Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

W Zakopanem powstanie Muzeum Narciarstwa i Taternictwa (GALERIA)

Ważne wydarzenie w historii Zakopanego i Skalnego Podhala. W poniedziałek 5 grudnia za kwotę prawie 5,4 mln złotych Muzeum Tatrzańskie kupiło od miasta Zakopane, zabytkowy budynek dawnej Szkoły Muzycznej położony przy Placu Niepodległości. To właśnie tutaj już wkrótce ma powstać Muzeum Taternictwa i Narciarstwa. Zakup nieruchomości sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  • Źródło: Powiat Tatrzański/UM Zakopane
W Zakopanem powstanie Muzeum Narciarstwa i Taternictwa (GALERIA)
Podziel się
Oceń

- W historii Zakopanego było już kilka prób utworzenia Muzeum Narciarstwa, Muzeum Turystyki, Taternictwa - podkreśla obecny na wydarzeniu Piotr Bąk starosta tatrzański. 

- Myślę, że ta próba będzie udana, dlatego że firmują ją bardzo poważne instytucje: Muzeum Tatrzańskie, Minister Kultury, Województwo Małopolskie. To instytucje, które mają potencjał, mają możliwości, a tez widać, że wola działania jest wielka, skoro tak poważne podmioty zdecydowały się zaangażować i zakupić nieruchomość. Miejsce to nie jest przypadkowe, znajduje się przy placu gdzie kiedyś została ogłoszona niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej jako w pierwszym miejscu w całym kraju. A tuż obok jest budynek rodzinny Bronisława Czecha. To patrząc w kierunku wschodnim. Z kolei w kierunku zachodnim – już nie istnieje – ale był również budynek rodzinny Jadwigi Bornet, mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim, która podobnie jak Bronisław Czech zginęła podczas niemieckiej okupacji. Sądzę, że jest determinacja, jest wola i wierzę, że mieszkańcy Zakopanego, mieszkańcy całego Podhala, Spisza, Orawy, wszyscy, którzy związani są z taternictwem i narciarstwem udostępnią swoje eksponaty, pamiątki, dokumenty, które pozwolą stworzyć tutaj muzeum z prawdziwego zdarzenia, którym Zakopane będzie się chlubić - mówił starosta. 

Od ponad 100 lat pod Tatrami pojawiały się głosy o potrzebie powstania Muzeum Taternictwa i Narciarstwa. I wreszcie udało się rozpocząć przygotowania do powstania kolejnej, trzynastej już filii Muzeum Tatrzańskiego poświęconej właśnie tej części historii Tatr. Podpisanie umowy notarialnej w sprawie zakupu nieruchomości na ten cel to tak naprawdę urzeczywistnienie marzeń wielu Polaków. MKiDN przeznaczyło na zakup budynku od władz Zakopanego 4mln 330 tysięcy a Samorząd Małopolski przekazał 1 mln złotych.

Sprzedającym była Gmina Miasto Zakopane, w imieniu której akt notarialny podpisał Zastępca Burmistrza Tomasz Filar, zaś nabywającym nieruchomość Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, w imieniu którego akt podpisał Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn.

W uroczystości podpisania aktu notarialnego udział wzięli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotr Gliński, Sekretarz Stanu, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki Andrzej Gut-Mostowy, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Piotr Bąk, Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego Władysław Filar, Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jan Gluc, Wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura, oraz radni, przedstawiciele zakopiańskich instytucji i organizacji.

Nieruchomość została przeznaczona na stworzenie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa, którego tematyka będzie uzupełnieniem istniejącej ekspozycji w placówkach Muzeum Tatrzańskiego. Muzeum jest w posiadaniu bogatej kolekcji nart około 100 par, w tym: narty Stanisława Barabasza z 1888 r., narty Józefa Schnaidera z 1897 r., narty Klimka Bachledy z 1902 r., nart z wytwórni Zdyba, Bujaka, Zubka, braci Schiele, Fadena i innych. Ponadto w swoich zasobach posiada zbiory dotyczące historii turystyki, taternictwa, ratownictwa i eksploracji Tatr. Rodziny zakopiańskich sportowców wstępnie zadeklarowały pomoc w powstaniu Muzeum Taternictwa i Narciarstwa poprzez przekazanie cennych pamiątek sportowych.

Gmina Miasto Zakopane podjęła decyzję o przeniesieniu własności nieruchomości położonej przy Placu Niepodległości 6 w Zakopanem na rzecz Muzeum Tatrzańskiego, jako podmiotu posiadającego największe predyspozycje i specjalistyczną wiedzę, umożliwiającą realizację budowy muzeum, którego celem jest zachowanie dla obecnych i przyszłych pokoleń pamięci o historii rozwoju turystyki, taternictwa, przewodnictwa, ratownictwa i narciarstwa. Przedmiotem zbycia jest zabudowana budynkiem dawnej szkoły muzycznej nieruchomość położona w Zakopanem przy ul. Plac Niepodległości 6.

Budynek, będący przedmiotem sprzedaży, został wzniesiony w latach 1896–1898. Jest to przykład willi drewnianej, wybudowanej w stylu zakopiańskim. Do tej pory nie ustalono dokładnie kim był projektant i fundator budynku. W latach 1911 – 1912 r. dr Jan Gawlik (chirurg, ginekolog, dyrektor szpitala) prowadził w nim klinikę chirurgiczną, przejętą następnie przez kolejnego dyrektora zakopiańskiego szpitala dra Gustawa Nowotnego (lekarz szpitala wojskowego w Zakopanem, lekarz TOPR). W latach 30. XX wieku budynek stał się własnością Zarządu Miejskiego. Mieszkał w nim ostatni przedwojenny burmistrz Zakopanego, inż. Eugeniusz Zaczyński i urzędnicy Zarządu Miejskiego. W czasie okupacji dom zajmował hitlerowski komisarz Hans Mals. Po wojnie w budynku mieściła się poradnia przeciwgruźlicza i ambulatorium, a od 1949 r. Miejska Szkoła Umuzykalniająca, upaństwowiona rok później. Do 1989 r. budynek stanowił siedzibę Zakopiańskiej Szkoły Muzycznej. Potem mieściło się tu ognisko muzyczne. Następnie funkcjonowało w nim biuro zakopiańskiej „Solidarności” oraz licznych organizacji kombatanckich: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków, Towarzystwa Miłośników Lwowa, a także punkt konsultacyjny dla ofiar przemocy w rodzinie i dla osób uzależnionych. W kolejnych latach na parterze budynku mieściło się Muzeum „Pod Kuźniczym Młotem” Zakopiańskiej Fundacji Narodowej „Skansen”, a na poddaszu mieszkania lokatorskie. Obecnie budynek ze względu na stan techniczny jest wyłączony z użytkowania.

ZOBACZ TAKŻE

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama