Fotowoltaika zimą – czy to ma sens?
Odpowiadając od razu – tak! Instalacja fotowoltaiczna czerpie energię z promieni słonecznych, dlatego jednym z najważniejszych kryteriów umiejscowienia instalacji jest ekspozycja paneli na słońce. Co więc zimą, gdy słońca jest o wiele mniej? Naturalnie fotowoltaika działa również zimą. W czasie słonecznych dni kumuluje energię z jego promieni – jednak warto pamiętać o tym, że w czasie pochmurnych dni panele wciąż mają zdolność do wytwarzania pewnej ilości energii elektrycznej. Wydajność instalacji zimą może być nieco mniejsza, jednak z powodzeniem funkcjonuje ona przez cały rok, generując energię również w mniej słoneczne dni.
Warto pamiętać również o tym, że w czasie chłodniejszych dni panele fotowoltaiczne nadal pracują wydajnie – może nawet okazać się, że wydajniej niż w czasie upałów, a to jest przecież korzystne dla wytwarzania energii. Niższe temperatury sprzyjają bowiem pracy urządzeń bardziej niż wysokie.
Fotowoltaika zimą – jak zwiększyć wydajność paneli w tym czasie?
Aby zapewnić optymalne warunki do działania instalacji fotowoltaicznej zimą, pamiętaj o dwóch kluczowych kwestiach. Pierwsza jest związana już z etapem montażu paneli: powinny być umiejscowione w miejscu niezacienionym i jak najbardziej wyeksponowanym na słońce. To ułatwi pobieranie energii także wówczas, gdy słońca będzie mniej – nie tylko zimą, ale także w pozostałych porach roku w czasie niepogody. Druga kwestia to regularne usuwanie śniegu i suchych liści z paneli, by je odsłonić i umożliwić im pobór energii z promieni słonecznych.
Napisz komentarz
Komentarze