Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama

Prezydent Andrzej Duda: Dzięki wysiłkowi tamtego pokolenia, księdza Jerzego mamy dzisiaj wolną Polskę [FOTO]

W 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach upamiętniających postać męczennika. Podczas Mszy Świętej oraz składania kwiatów na grobie kapłana, Prezydent podkreślił niezwykłą rolę, jaką ksiądz Jerzy odegrał w walce o wolną Polskę.
Prezydent Andrzej Duda: Dzięki wysiłkowi tamtego pokolenia, księdza Jerzego mamy dzisiaj wolną Polskę

Autor: Marek Borawski

Źródło: KPRP

Podziel się
Oceń

- Czasy posługi kapłańskiej księdza Jerzego Popiełuszki to były czasy trudne dla polskiego kościoła, dla nas wszystkich – kiedy byliśmy w sowieckim zniewoleniu, kiedy nie mogliśmy decydować o sobie. Domagaliśmy się wolności, a każdy kto się tego domagał był zwalczany przez nadane z Moskwy władze – powiedział podczas uroczystości Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że dzisiaj przypada 40. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci bł. księdza Jerzego Popiełuszki, ale także jest to Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. – To ważne. Bo te dwa elementy nie dadzą się ze sobą rozdzielić, rozerwać. Kult księdza Jerzego i pamięć niezwykłych zasług polskiego kościoła, działającego poprzez swoich przedstawicieli z determinacją, odwagą dla wolności.Księża nie walczyli z karabinem, tylko z różańcem w dłoni tak, jak nakazywała im tradycja pokoleń poprzedników – powiedział.

Andrzej Duda przywołał kapłanów, którzy za swoją niezłomną postawę zapłacili najwyższą cenę – błogosławionego prymasa Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa Antoniego Baraniaka, księdza Stanisława Suchowolca, księdza Stefana Niedzielaka, księdza Sylwestra Zycha oraz błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę.

– Niezwykłą umiejętnością księdza Jerzego, która zaskarbiła mu zaufanie robotników było to, że mówił do nich w sposób przystępny, ale też nie nawoływał do agresji, nawoływał do modlitwy, był człowiekiem wielkiej wiary, był przepełniony wiarą, wiara go niosła – podkreślił Prezydent.

- W 1989 roku wolni Polacy zwyciężyli. Dzięki wysiłkowi tamtego pokolenia, księdza Jerzego mamy dzisiaj wolną Polskę. Niestety nie wszyscy i nie zawsze potrafią to docenić. Naszym wielkim zadaniem jest to hasło – zło dobrem zwyciężaj – zaznaczył Andrzej Duda.

Podczas uroczystości Prezydentowi towarzyszył Minister Wojciech Kolarski.

Wizyta Prezydenta RP w mieszkaniu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki 

Wcześniej Andrzej Duda wpisał się do Księgi Pamiątkowej i przekazał na ręce proboszcza parafii okolicznościową Flagę RP dla Sanktuarium. Ta część uroczystości odbyła się w dawnym mieszkaniu księdza Jerzego Popiełuszki, w którym mieszkał w latach 1981–1984. Na swoje prywatne potrzeby zajmował kilka metrów kwadratowych, reszta przestrzeni poświęcona była na spotkania duszpasterskie, w tym bardzo często na spotkania z robotnikami.  

Do mieszkania po wsparcie przychodziło wiele osób, w środku zawsze stały paczki z pomocą medyczną i żywnościową. To właśnie z tego mieszkania w dniu 19 października 1984 r. Ks. Jerzy wyszedł po raz ostatni, żeby udać się na uroczystości religijne do Bydgoszczy. W drodze powrotnej został porwany, a następnie zamordowany przez funkcjonariuszy SB. 

W 2010 r., po beatyfikacji Ks. Jerzego, w mieszkaniu powstał Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Ośrodek gromadzi obecnie ponad 100 tys. dokumentów i liczne multimedia. Jest jednym z największych archiwów społecznych w Europie. Zbiory służą badaniom naukowym, pracy dziennikarzy oraz teologów. 

Pamięć o innych niezłomnych duchownych

W obchodzonym dziś Narodowym Dniu Pamięci Duchownych Niezłomnych kwiaty od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy zostały też złożone na grobach:

ks. Stefana Niedzielaka – po wojnie kapelana antykomunistycznego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”,  w PRL obrońcy prawdy o zbrodni katyńskiej, organizatora Mszy Katyńskich, zastraszanego i szykanowanego, którego ciało znaleziono w nocy z 20 na 21 stycznia 1989 roku – według historyków badających sprawę zamordowanego na zlecenie SB;

ks. Stanisława Suchowolca – kapelana białostockiej „Solidarności”, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku, przed śmiercią wielokrotnie dręczonego i prześladowanego przez SB;

ks. Sylwestra Zycha – kapelana Konfederacji Polski Niepodległej, inwigilowanego i nękanego przez tajne służby PRL, który zmarł w wyniku śmiertelnego pobicia przez „nieznanych sprawców” w nocy 11 lipca 1989 roku.



Napisz komentarz
Komentarze
WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama