Rekrutacja na studia
Kiedy rozpoczyna się rekrutacja na studia, nie wszyscy chętni są zdecydowani na konkretny kierunek. Wielu kandydatów decyduje się na najpopularniejsze kierunki studiów, nie zastanawiając się, czy ten wybór będzie dobry. Niektórzy składają podanie w ostatniej chwili. Są osoby, które po ukończeniu studiów licencjackich lub inżynierskich nie chcą już kontynuować nauki na uczelni i nie decydują się na podjęcie studiów magisterskich. Można jednak kiedyś tej decyzji żałować. Warto zapoznać się z programem studiów magisterskich. Przedmioty są interesujące i poszerzają wiedzę, otwierają na nowe doświadczenia. Współczesne studia to nie tylko nauka teorii, lecz przede wszystkim praktyka. Wykładowcy doskonale wiedzą, że to właśnie wykorzystanie wiedzy w praktyce jest bardzo ważne w każdym miejscu pracy. Do tego przydaje się krytyczna myślenie i analiza informacji, a niekoniecznie nauka na pamięć.
Jak połączyć studia z pracą?
Doświadczenie zawodowe w CV to bardzo duży atut. Pracodawcy chętnie zatrudniają absolwentów, którzy już w czasie studiów starali się wykorzystywać swoją wiedzę w praktyce. Praktyki są oczywiście obowiązkowe, ale wielu studentów już w czasie studiów podejmuje pracę zarobkową. Można od razu zdecydować się na studia zaoczne, aby pracować w pełnym wymiarze. Można również zdecydować się na studia dzienne i pracować w niepełnym wymiarze. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy. Studia magisterskie zwykle cechują się mniejszą ilością godzin zajęć, student może skupić się na pisaniu pracy dyplomowej i na zdobywaniu doświadczenia zawodowego.
Inżynieria produkcji
Inżynieria produkcji to kierunek bardzo praktyczny i niezwykle potrzebny, jeśli chodzi o rynek pracy. Absolwenci nie mają więc problemu ze znalezieniem wakatu. Inżynier potrafi logicznie myśleć i jest nastawiony na rozwiązanie problemu. W jakich obszarach można pracować po ukończeniu tego interesującego kierunku? Warto zainteresować się na przykład bezpieczeństwem i higieną pracy. Ciekawa jest również kontrola jakości. W fabrykach można podjąć pracę w działach produkcji. Niektórzy jednak wolą zajęcia związane bardziej z informatyką, z komputerami. Dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego. Warto mieć sprecyzowane zainteresowania i jasno określone cele, by opowiedzieć o nich pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Napisz komentarz
Komentarze