Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

Tak przebiegaly obchody Święta Niepodległości w Krakowie [ZDJĘCIA]

11 listopada Kraków świętował 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęły się rano od złożenia kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Następnie o godzinie 10 metropolita krakowski Marek Jędraszewski przewodniczył w Katedrze Wawelskiej uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. W samo południe wydarzenia przeniosły się przed Grób Nieznanego Żołnierza, którym towarzyszyła Wojskowa Asysta Honorowa. Zwieńczeniem dnia była Krakowska Lekcja Śpiewania „Radosna Niepodległości” na Rynku Głównym.
Tak przebiegaly obchody Święta Niepodległości w Krakowie [ZDJĘCIA]

Autor: Bartłomiej Gaweł

Podziel się
Oceń

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie odbyły się w Krakowie. Świętowanie rozpoczęło się pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu, gdzie złożono kwiaty. Tradycyjnie wieńce złożono również na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu.

Kolejny punkt programu miał miejsce w Katedrze Wawelskiej, gdzie o godzinie 10 arcybiskup Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. W homilii metropolita krakowski przywołał pamięć 21-letniego żołnierza 1 Warszawskiej Brygady Pancernej Mateusza Sitka, który zginął na granicy polsko-białoruskiej z rąk migranta 28 maja 2024 roku. - Wolność trzeba na nowo zdobywać. Ciągle na nowo... Polska ciągle potrzebuje tych, którzy dla niej są gotowi oddać wszystko - mówił arcybiskup Jędraszewski. 

Obchody na placu Jana Matejki

Po zakończeniu Eucharystii biało-czerwony pochód przeszedł ulicami Grodzką, przez Rynek Główny i Floriańską na plac Jana Matejki w towarzystwie Orkiestry Wojskowej w Krakowie. Tam w samo południe odegrano Mazurka Dąbrowskiego i odbyła się uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ojców niepodległości uczczono poprzez przeczytanie apelu pamięci i oddanie salwy honorowej. 

- 11 listopada to dzień absolutnie wyjątkowy dla każdego Polaka. W małych miasteczkach i wielkich metropoliach, w niewielkich wioskach i w stołecznej Warszawie, Polacy gromadzą się, aby celebrować. My również jesteśmy tu, w Krakowie, na placu Jana Matejki, u stóp Grobu Nieznanego Żołnierza. Byliśmy w Katedrze Wawelskiej, by wspólnie modlić się za Ojczyznę i za tych, którzy służyli jej przez wieki. Teraz stoimy tutaj, wspólnie, świadomi wielowiekowej tradycji tego miejsca. W imieniu własnym, ale również jako wojewoda, szef administracji zespolonej w województwie, przede wszystkim zaś w imieniu moich mocodawców – premiera Donalda Tuska, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka, jak również w imieniu całej Rady Ministrów – pragnę Wam wszystkim serdecznie podziękować za to, że jesteście tu razem – powiedział wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.

- Przez 123 lata Polski nie było na mapach świata, ale 106 lat temu nagle powróciła. Czasami mówimy, że zmartwychwstała; ja jednak wolę mówić, że się odrodziła. Zmartwychwstać może tylko ten, kto umarł, a Polska nie umarła. Polska trwała w sercach naszych rodaków podkreślił wojewoda. 

Specjalny list do uczestników uroczystości skierował wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. List został odczytany przez jego doradcę gen. broni Edwarda Gruszkę.

W tym roku kompanie honorowe wystawione zostały przez: 5 Pułk Dowodzenia, 11 Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej, 8 Bazę Lotnictwa Transportowego, Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Karpacki Oddział Straży Granicznej, Straż Miejską Miasta Krakowa, Izbę Administracji Skarbowej w Krakowie.

Wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar wraz z II wicewojewodą małopolskim Ryszardem Śmiałkiem wręczyli akty nabycia obywatelstwa polskiego 8 osobom, w tym 1 dziecku, pochodzącym m.in. z Kazachstanu, Serbii, Ukrainy i Węgier. Osoby te uzyskały obywatelstwo polskie na mocy postanowień Prezydenta RP oraz decyzji Wojewody Małopolskiego uznających za obywatela polskiego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Prezydent RP może nadać cudzoziemcowi obywatelstwo polskie na jego wniosek. Nadanie obywatelstwa polskiego małoletniemu cudzoziemcowi następuje na wniosek jego przedstawicieli ustawowych. Nadanie obywatelstwa polskiego rodzicom obejmuje małoletniego pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Nadanie obywatelstwa dzieciom, które ukończyły 16. rok życia, następuje jedynie za ich zgodą.

Osoby, które otrzymały decyzje Wojewody Małopolskiego uznające za obywatela polskiego, musiały spełnić przesłanki wskazane w ustawie o obywatelstwie polskim, m.in. przebywać w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały, udokumentować znajomość języka polskiego, być osobą polskiego pochodzenia lub posiadaczem Karty Polaka.

Defilada wojskowa i grochówka 

Punktem kończącym uroczystości była okazała defilada, podczas której można było zobaczyć m.in. wozy polskich służb mundurowych: Wojska Polskiego, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie, oraz Wojewódzkiego Inspektoratu transportu Drogowego w Krakowie.

Uczestnicy obchodów mogli podziwiać ponad 50 pojazdów, w tym m.in.: motocykle, radiowozy i policyjną łódź motorową, lekki transporter opancerzony AMZ Tur VI, Mobilną Stację Kontroli Drogowej czy Więźniarkę Iveco Eurocargo oraz wiele innych. Były też pojazdy Wojska Polskiego, wśród których wyróżnić należy cztery samochody AERO wyposażone w dwa moździerze M-98 na wózku transportowym i dwa uniwersalne karabiny maszynowe UKM 2000P. Zaprezentowano także motocykle typu Yamaha Fazer przeznaczone do pilotowania kolumn wojskowych, a także pojazdy typu Skoda Superb będące pojazdami patrolowo-interwencyjnymi.

Obok nich pojawiły się grupy piesze grupy rekonstrukcyjne oraz konne formacje kawaleryjskie. Widok koni z barwnie przystrojonymi jeźdźcami wzbudził niemały podziw wśród zgromadzonych. W defiladzie udział wzięli: Pieszy i Konny Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej, Małopolski Klub Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, Sekcja II Szwadronu 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich w Jaworniku, Szwadron Kawalerii Ochotniczej w mundurach kawalerii 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego oraz Krakowski Szwadron Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego.

Na zakończenie dla uczestników przygotowany został ciepły posiłek. Nieopodal Barbakanu rozdawana była tradycyjna grochówka.

„Radosna niepodległości”

W ramach kolejnej odsłony akcji „Niepodległa do Hymnu”, organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, w południe z wieży kościoła Mariackiego został odegrany i odśpiewany hymn państwowy, a tuż po nim zabrzmi hejnał.

O godzinie 17 rozpoczął się na płycie Rynku Głównego w Krakowie koncert „Radosna Niepodległości". 89 Krakowska Lekcja Śpiewania przyciągnęła tysiące Krakowian i turystów, którzy spędzili Święto Niepodległości w stolicy Małopolski. Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmiały pieśni związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Organizatorami koncertu byli Biblioteka Polskiej Piosenki i Miasto Kraków. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Biblioteka Polskiej Piosenki zorganizowała transmisję online z tego wydarzenia.Jak co roku, dla uczestników Krakowskiej Lekcji Śpiewania przygotowano bezpłatne śpiewniki.

- Krakowska Lekcja Śpiewania to przewrotna forma koncertu polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku z lekcjami krakowski Teatr Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu, podając odpowiednią tonację i linię melodyczną. Rekord frekwencji to 30 000 uczestników, który padł 11 listopada 2008 r. - informowała strona miasta Krakowa. 


Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama