictwem portalu e-Budownictwo.
- W systemie e-Budownictwo powstanie Baza Projektów Budowlanych, do której będą trafiały (za zgodą inwestora lub projektanta) wszystkie projekty składane urzędnikom.
- Bezodpływowe zbiorniki na wodę deszczową lub roztopową będzie można budować bez formalności, jeśli zbiornik ma do 5 m sześć., lub na zgłoszenie – jeśli ma od 5 do 15 m sześć.
- Od 31 maja 2023 roku nie będą wydawane papierowe dzienniki – z wyjątkiem dzienników dla domów jednorodzinnych, które będą mogły być wydawane na papierze do 31 maja 2026 roku;
- Każdy, kto przed wejściem w życie nowych przepisów założył papierową książkę obiektu budowlanego, musi do 31 maja 2023 roku założyć taką książkę w wersji cyfrowej w systemie c-KOB.
Dokładny termin wejścia zmian w życie nie jest jeszcze znany. Nowa ustawa zacznie obowiązywać 14 dni po jej publikacji w Dzienniku Ustaw.
Napisz komentarz
Komentarze