Jak ustalili policjanci do zdarzenia doszło po godzinie 10 w jednym z mieszkań na terenie Brzeszcz. Z relacji zgłaszającej rodziny, 84 – latek zasłabł w łazience podczas kąpieli.
- W mieszkaniu strażacy wykryli przekroczony poziom stężenia tlenku węgla ok. 200 ppm. Po przewietrzeniu pomieszczeń zezwolono domownikom na pobyt w mieszkaniu. Źródłem tlenku węgla był niesprawny piecyk gazowy znajdujący się w łazience - informuje Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu.
Służby ostrzegają o zagrożeniu i apelują o zainstalowanie czujników tlenku węgla.
Objawami zatrucia tlenkiem węgla są: ból głowy, uczucie zmęczenia, nudności, bardzo złe samopoczucie, podwyższone tętno; wymioty; trudności z oddychaniem, duszności, zaburzenia orientacji i równowagi; zaburzenia rytmu serca, drgawki, utrata przytomności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, ewakuować osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, wezwać Pogotowie Ratunkowe. Jeśli osoba poszkodowana nie oddycha - przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową.
Dbając o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich należy sprawdzać drożność wentylacji, a także wyposażyć mieszkanie w czujnik tlenku węgla. Jeśli łazienka wyposażona jest w piecyk gazowy należy zachować czujność ponieważ może dojść do nagromadzenia tlenku węgla podczas kąpieli. Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, więc ludzie go nie wyczuwają, natomiast czujnik wykryje nawet niewielkie jego stężenie i natychmiast zasygnalizuje to alarmem.
Napisz komentarz
Komentarze