Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama

Dzień Zaduszny i drugi dzień IX Rabczańskiej Kwesty [ZDJĘCIA]

W sobotę obchodziliśmy Dzień Zaduszny, popularnie zwany Zaduszkami. Wspominamy naszych bliskich zmarłych, którzy odeszli. Na rabczańskich nekropoliach kontynuowano zbiórkę na renowację miejsc pamięci. Ksiądz proboszcz Piotr Iwanwek przewodniczył mszy świętej na Cmentarzu Komunalnym na Zaborni.
Dzień Zaduszny i drugi dzień IX Rabczańskiej Kwesty [ZDJĘCIA]

Autor: Jan Ciepliński

Źródło: www.photojanografia.rabka.pl

Podziel się
Oceń

Wielki sukces IX Rabczańskiej Kwesty

Tegoroczna edycja Rabczańskiej Kwesty, która odbyła się w dniach 1 i 2 listopada, ponownie okazała się ogromnym sukcesem. Mieszkańcy i turyści odwiedzający Rabkę-Zdrój okazali niezwykłą hojność, przekazując na renowację miejsc pamięci związanych z historią miasta blisko 25 tysięcy złotych.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na renowację nagrobka wybitnego naukowca i działacza społecznego, prof. Stanisława Dunina-Borkowskiego. Profesor był związany z Rabką-Zdrojem, gdzie pełnił funkcję prezesa Komisji Etnograficznej PTT i był inicjatorem budowy schroniska na Luboniu Wielkim.

W tegorocznej kweście wzięło udział około czterdziestu wolontariuszy, reprezentujących różne organizacje i instytucje działające na terenie Rabki-Zdroju. Wśród nich znaleźli się harcerze, uczniowie, członkowie Związku Podhalan, a także Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Swoją obecnością zbiórkę uświetnił również burmistrz Rabki-Zdroju, Leszek Świder.

Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Gniazda Integracji Lokalnej, składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom i wolontariuszom za zaangażowanie i wsparcie. Dzięki ich inicjatywie kolejne ważne miejsce pamięci w Rabce-Zdroju odzyska dawny blask.

Dzień Zadusznych – czas pamięci i refleksji

2 listopada, tuż po uroczystości Wszystkich Świętych, obchodzimy Dzień Zaduszny, zwany także Zaduszkami. To szczególny dzień w roku, kiedy wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli. Cmentarze wypełniają się wtedy żałobnikami zapalającymi znicze i składającymi kwiaty na grobach.

Tradycje związane z Dniem Zadusznych

Korzenie tradycji Zaduszek sięgają średniowiecza. To właśnie wówczas opat Odylon z Cluny ustanowił dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarłych. W Polsce zwyczaj ten głęboko się zakorzenił, stając się nieodłączną częścią naszej kultury.

  • Odwiedziny na cmentarzu: Najbardziej charakterystycznym zwyczajem jest odwiedzanie grobów bliskich. Zapalane znicze tworzą na cmentarzach niezwykłą atmosferę, a złożone kwiaty symbolizują pamięć i szacunek dla zmarłych.

  • Modlitwa za zmarłych: Dzień Zaduszny to czas intensywnej modlitwy za dusze zmarłych. Wierni wierzą, że modlitwa może przynieść ulgę duszom cierpiącym w czyśćcu.

  • Rodzinne spotkania: Często Dzień Zaduszny jest okazją do rodzinnych spotkań. Bliscy gromadzą się wspólnie, by wspominać zmarłych i dzielić się wspomnieniami.

Dzień Zadusznych w świetle współczesności

Współcześnie Dzień Zaduszny ma nieco inne znaczenie niż dawniej. Choć nadal jest to czas żałoby i refleksji, coraz częściej towarzyszą mu elementy świeckie. Mimo to, tradycja odwiedzania grobów i zapalania zniczy wciąż jest żywa.

Dzień Zaduszny to nie tylko dzień smutku, ale także nadziei. Pamięć o zmarłych pomaga nam docenić wartość życia i wzmacnia więzi rodzinne. To także okazja do zastanowienia się nad przemijaniem i sensu naszego istnienia. Zaduszki są jednym z najważniejszych świąt w polskim kalendarzu. To czas, kiedy wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli. Choć tradycje związane z tym dniem ewoluują, ich istotą pozostaje pamięć i szacunek dla zmarłych.


Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama