Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

Poseł Urszula Nowogórska podsumowuje swoją pierwszą kadencję

Już niebawem mija kolejna, bo już IX kadencja Sejmu RP. Po raz pierwszy w poselskich ławach zasiadła Urszula Nowogórska. Teraz czas na podsumowanie wielu działań dla rzecz Polski i lokalnej społeczności.
Na zdjęciu poseł Urszula Nowogórska
Na zdjęciu poseł Urszula Nowogórska
Podziel się
Oceń

Jakie były Pani główne cele na początku kadencji, i czy uważa Pani, że udało się je zrealizować?

Przede wszystkim chciałam godnie reprezentować Tych, którzy mi zaufali i oddali na mnie głos. Mówić o problemach i oczekiwaniach ludzi. Szukać rozwiązań problemów i nie uprawiać politykierstwa. Łagodzić napięcia i w sposób kulturalny i merytoryczny uczestniczyć w debatach publicznych. Myślę, że to mi się udało. 

Czy mogłaby Pani podsumować swoją kadencję w Sejmie? Jakie były Pani największe sukcesy?

Na pewno praca w komisjach i zespołach sejmowych mocno mnie zaangażowała. Szczególnie Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, stała podkomisja ds. Rozwoju i promocji Ochotniczych Straży Pożarnych oraz podkomisja do spraw funkcjonowania zarządzania kryzysowego były moimi priorytetami. 

Wsłuchując się w głos i problemy społeczne Mieszkańców reprezentowałam Ich w:

  • 2 komisjach stałych:

- Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej 

- Administracji i Spraw Wewnętrznych

  • 6 podkomisjach:

- Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego 

- Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej 

- Podkomisja stała do spraw funkcjonowania zarządzania kryzysowego

- Podkomisja stała do spraw rozwoju i promocji Ochotniczych Straży Pożarnych

- Podkomisja stała finansów samorządowych

- Podkomisja stała polityki regionalnej – zastępca przewodniczącego
 

  • 11 Zespołach Parlamentarnych: 

- ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci – sekretarz

- ds. Kultury i Środowisk Twórczych

- ds. Kultury i Tradycji Łowieckich

- ds. Pielęgniarek, Położnych i Pracowników Opieki Zdrowotnej – przewodnicząca

- ds. Rozwiązań Komunikacyjnych w Małopolsce, w szczególności Budowy Nowej Linii Kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Tymbark/Mszana Dolna oraz Modernizacji Istniejącej Linii Kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz, a także Budowy Drogi Szybkiego Ruchu z Brzeska do Nowego Sącza i dalej do Granicy Państwa w Muszynce tzw. "Sądeczanki"

- ds. Wspierania Pszczelarstwa

- ds. Współpracy z Samorządami Gmin, Powiatów i Województw

- ds. Zapewnienia Bezpieczeństwa Energetycznego Polski w Oparciu o Krajowe Nośniki Energii oraz OZE

- ds. Zwalczania ASF

- na rzecz Rozwoju i Promocji Polskiego Handlu

- Parlamentarny Zespół Strażaków - wiceprzewodnicząca

Przy moim limanowskim biurze poselskim funkcjonuje kilka zespołów roboczych, m.in. zespół senioralny, zespół wspierania osób niepełnosprawnych, zespół młodych ekspertów, zespół ds. bezpieczeństwa. Korzystając z okazji chciałam podziękować Wszystkim, którzy w tych zespołach ze mną współpracowali i mi doradzali. Dziękuję również Wszystkim Mieszkańcom za życzliwość i zrozumienie. A Tym Wszystkim, którzy przychodzili do mojego biura po pomoc i poradę, dziękuję, że mi zaufali. Mówiąc o sukcesach i porażkach, na pewno muszę wspomnieć o ustawie o Ochotniczych Strażach Pożarnych i dodatku do emerytury dla Druhów i Druhen z OSP. To na pewno sukces. 

W czasie trwania obecnej kadencji Sejmu:

  • Złożyłam 603 interpelacje i 23 zapytania poselskie
  • miałam 89 wystąpień poselskich
  • zadałam 23 pytania w sprawach bieżących
  • brałam udział w 8779 głosowań, co stanowi 96,65 % udziału w głosowaniach
  • podpisałam się pod 48 poselskimi projektami ustaw
  • wychodząc naprzeciw problemom ludzi odbyłam 420 dyżurów w biurze podstawowym w Limanowej
  • zorganizowałam 180 doraźnych dyżurów w okręgu wyborczym (powiat nowosądecki, gorlicki, tatrzański i nowotarski)
  • reprezentując swoich wyborców wzięłam udział w 165 debatach w mediach ogólnopolskich 

Jakie działania podjęła Pani, aby reprezentować i wspierać mieszkańców okręgu 14?

Moja praca poselska często opierała się na pisaniu interpelacji i prowadzeniu interwencji poselskich, które były podejmowane na skutek licznych sygnalizowanych przez Mieszkańców problemów. Często współpracowałam z samorządami i instytucjami, przekazując postulaty i prośby osób, które przychodziły na moje dyżury poselskie. Przekazywałam wiele inicjatyw i proponowanych działań do ministerstw i podległych im instytucji, np. Prezesowi Wód Polskich, sprawy związane z zabezpieczeniem infrastruktury przeciwpowodziowej i koniecznych inwestycji w tym zakresie na terenie powiatu limanowskiego, nowosądeckiego, gorlickiego i Podhala, Ministerstwem Zdrowia, czy Pracy i Polityki Społecznej. Bardzo ważni byli i są dla mnie ludzie, pracujący w gospodarstwach, sadach i ogrodach. Dlatego wielokrotnie mówiłam o opłacalności produkcji rolniczej i spożywczej. O zagrożeniach i obawach rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy. Wyrosłam ze wsi, dlatego trudne górskie warunki znam i rozumiem.

Jaka jest Pani opinia na temat obecnej sytuacji politycznej w Polsce i jakie wyzwania widzi Pani na najbliższą przyszłość?

Ostatnio dużo się dzieje w polityce. Ale najbardziej niepokojące jest skłócenie społeczne i wszechobecny hejt, który dawno już przekroczył wszystkie granice i wszedł w zasadzie w życie codzienne, zawodowe, samorządowe i społeczne. Walczą ze sobą elektoraty dużych partii, zarzucając się tematami pogłębiającymi wewnętrzne podziały społeczne. Mniejsze ugrupowania wchodzą na środek sceny politycznej próbując godzić zwaśnione strony sporu politycznego i proponując własne rozwiązania programowe. Przykładem takich działań może być np. PSL. Natomiast problem inflacji, drożyzny, rosnących cen, braku mieszkań dla młodych, problem coraz częściej zamykanych firm , zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, to są realne problemy, które powinny połączyć wszystkie partie polityczne. Niestety tak nie jest, a zbliżająca się kampania wyborcza jeszcze bardziej podsyci wzajemne antagonizmy. Nie może dziać się dobrze w skłóconym społeczeństwie. Dlatego największym wyzwaniem jest chyba budowanie jedności narodowej, racjonalizmu i przekładanie dobra państwa i jego obywateli nad interes partyjny i polityczny.

Kończy się obecna kadencja Sejmu, dlatego dziękuję Wszystkim za współpracę i życzliwość. Życzę Państwu zdrowia, radości, bezpieczeństwa, a przede wszystkim byśmy żyli w jedności społecznej i wzajemnym szacunku.


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama