2 września w Krakowie oddano do użytku mieszkańców 30 nowych wiat przystankowych. 13 z nich to EKO wiaty z zielonym dachem, które poprawiają mikroklimat w mieście, sprzyjają ptakom i owadom, zapewniają retencję wody i redukują ślad węglowy.
– Od 4 września uruchamiamy komunikację tramwajową do północnych osiedli miasta – mówi Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, jednostki odpowiedzialnej za realizację tej inwestycji. – Od lat na szybkie połączenie z pozostałymi dzielnicami Krakowa czekało tysiące osób. Co ważne, projekt, który kończymy ma szereg proekologicznych rozwiązań, dzięki którym nowa infrastruktura jest bardziej przyjazna dla mieszkańców. Ponad 60 proc. torowiska będzie zielona, a dodatkowo – we współpracy z firmą AMS – na przystankach zamontowano specjalne eko-wiaty z dachami, na których rosną rozchodniki.
EKO wiaty AMS to największy tego typu system w Europie Środkowo-Wschodniej. Liczy już ponad 120 obiektów w Polsce. Zielone dachy są samowystarczalne – nie trzeba ich podlewać i pielęgnować, są odporne na mróz i wysokie temperatury, a także umożliwiają wprowadzenie zieleni w miejscach, gdzie ze względów przestrzennych byłoby to praktycznie niemożliwe. Według badania SW Research „EKObarometr” 65% ankietowanych uważa, że zielone dachy na budynkach i przystankach mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu zieleni w miastach.
Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności, zapewniając bioróżnorodność w mieście. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z Fundacją Szklane Pułapki zajmującą się ochroną ptaków w Polsce, co pozwala ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej.
Napisz komentarz
Komentarze