W czwartek 1 sierpnia Polska po raz kolejny upamiętniła wybuch Powstania Warszawskiego. Uroczystości, które odbyły się w wielu miejscach w stolicy, były okazją do oddania hołdu bohaterom walk o wolną Warszawę.
O godzinie 17:00, czyli w Godzinę "W" na terenie całego kraju zawyły syreny, a ruch pojazdów zamarł, aby uczcić 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W Warszawie dziesiątki tysięcy osób zatrzymało się w hołdzie poległym Powstańcom Warszawskim, zapalając liczne race w barwach biało-czerwonych. Miasto zamarło tak, jak 80 lat temu kiedy w walce o Wolną Polskę ruszyli do ataku na Niemców Powstańcy Warszawscy. Pomimo licznych ofiar i zniszczenia stolicy udało się wlać nadzieję w serca wszystkich Polaków. Ten zryw na zawsze wpisze się w karty historii naszego kraju. A Powstańcy, pomimo że żyje ich tylko garstka będą głośno wymieniani z imienia i nazwiska jako bohaterzy.
Prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w wielu wydarzeniach związanych z rocznicą, podkreślił znaczenie Powstania dla polskiej tożsamości narodowej. Podczas uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, Prezydent złożył wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” i oddał hołd wszystkim poległym powstańcom.
- Powstańcy stanęli do walki po to, żeby odzyskać wolność. Stanęli do walki po to, żeby dać świadectwo tego, że są, że żyją, że trwają i że Polska – choć zniknęła z mapy – to Polacy nie zniknęli i Polska nie zniknęła z serc - powiedział Prezydent Duda.
Ważnym elementem tegorocznych obchodów była obecność prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Obaj przywódcy wspólnie oddali hołd ofiarom rzezi Woli, co zostało uznane za symboliczny gest pojednania.
- Prezydent Niemiec, a więc syn tego narodu, który był sprawcą tych straszliwych zbrodni składa wieniec, pochyla swoją głowę, klęka przed krzyżem upamiętniającym tamtą ofiarę i tamtych pomordowanych - podkreślił Prezydent Duda.
Podczas spotkania z Powstańcami Warszawskimi, Prezydent wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom tamtych wydarzeń. Z kolei w Muzeum Powstania Warszawskiego, którego inicjatorem był śp. Lech Kaczyński, uhonorował pracowników zaangażowanych w pielęgnowanie pamięci o Powstaniu.
Tegoroczne obchody były również okazją do przypomnienia o wciąż aktualnym znaczeniu walki o wolność. - Spotykamy się tu, by nigdy więcej nie było okupacji, żeby powiedzieć, że na okupację nie ma zgody, także na okupację Ukrainy (…) nie ma na to zgody wolnego świata, do którego dziś my także dzięki powstańcom warszawskim, dzięki tamtemu bohaterstwu, należymy - powiedział Andrzej Duda.
Napisz komentarz
Komentarze