Wielki sukces IX Rabczańskiej Kwesty
Tegoroczna edycja Rabczańskiej Kwesty, która odbyła się w dniach 1 i 2 listopada, ponownie okazała się ogromnym sukcesem. Mieszkańcy i turyści odwiedzający Rabkę-Zdrój okazali niezwykłą hojność, przekazując na renowację miejsc pamięci związanych z historią miasta blisko 25 tysięcy złotych.
Zebrane środki zostaną przeznaczone na renowację nagrobka wybitnego naukowca i działacza społecznego, prof. Stanisława Dunina-Borkowskiego. Profesor był związany z Rabką-Zdrojem, gdzie pełnił funkcję prezesa Komisji Etnograficznej PTT i był inicjatorem budowy schroniska na Luboniu Wielkim.
W tegorocznej kweście wzięło udział około czterdziestu wolontariuszy, reprezentujących różne organizacje i instytucje działające na terenie Rabki-Zdroju. Wśród nich znaleźli się harcerze, uczniowie, członkowie Związku Podhalan, a także Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Swoją obecnością zbiórkę uświetnił również burmistrz Rabki-Zdroju, Leszek Świder.
Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Gniazda Integracji Lokalnej, składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom i wolontariuszom za zaangażowanie i wsparcie. Dzięki ich inicjatywie kolejne ważne miejsce pamięci w Rabce-Zdroju odzyska dawny blask.
Dzień Zadusznych – czas pamięci i refleksji
2 listopada, tuż po uroczystości Wszystkich Świętych, obchodzimy Dzień Zaduszny, zwany także Zaduszkami. To szczególny dzień w roku, kiedy wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli. Cmentarze wypełniają się wtedy żałobnikami zapalającymi znicze i składającymi kwiaty na grobach.
Tradycje związane z Dniem Zadusznych
Korzenie tradycji Zaduszek sięgają średniowiecza. To właśnie wówczas opat Odylon z Cluny ustanowił dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarłych. W Polsce zwyczaj ten głęboko się zakorzenił, stając się nieodłączną częścią naszej kultury.
Odwiedziny na cmentarzu: Najbardziej charakterystycznym zwyczajem jest odwiedzanie grobów bliskich. Zapalane znicze tworzą na cmentarzach niezwykłą atmosferę, a złożone kwiaty symbolizują pamięć i szacunek dla zmarłych.
Modlitwa za zmarłych: Dzień Zaduszny to czas intensywnej modlitwy za dusze zmarłych. Wierni wierzą, że modlitwa może przynieść ulgę duszom cierpiącym w czyśćcu.
Rodzinne spotkania: Często Dzień Zaduszny jest okazją do rodzinnych spotkań. Bliscy gromadzą się wspólnie, by wspominać zmarłych i dzielić się wspomnieniami.
Dzień Zadusznych w świetle współczesności
Współcześnie Dzień Zaduszny ma nieco inne znaczenie niż dawniej. Choć nadal jest to czas żałoby i refleksji, coraz częściej towarzyszą mu elementy świeckie. Mimo to, tradycja odwiedzania grobów i zapalania zniczy wciąż jest żywa.
Dzień Zaduszny to nie tylko dzień smutku, ale także nadziei. Pamięć o zmarłych pomaga nam docenić wartość życia i wzmacnia więzi rodzinne. To także okazja do zastanowienia się nad przemijaniem i sensu naszego istnienia. Zaduszki są jednym z najważniejszych świąt w polskim kalendarzu. To czas, kiedy wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli. Choć tradycje związane z tym dniem ewoluują, ich istotą pozostaje pamięć i szacunek dla zmarłych.
Napisz komentarz
Komentarze