Jak podróżować z rowerem w pociągu po Małopolsce?
Gdzie kupić bilet na przewóz roweru w pociągu? Ceny biletów.
Przewóz roweru wiąże się z dodatkową opłatą, która nie zależy od długości trasy. Jeśli jeździcie po regionie i korzystacie z przewozu POLREGIO lub Koleji Małopolskich, najwygodniej zrobić to w pociągu podczas kontroli biletów. Podróżny z rowerem nie posiadający biletu nie musi się zgłaszać do obsługi pociągu. Należy poczekać na konduktora i u niego zakupić bilet. Za bilet na przewóz roweru nie jest pobierana dodatkowa opłata. Jednak warto pamiętać, że gdy nie mamy biletu na przejazd (dla osoby) i kupimy go jednocześnie z biletem za przewóz roweru, to za bilet na przejazd będzie pobrana dodatkowa opłata.
Przewóz rowerów na liniach dalekobieżnych.
Przewóz rowerów w pociągach Express InterCity oraz Pendolino jest możliwy ale (UWAGA!) jest limitowany. Dlatego warto kupić bilety wcześniej, najlepiej przez Internet.
Opłaty za przewóz roweru w pociągu.
Ceny biletów kształtują się od 4 do 9 zł w zależności od przewoźnika i nie zależą od długości trasy.
Nie podlega opłacie i przewożony jest w ramach bagażu podręcznego:
- złożony rower w pokrowcu;
- rowerek dziecięcy (dwu- lub trójkołowy);
- rower trójkołowy rehabilitacyjny, przewożony przez osobę niepełnosprawną lub osobę o ograniczonej sprawności ruchowej.
UWAGA! Nie ma możliwości przewozu rowerów w autobusach komunikacji zastępczej. Dlatego należy przed podróżą upewnić się, że nie ma żadnych planowanych remontów na trasie.
Zasady przewozu rowerów oraz zakupu biletów różnią się w poszczególnych województwach, dlatego odsyłamy do artykułów przewoźników - Najczęściej zadawane pytania | POLREGIO oraz Koleje Małopolskie (kolejemalopolskie.com.pl).
Warto wiedzieć, że Dworzec Główny w Krakowie jest przyjazny dla rowerzystów i możliwy jest tam wjazd na perony bezpośrednio ze ścieżki rowerowej, która znajduje się na tyłach dworca.
Szerokiej drogi!
Napisz komentarz
Komentarze