Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama

Wyjazd na narty z dzieckiem – kiedy zacząć i gdzie pojechać?

Jazda na nartach nie jest taka prosta. Jeśli chcesz zarazić dziecko swoją pasją, powinieneś zacząć je uczyć jak najwcześniej. Małe dzieci szybko chłoną wiedzę i nowe umiejętności. W jakim wieku nauczyć dziecko jazdy na nartach?k
W jakim wieku nauczyć dziecko jazdy na nartach?
W jakim wieku nauczyć dziecko jazdy na nartach?
Podziel się
Oceń

Dzieci z reguły łatwiej i szybciej opanowują technikę jazdy na nartach niż dorośli. Są ciekawe świata i ruchliwe. Naukę należy jednak przeprowadzić w odpowiedni sposób, aby nie zrazić dziecka. Kilkuletnia pociecha nie rozumie, że powinna słuchać i wykonywać polecenia instruktora. Ponadto szybko się przy tym nudzi. Jakie miejsca będą dobre, aby nauczyć dziecko jazdy na nartach? Jak zabezpieczyć swoją rodzinę podczas wyjazdu na narty?

Co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie dla rodziny?

Ubezpieczenie turystyczne z ochroną dotyczącą jazdy na nartach obejmuje zwykle koszty leczenia oraz assistance. Oznacza to, że ubezpieczyciel pokrywa opłaty związane z:

  • ratownictwem,
  • leczeniem stomatologicznym,
  • hospitalizacją,
  • leczeniem ambulatoryjnym,
  • transportem medycznym do Polski,
  • transportem zwłok,
  • pomocą tłumacza,
  • pobytem osoby wezwanej do ubezpieczonego,
  • opieką nad niepełnoletnimi dziećmi.

Ważna jest odpowiednio wysoka suma ubezpieczenia kosztów leczenia. Opłaty związane z opieką medyczną za granicą są bardzo wysokie. Kwota ta powinna być wystarczająca do pokrycia wszystkich świadczeń, z których skorzystasz. W innym przypadku koszty te musisz pokryć z własnej kieszeni. Dostosuj sumę ubezpieczenia do długości, celu wyjazdu oraz miejsca Twojego pobytu.

Polisę na narty z dzieckiem powinieneś rozszerzyć także o:

  • OC, czyli ochronę obejmującą szkody wyrządzone przez Ciebie lub członka rodziny,
  • NNW, czyli świadczenie obejmujące zdarzenia, w których doznasz uszczerbku na zdrowiu lub śmierci,
  • ubezpieczenie bagażu, czyli ochronę obejmującą zniszczenie, zagubienie lub kradzież Twojego bagażu,
  • OC sportowe, czyli ochronę obejmującą zniszczenie, zagubienie lub kradzież Twojego sprzętu sportowego.

Ile kosztuje polisa narciarska dla 4-osobowej rodziny? Sprawdzimy to na przykładzie 37-letniej Joanny i 38-letniego Piotra, którzy szukają ochrony na 5-dniowy wyjazd na Słowację dla siebie i dwójki niepełnoletnich dzieci. Planują naukę jazdy na nartach. Ile zapłacą za polisę, która obejmuje koszty leczenia, NNW oraz OC?

Więcej na temat ubezpieczenia turystycznego przeczytasz w artykule dostępnym na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/

W jakim wieku zacząć uczyć dziecko jazdy na nartach?

Najbardziej optymalny wiek, w którym możesz zacząć uczyć swoje dziecko jazdy na nartach, to 3 lata. Twoja pociecha jest wówczas na takim etapie rozwoju, że wykazuje się odpowiednią koncentracją, zdolnością fizyczną i kooperacją. Jest ciekawa świata i bardzo szybko przyswaja nowe rzeczy. 

Naukę jazdy na nartach dla najmłodszych musisz przeprowadzić w odpowiedni sposób. Ważne jest to, aby dziecko się nie zraziło. Najlepsze będą lekcje poprzez zabawę. Najmłodsi mają ograniczony czas koncentracji, szybko się nudzą i nie rozumieją tego, że powinny słuchać i wykonywać polecenia instruktora. Dobrze będzie, jeśli zdecydujesz się na naukę w szkole narciarskiej. Szkoleniowcy wiedzą, jak podejść do dzieci i w jaki sposób przekazać im podstawy jazdy na nartach. Takie punkty posiadają specjalnie przygotowany program szkoleniowy dla najmłodszych. 

