Celem działania Akademii jest popularyzowanie wśród Seniorów wiedzy, która może być pomocna aby zachować dobre zdrowie do późnych lat życia.
W pierwszym półroczu tego roku zaplanowane są 4 spotkania-wykłady.
Wykładowcami są znani, cenieni naukowcy szkół wyższych. Podczas spotkań słuchacze mają możliwość zadawania wykładowcom pytań. To dodatkowo uzupełnia wiedzę seniorów na temat omawiany w wykładzie.
W dniu 16 lutego b.r. wykładowcą była Pani dr hab. n. med. Elżbieta Łuczyńska, Prof. UJ, Kierownik Pracowni Diagnostyki Obrazowej Piersi ZDO NSSU, Kierownik Zakładu Elektrokardiologii WNoZ UJCM, Konsultant Wojewódzki ds. Radiologii i Diagnostyki Obrazowej dla Województwa Małopolskiego.
Kobieta z olbrzymim doświadczeniem zawodowym, umiejąca w przystępny sposób podzielić się posiadaną wiedzą. Z ogromną cierpliwością odnosząca się do rozmówcy.
W pierwszej części wykładu dowiedzieliśmy się wszystkiego na temat mammografii.
- dlaczego jest tak ważna w badaniach przesiewowych
- czemu nie powinnyśmy się jej bać
- jak przygotować się do badania
- dlaczego niektóre panie narzekają na ból podczas badanie i po nim oraz jak długo po badaniu ból towarzyszący temu badaniu może być odczuwalny po nim
- jakie miejsce wybrać do badania - stacjonarne (gabinet) czy może mammograf (oczywiście jeżeli tylko jest taki wybór).
Pani profesor podała bardzo istotną wiadomość na temat wieku, w którym badania mammograficzne są przeprowadzane za darmo, na Fundusz Zdrowia. W ubiegłym roku wiek ten został zmieniony.
Obecnie każda pani w wieku 45 -74 lat może co dwa lata mieć wykonane badanie mammograficzne za darmo, bez skierowania. Wystarczy zgłosić się do gabinetu, który ma podpisaną umowę z Funduszem Zdrowia.
Druga część wykładu poświęcona była równie ważnym aspektem zdrowia społeczeństwa. Tematem był rak prostaty.
- kiedy należy robić badanie
- jak przygotować się do badania
- co powinno zaniepokoić panów i skłonić ich do udania się na badanie prostaty
- kto i gdzie wykonuje badanie
- czy częste oddawanie moczu świadczy o raku prostaty
- czym jest łagodny przerost prostaty i czy to już jest rak
- w jakim wieku można zachorować na raka prostaty.
Wykład miał miejsce w pięknej sali Obrad im. Stanisława Wyspiańskiego w krakowskim Magistracie.
Przed wykładem przedstawicielka Magistratu - gospodyni spotkania pokrótce przedstawiła wielowiekową historię budynku, w którym mieści się Urząd Miasta.
Napisz komentarz
Komentarze