Uroczysta inauguracja działalności Nowohuckiego Centrum Kultury odbyła się 8 października 1983 roku. Wśród zaproszonych gości pojawili się projektanci, budowniczy, artyści, władze miasta i dzielnicy, a także ówcześni dygnitarze – na czele z Mieczysławem Rakowskim – wicepremierem rządu PRL. Po przecięciu wstęgi goście zwiedzili nowoczesny budynek NCK: główny hall z charakterystycznym żyrandolem, audytorium, salę dyskotekową, pracownie politechniczne, sale do nauki języków obcych, sale baletowe, studia muzyczne, studio fotograficzno-filmowe, bibliotekę z czytelnią oraz kawiarnię. A po uroczystych przemówieniach wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta, Zespół Góralski Hamernik i aktorzy Teatru Ludowego.
Dziś Nowohuckie Centrum Kultury organizuje ponad tysiąc wydarzeń rocznie (m.in. koncerty, spektakle, wystawy, festiwale, warsztaty, wykłady), w których uczestniczy ponad 700 tys. osób. W ofercie instytucji każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie. NCK jest miejscem przyjaznym dzieciom (już od pierwszych miesięcy życia), ich rodzicom, osobom chcącym rozwijać zdolności artystyczne i językowe. Działa tu 15 zespołów tanecznych, można uczyć się tańca w 16 technikach. Instytucja jest też miejscem aktywizacji seniorów. To tu odbywają się także lubiane, cykliczne przedsięwzięcia, które mają już stałą pozycję w kalendarzu ważnych wydarzeń kulturalnych w mieście: Festiwal Teatrów dla Dzieci, Krakowski Festiwal Tańca czy Nawigator Festival.
Plany na jubileuszowy, 40. sezon działalności artystycznej, instytucja przybliżyła podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 20 września. Wziął w niej udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
SCENA NCK dla dorosłych – repertuar 2023/2024
NCK dysponuje jedną z największych w Krakowie scen, na której gości najlepsze i najbardziej znane w Polsce i na świecie spektakle teatralne, muzyczne, taneczne, baletowe oraz kabaretowe. Adresowane do widzów każdej grupy wiekowej, prezentują różnorodne formy wyrazu scenicznego. Jesienny repertuar Sceny NCK został tak ułożony, by każdy mógł znaleźć w nim coś dla siebie.
Przed nami zaplanowany na 23 września koncert z okazji 40-lecia działalności NCK.
– Zapraszamy na jedyny w swoim rodzaju i absolutnie wyjątkowy koncert. Jako główna gwiazda wieczoru wystąpią Skaldowie, a ich utwory wykonają Ralph Kamiński, Ania Rusowicz i Kuba Badach. To niezwykłe muzyczne spotkanie będzie pomostem między przeszłością i teraźniejszością, a jednocześnie niepowtarzalną okazją, by zobaczyć artystów z tak różną sceniczną charyzmą na jednej scenie – zapowiada Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.
W planach instytucji także jubileusz 50-lecia kultowego spektaklu teatralnego i podwójnie jubileuszowy: 50/70, występ gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Od początku września do końca grudnia w NCK, pojawią się artyści z różnych muzycznych krain, teatralnych rejonów i kabaretowych światów. Czerwono-Czarni, Ray Wilson, Alicja Majewska, Skaldowie, Ewa Bem, Krzysztof Cugowski, Igor Herbut, Jucho, Daria ze Śląska, Ralph Kaminski, Anna Rusowicz, Kuba Badach i Anita Lipnicka. Krystyna Janda, Jan Peszek, Mikołaj Grabowski i Mateusz Damięcki. Piotr Bałtroczyk, Adam Van Bendler i Paranienormalni. Dwa największe zespoły artystyczne prezentujące polski folklor – Mazowsze i Śląsk. Rok NCK zakończy tradycyjnie – dwoma baletowym spektaklami, oraz niezbyt tradycyjnym koncertem z noworocznym toastem w tle.
SCENA NCK dla dzieci – repertuar 2023/2024
Dla najmłodszych widzów NCK przygotowało kilka propozycji podróży w świat teatru. Przy udziale niczym nieograniczonej wyobraźni poznamy przygody małego ogra o imieniu Shrek oraz niezwykłych skarpetek, które wyruszyły w podróż. Miś i Tygrysek, z filozoficznej opowieści Janoscha, pomogą odkryć świat i odnaleźć drogę do Panamy, a inscenizacja klasycznego dzieła Adama Mickiewicza przybliży romantyczny światopogląd. W niezwykłą muzyczną podróż zabierze CeZik. W repertuarze nie mogło zabraknąć stałych pozycji – klasycznych baletów w wykonaniu artystów Royal Lviv Ballet i świątecznych spektakli z udziałem św. Mikołaja, który na zakończenie przedstawienia rozda wszystkim dzieciom, zakupione przez ich opiekunów, prezenty.
Działalność wystawiennicza i siła fotografii
Od początku istnienia w NCK nie było przewidzianej powierzchni dla galerii, ale wykorzystano inne rozwiązania – ściany długich korytarzy i przystosowano je do prezentacji sztuki. W ten sposób udało się stworzyć miejsce przyjazne artystom, co w efekcie doprowadziło do otwarcia dwóch stałych galerii – Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza.
Natomiast już niebawem w NCK będzie rządzić „Siła fotografii” i to jej będą poświęcone wszystkie powierzchnie wystawiennicze. Po raz szósty zostaną pokazane najlepsze fotografie prasowe, czyli World Press Photo 2023. Na 66. edycję tego prestiżowego konkursu napłynęło prawie 60 tysięcy zdjęć, nadesłanych przez ponad 3,5 tysiąca fotografów ze 127 krajów.
Następna propozycja to „Bebok” – fotograficzny horror wymyślony przez jedną z najzdolniejszych polskich dokumentalistek Karolinę Jonderko. Kolejny przystanek - „Tam gdzie… Tam nigdzie?”. Autor tej ekspozycji Bogdan Głowacki próbuje przez kształty, linie, plamy wejść w sferę, którą można nazwać nieoczywistą i przeniknąć do świata snów, obaw, archetypicznych lęków.
Wystawa Jolanty Rycerskiej „Brzydkie miejsca” to z kolei projekt stworzony przez kobietę o kobietach, rzecz o przeżywaniu własnej kobiecości w ciele. Nie wolno pominąć retrospektywnej wystawy „Esencjonalnie” Chrisa Niedenthala, jednego z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. I na koniec „W naszej dziczy”, pełna zwierząt wystawa Adama Wajraka, które dziennikarz i fotograf przyrody spotykał na szlakach licznych wypraw poszukując tematów i inspiracji do swoich książek i artykułów.
Szczegółowe informacje o wydarzeniach, które odbędą się trakcie jubileuszowego 40. sezonu działalności NCK można znaleźć na stronie instytucji: nck.krakow.pl, która przygotowała także specjalne wydanie jubileuszowej gazety „Nakręcamy Kulturę” [PDF].
Napisz komentarz
Komentarze