Musisz jednak pamiętać o tym, że nic na siłę. Jeśli Twoje dziecko, pomimo starań i uczęszczania do szkółki narciarskiej, która posiada program szkoleniowy dla najmłodszych, nie chce jeździć na nartach, nie zmuszaj go. Być może Twoja pociecha potrzebuje czasu, aby się do tego przekonać lub najwidoczniej nie sprawia jej to przyjemności. 

Ubranie i sprzęt narciarski dla dziecka

Ubranie narciarskie dla dziecka powinno być dostosowane do warunków pogodowych. Nie może krępować ruchów małego narciarza i w jakikolwiek sposób zakłócać mu jazdy. Ma utrzymywać ciepło i zapobiegać utrzymaniu sie wilgoci. 

Ubranie na narty dla dziecka powinno składać się z:

  • kominiarki,
  • koszulki termoaktywnej,
  • legginsów termoaktywnych,
  • spodni,
  • skarpet,
  • bluzy lub swetra,
  • kurtki,
  • butów.

Pamiętaj, że buty powinny być lekkie i nie mogą uwierać. Palce powinny mieć 0,5–1 cm luzu. Dzięki temu zwiększysz komfort jazdy swojemu dziecku i zapobiegniesz przemarznięciu stóp. Najmłodsi w wieku 3–4 lat powinni mieć buty zapinane na 2 klamry. Starsze dzieci potrzebują obuwia, które będzie stabilizować stopę i łydkę. Zatem dla pociech w wieku 5–7 lat powinny posiadać 3 klamry, a dla starszych – 4 klamry. Mimo wszystko buty narciarskie nie powinny być sztywne. 

A co ze sprzętem narciarskim?

  • Kask – nie powinien uwierać ani przeszkadzać dziecku podczas jazdy. Nie może być także za duży. 
  • Kijki – dzieci w wieku 3–5 lat nie potrzebują kijków. Na samym początku nauki są one zbędne, ponieważ mogą rozpraszać małego narciarza. Po kilku lekcjach instruktor decyduje o tym, kiedy wdrożyć kijki do jazdy. Jeśli Twoje dziecko może już jeździć z kijkami, ich długość powinieneś dostosować do wzrostu pociechy. Wzrost małego narciarza pomnóż przez 0,7. Wynik, który otrzymasz, zaokrąglij do dostępnej długości kijków.
  • Narty – dostosuj je do wieku, wzrostu i umiejętności dziecka. Nie kupuj nart plastikowych, które są przypinane do zwykłych butów. Są one niestabilne, a dziecko nie ma w nich kontroli. Jeśli Twoja pociecha dopiero zaczyna przygodę z nartami, kup takie, które sięgają mu do ramion. Ułatwi to wykonywanie ćwiczeń. Jeżeli dziecko umie już jeździć, powinno posiadać narty, które sięgają mu do nosa. 

Jakie są najlepsze miejsca na narty z dzieckiem?

Miejsc, które nadają się na wyjazd narciarski z dziećmi, jest mnóstwo. Zarówno w Polsce, jak i za granicą znajdziesz z pewnością ośrodek odpowiedni dla swojej pociechy. Wiele resortów oferuje udogodnienia dla początkujących narciarzy oraz rodzin z dziećmi. Posiadają łagodne trasy zjazdowe, szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, liczne place zabaw oraz pozostałe rozrywki.

Do jakiego ośrodka narciarskiego w Polsce możesz wybrać się z rodziną?

 

  • Kotelnica Białczańska, Białka Tatrzańska

To największy kompleks na Podhalu. 3-krotnie nagrodzony tytułem najlepszego ośrodka narciarskiego w Polsce – World Ski Awards. Leży na zboczach Kotelnicy, która mierzy 918 m n.p.m. i Jankulakowskiego Wierchu o wysokości 934 m n.p.m. Posiada 14 km tras o różnym stopniu trudności, trasy biegowe, tor do tubingu i snowpark. Po ośrodku można poruszać się za pomocą 20 wyciągów. Znajdują się tu szkoły narciarskie, serwis i wypożyczalnia sprzętu sportowego. Poza stokami istnieje możliwość wypoczęcia w Termach Bania i SPA. Na najmłodszych czeka wodny plac zabaw. Kompleks zapewnia także rozrywki, takie jak nauka tańca i gotowania.

 

  • Ryterski Raj, Rytro

Ośrodek położony w Beskidzie Sądeckim, na łagodnych zboczach Jastrzębskiej Góry. Najmłodsi narciarze mogą korzystać z trzech tras niebieskich, np. Rogasiowej łączki, przy której działa wyciąg taśmowy. W stawianiu pierwszych kroków podczas jazdy na nartach pomagają instruktorzy. Oprócz tego znajduje się tam tor do snowtubingu, lodowisko, wypożyczalnia sprzętu, oberża i hotel z basenem. Dla małych narciarzy dostępne jest Rogasiowe Przedszkole i szkoła narciarska dla dzieci od 4 lat, która działa nawet latem. Wówczas organizowane są tam półkolonie. Znaleźć tam można także inne rozrywki, takie jak ścianka wspinaczkowa, plac zabaw, rolkowisko i boisko.

 

  • Kompleks Zagroń, Istebna

Ośrodek leżący w Beskidzie Śląskim niedaleko Wisły. Znajdują się w nim trzy oświetlone i ratrakowane stoki. Najdłuższy mierzy 100 metrów. Jazdy na nartach i snowboardzie można się tu nauczyć pod okiem doświadczonych instruktorów. Kompleks posiada wiele miejsc noclegowych, kącik malucha, zoopark i plac zabaw. Znajduje się w nim także Park Wodny OLZA z brodzikiem, basenami, zjeżdżalniami, saunami, rwącą rzeką i grotą solno-skalną.

Do jakiego ośrodka narciarskiego za granicą możesz wybrać się z rodziną?

 

  • Folgaria, Włochy

Mało popularny, a więc kameralny i spokojny ośrodek narciarski we Włoszech. Mimo wszystko jest to jeden z najbardziej przyjaznych rodzinom resortów we włoskich Alpach. Posiada trasy o różnym stopniu trudności. Wiele z nich to zielone i niebieskie szlaki, z których śmiało mogą korzystać początkujący i najmłodsi narciarze. W Folgarii ceny karnetów są niższe niż w pozostałych kompleksach. Znajduje się tu lodowisko, tory saneczkowe, park śnieżny oraz centrum fitnessu. Najmłodsi mogą stawiać pierwsze kroki na nartach pod okiem instruktora.

 

  • Szpindlerowy Młyn, Czechy

To największy i najpopularniejszy ośrodek narciarski w Czechach. Leży w Karkonoszach. Posiada 24 km tras zjazdowych. Część z nich jest oświetlona, a jeśli trzeba sztucznie naśnieżana. Resort posiada wypożyczalnie sprzętu sportowego, szkółki narciarskie, dzięki którym najmłodsi mogą się szkolić pod okiem instruktorów. Oprócz tego kompleks oferuje snowtubing i zjazd po śnieżnym wytyczonym torze na gumowych ślizgach. Posiada wiele barów, restauracji i miejsc noclegowych. Ceny są dużo niższe niż w popularnych ośrodkach we Włoszech czy Austrii.

 

  • Tatrzańska Łomnica, Słowacja

Ośrodek narciarski, która posiada najdłuższą trasę zjazdową na Słowacji. Liczy ona 6 km. Nadaje się nawet dla najmłodszych narciarzy, z uwagi na to, że jest bardzo szeroka. Resort posiada szkółkę narciarską, w której instruktorzy porozumiewają się w języku polskim. Oznakowanie informacyjne również jest po polsku. Znajduje się tu park dziecięcy wyposażony w wyciągi taśmowe oraz linowe i drewniane place zabaw. Przy Łomnickim Stawie mieści się także park rozrywki Koziołkowo.

Więcej na temat wyjazdu na narty z dzieckiem przeczytasz w artykule dostępnym na https://mubi.pl/poradniki/wyjazd-na-narty-z-dzieckiem/


Napisz komentarz
Komentarze
Kovalsky 31.03.2024 01:28
Wyjazd na narty to wspaniała sprawa. Ale w wolnym czasie można też trochę do celu postrzelać w ciepłym pokoju pensjonatu. Pistolecik strzałkowy jest lekki i ni zajmuje dużo miejsca w plecaku, np. ten: https://to-shop.pl/product/83285667-zabawkowy-model-pistoletu-desert

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama