We Włoszech gdzie kobiety obdarowywane są żółtymi mimozami. Wybór tych kwiatów nie jest przypadkowy. Za panowania w tym kraju faszystów bojowniczki ruchu oporu wybrały ten żółty kwiat jako swój symbol. Mimoza we Włoszech po dziś dzień symbolizuje wyzwolenie kobiet z męskiego ucisku.
W Indiach do niedawna ten dzień nie zajmował szczególnego miejsca w życiu Hindusów. Zmieniło się to całkiem niedawno. W ostatnich latach coraz głośniej i śmielej mówi się o brutalnych nieraz śmiertelnych gwałtach popełnianych na kobietach. Coraz więcej indyjskich kobiet domaga się powstrzymania przemocy wobec nich. Walczą również o zmianę patriarchalnego społeczeństwa. W tym dniu grupy indyjskich kobiet organizują marsze protestacyjne.
W Chinach jak również na Madagaskarze i w Nepalu jest to tylko święto dla kobiet. 8 marca w państwowych przedsiębiorstwach kobiety często dostają pół dnia wolnego. Niekiedy pracownice dostają również symboliczne prezenty. Zupełnie inna sytuacja jest w prywatnych firmach i w dużych miastach. Tam dzień kobiet nie jest nawet “zauważany”.
W Niemczech dzień 8 marca kojarzony jest z czerwonymi goździkami.
Jednak nie zawsze święto to wypada 8 marca.
W Tunezji kobiety obchodzą swoje święto 13 sierpnia.
Zwolenniczki tego święta, a jest ich niemało i to nie tylko w Polsce, mogą pozazdrościć Armenkom i Wietnamkom. W Armenii Dzień Kobiet trwa od 8 marca do 7 kwietnia. Natomiast w Wietnamie święto to rozpoczyna się 8 marca i trwa do 20 października. Możemy chyba mówić, że Wietnamki mają nie Dzień Kobiet a Pół Roku Kobiet.
W Polsce przez wiele lat święto to budziło wiele kontrowersji. Kojarzone było z PRL-em. W zakładach pracy czekały na kobiety goździki i rajstopy. Później gdy holenderskie tulipany stały się ogólnie dostępne zastąpiły goździki. Oczywiście odbiór podarków musiał być pokwitowany własnoręcznym podpisem.
Lata 70-te XX wieku nieco zmieniły spojrzenie na to święto. Coraz częściej prezentowano sylwetki pań, które zaznaczyły swą obecność w wielu dziedzinach życia.
W latach 80-tych święto zaczęło tracić swoją popularność.
W połowie lat 90-tych XX wieku święto to, ze względu na kontrowersje jakie budziło, zostało zniesione. Oficjalnie zniesione jednak w wielu środowiskach jest ono obchodzone do dziś, gdyż wielu mężczyzn nadal obdarowuje swoje partnerki czy koleżanki tak popularnymi teraz tulipanami. Czasem dołączają do nich jakiś symboliczny prezencik.
Dzień Kobiet ma długą tradycję. Tak długą jak długa i trudna jest walka kobiet o równość i niezależność.
Święto to wywodzi się z USA. Zapoczątkowały je socjalistki z Stanów Zjednoczonych. Powodem były tragiczne warunki pracy w fabrykach włókienniczych. W 1908 roku amerykańskie działaczki na rzecz prawa kobiet ogłosiły dzień 8 marca świętem pań.
W 1910 roku, w Kopenhadze odbyła się druga międzynarodowa konferencja socjalistyczna kobiet. Na konferencji tej pomysł święta kobiet został przyjęty. Kobiety z 17 krajów podjęły uchwałę o organizacji corocznego święta kobiet o charakterze międzynarodowym. Celem tego święta było zwrócenie uwagi społeczeństwa na zapewnienie praw wyborczych kobiet oraz czynnego udziału kobiet we władzy politycznej.
Skoro Dzień Kobiet "ustanowiły" amerykańskie socjalistki, wskazywałoby to, iż jest to święto stosunkowo młode. Nic bardziej mylnego. Już w starożytnym Rzymie, na początku marca obchodzono Matronalia. Można przyjąć to święto za pierwowzór współczesnego Dnia Kobiet. Okres Matronaliów Rzymianom kojarzył się z płodnością i macierzyństwem. Mężowie obdarowywali wówczas swoje panie prezentami.
Napisz komentarz
Komentarze