Na wystawie znalazło się 35 szopek, w tym zarówno monumentalne konstrukcje mierzące blisko 3 metry, jak i miniaturowe dzieła sztuki, które mieszczą się na... łyżeczce do kawy. Najstarsza z prezentowanych szopek brała udział w konkursie jeszcze w 1979 roku, co świadczy o bogatej historii tej wyjątkowej tradycji.
Dlaczego szopki krakowskie są tak wyjątkowe?
Marek Markowski, reprezentujący organizatorów wystawy – fundację Tradycja Szopki Krakowskiej – podkreśla, że szopki krakowskie są ewenementem na skalę światową. Ich wyjątkowość polega na tym, że Święta Rodzina umieszczona jest nie w ubogiej stajence, ale w przepięknym, miniaturowym pałacu wzorowanym na krakowskiej architekturze. Charakterystyczna jest również pionowa symetria oraz bogate zdobienia. Wykonanie jednej szopki wymaga wielu godzin żmudnej pracy, a tradycja budowania tych niezwykłych dzieł sięga kilkuset lat.
Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem
Wernisaż wystawy zgromadził wielu mieszkańców Rabki-Zdroju, a także przedstawicieli lokalnych władz. Burmistrz Leszek Świder wyraził przekonanie, że wystawa będzie doskonałą okazją do poznania i docenienia tej unikalnej polskiej tradycji.
Zapraszamy na wystawę!
Wystawę można oglądać codziennie (oprócz 23–26 grudnia) w godzinach 10:00–16:00 do połowy stycznia 2025 roku. Bilety wstępu kosztują 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy).
Napisz komentarz
Komentarze