Europejska strategia od “Pola do stołu” zakłada m.in. przekształcenie sposobu produkcji i konsumpcji, w celu stworzenia bardziej zrównoważonego systemu żywnościowego.
W Polsce istnieją inicjatywy, które mają na celu promowanie lokalnej produkcji. Są to firmy oraz instytucje państwowe prowadzące działalność na rzecz krótkiego łańcucha dostaw.
Poznaj opinię ekspertów z branży rolniczej oraz instytucji, które realizują założenia polityki “od pola do stołu”
Hydropolis Kraków - uprawa wertykalna roślin bez pestycydów
Rolnictwo wertykalne to wielopoziomowa uprawa roślin, która może trwać 365 dni w roku. Przy tej metodzie produkcji żywności nie ma sezonowości. Nie ma też konieczności stosowania na uprawie środków ochrony roślin.
Produkcja żywności odpowiada za ponad jedną czwartą (26%) światowych emisji gazów cieplarnianych. Farmy wertykalne to ekologiczna alternatywa do tradycyjnych metod upraw. Działa niezależnie od pogody i zapewnia całoroczną produkcję sałat, ziół i mikroliści.
Dzięki lokalnej uprawie ograniczamy czas dostawy do niezbędnego minimum. - mówi Anna Drwięga COO & Co – founder.
W 2020 roku, ok. 13,3% światowej żywności zostało utracone po zbiorach i przed dotarciem jeszcze na rynki detaliczne. Uprawa wertykalna to stały dostęp do świeżych i lokalnych produktów. Wciąż rozwijamy naszą technologię, aby zapewnić jak najlepsze rozwiązania, które sprostają obecnym wyzwaniom klimatycznym i pozwolą w krótkim czasie, jak największej liczbie osób, zapewnić zdrową żywność. - dodaje.
Lokalnyrolnik.pl - Wirtualne stragany z lokalną żywnością
Misją portalu lokalnyrolnik.pl jest zapewnienie wygodnego dostępu do zdrowej żywności w rozsądnej cenie od sprawdzonych dostawców: rolników i drobnych wytwórców.
W Polsce co roku marnuje się 9 mln ton żywności - odpowiednik 220 tysięcy wagonów kolejowych. Najwięcej marnuje się u producentów i dostawców (53%) oraz gospodarstwach domowych (42%) - mówi Andrej Modic, założyciel portalu Lokalnyrolnik.pl
Pracujemy w systemie “just in time” oraz produkcji na zamówienie, która jest z definicji zero waste. Nasz system dystrybucji eliminuje do zera marnotrawstwo na poziomie producentów i dostawców, ponieważ produkty, którzy podróżują do konsumenta już są sprzedane i nie zalegają na półkach magazynowych. Jednak wymaga on większej elastyczności oraz lepszego planowania ze strony klientów - dodaje.
Zarząd Zieleni Miejskiej – Jadalny Kraków
Projekt Jadalny Kraków jest następstwem prowadzonych już od wielu lat przez ZZM działań tj. rozwijanie ogrodnictwa miejskiego w ramach projektu Krakowskie Ogrody Społeczne, Szkoła Miejskich Ogrodników, Ogród z klasą czy Pasieka Kraków.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi mieszkańców na otaczający ich jadalny krajobraz, jak również na potencjał drzemiący w każdym skrawku zieleni. Zarówno te nasadzenia, jak i wiele innych miejsc będą przedmiotem wspólnego z mieszkańcami „mapowania” jadalnego miasta. Będzie się to dobywać zarówno poprzez wspólne spacery przyrodnicze śladami jadalnego krajobrazu, jak również samodzielnie przez nich samych. - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik, Kierownik Zespołu Kraków w Zieleni.
Kilka perspektyw i jeden cel
Wizja łańcucha dostaw w rolnictwie w Polsce to innowacyjność, zrównoważony rozwój i współpraca. To 3 kluczowe aspekty w logistyce, których nie zabraknie w przyszłości.
W celu zapewnienia krótkiego łańcucha dostaw potrzebna jest stała współpraca między rolnikami, przetwórcami, dystrybucjami i sprzedawcami detalicznymi.
Cała treść wywiadu przeprowadzonego przez firmę Hydropolis z Lokalny Rolnik oraz Zarządem Zieleni Miejskiej Kraków znajduje się pod poniższym linkiem.
Napisz komentarz
Komentarze