Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

Aktualna sytuacja na rynku gier hazardowych w Polsce

Aktualna sytuacja na rynku gier hazardowych w Polsce
Podziel się
Oceń

Wartość całego polskiego rynku kasyn i zakładów bukmacherskich wynosi około 61,7 mld PLN, z czego zakłady online stanowią około 80%. Oznacza to, że Polacy obstawiają głównie online i robią to coraz chętniej, więc prognozy pokazują, że rynek ten ma perspektywy na dwucyfrowy wzrost. Problemem wciąż pozostaje jednak szara strefa, która nominalnie stanowi ponad 30 proc. udziału w segmencie gier i zakładów online, a pod względem obrotów odpowiada już za ponad połowę tego rynku. W efekcie państwo traci rocznie setki milionów złotych z tytułu niepłacenia podatku od gier.

Według wyliczeń firmy doradczej EY, rynek legalnego hazardu w Polsce jest stosunkowo niewielki w porównaniu do innych krajów europejskich. W 2021 r. najwyższe przychody netto na mieszkańca legalnych operatorów zakładów wzajemnych odnotowano w Szwecji (89 euro), a także w Grecji i na Słowacji (po około 63 euro). Przychody polskiego rynku plasują się natomiast w ostatniej dziesiątce krajów UE z wynikiem około 16 euro na mieszkańca. Listę z najniższymi wynikami zamykają Słowenia, Bułgaria i Holandia.

Z raportu EY wynika również, że Polacy obstawiają głównie online - udział tego kanału w całym rynku bukmacherskim plasuje Polskę w czołówce krajów UE. W latach 2018-2021 wzrósł on z 69,7% do aż 82%. Dla porównania, średnia dla krajów UE w ubiegłym roku wyniosła 61,4 proc.

Wzrost udziału kanału online w legalnym rynku zakładów wzajemnych jest zjawiskiem stałym od wielu lat i będzie kontynuowany. Oczekuje się również wzrostu całego rynku, który ma duży potencjał rozwoju i według prognoz ekspertów ma rosnąć dwucyfrowo rok do roku.

Jednocześnie w 2021 r. obroty szarej strefy na polskim rynku hazardu online wyniosły 27,7 mld zł i stanowiły aż 51%. Legalna część branży przyniosła obroty na poziomie 26,6 mld zł. Mówiąc prościej, w ubiegłym roku szara strefa stanowiła ponad połowę rynku kasyn i zakładów online. Analitycy zwracają jednak uwagę, że odsetek ten spada - w 2016 roku szara strefa stanowiła aż 76,5% rynku hazardu online. Jednocześnie obserwowany spadek udziału szarej strefy w całym rynku kasyn i zakładów online nie wynika z ograniczenia szarej strefy, a z szybszego rozwoju legalnego rynku.

Szara strefa na rynku hazardu online to gry i zakłady organizowane bez niezbędnych zezwoleń Ministerstwa Finansów. Brak rejestracji tych transakcji ze strony nielegalnych operatorów pozwala im przede wszystkim uniknąć opodatkowania. 

Nasi autorzy przeprowadzili badanie rynku hazardowego i w tym celu przeanalizowali popularne w Polsce strony z recenzjami kasyn online. W szczególności stronę Twinspin, która dostarcza najbardziej kompletnych i aktualnych informacji.  Jak się okazało, jeśli wejdziesz na stronę www.twinspin.pl i przestudiujesz listę najpopularniejszych kasyn online, wśród nich znajdą się zarówno offshore, jak i legalne kasyna online. A wśród nieoficjalnych operatorów jest wiele bardzo znanych marek o dobrej reputacji.

Eksperci zwracają uwagę, że zjawisko to ma wymierny negatywny wpływ na gospodarkę i finanse publiczne, a jednocześnie powoduje zakłócenia konkurencji na rynku, gdzie legalni operatorzy są zmuszeni konkurować z podmiotami pozbawionymi skrupułów.


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama