Koncerty na koniec karnawału
Filharmonia Krakowska zaprasza na koncerty symfoniczne, przygotowane z myślą o zakończeniu karnawału. Ich repertuar został precyzyjnie dobrany do okazji. Program otworzy więc „Karnawał rzymski” op. 9 napisany przez Hectora Berlioza. Następnie publiczność usłyszy iście karnawałowe w swojej ekspresji kompozycje Camille’a Saint-Saënsa oraz utwór Bohuslava Martinů zatytułowany „Szach królowi” - jednoaktowy balet jazzowy, przepełniony tanecznymi rytmami, od marsza, przez walc, boston, aż po foxtrot i blues. Na koniec karnawałowego koncertu zabrzmi słynny poemat symfoniczny George’a Gershwina „Amerykanin w Paryżu”, silnie inspirowany jazzem dzięki pobytowi kompozytora we francuskiej stolicy lat dwudziestych. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Łukasz Borowicz. Na scenie jako solista wystąpi również skrzypek Paweł Wajrak.
Kiedy? Piątek 17 lutego, godz. 19.30/Sobota 18 lutego, godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie filharmonii
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do Mystkowa na wyjątkowe wydarzenie związane ze śpiewem ludowym. W ramach II edycji Lachowskich Zapustów odbędzie się Przegląd Tradycyjnego Śpiewu Lachów Sądeckich „Ciotcyne Śpiywonie” im. Władysławy Janus. Impreza ma na celu ochronę, dbałość o ciągłość tradycji i popularyzację bogactwa kultury muzycznej Lachów Sądeckich oraz upamiętnienie postaci Władysławy Janus (Cioci Władzi) - wybitnej hafciarki ludowej i tancerki zespołu Mystkowianie.
Kiedy? Wiejski Dom Ludowy w Mystkowie - sobota 18 lutego, od godz. 9.30.
Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ
Na zwieńczenie karnawału Centrum Sztuki Mościce proponuje wieczór z piosenką francuską. Na scenie zaśpiewa Justyna Bacz. Program jej występu pod hasłem „Femmes, czyli kobiety” składa się z piosenek z repertuaru francuskich i francuskojęzycznych artystek sceny muzycznej XX i XXI wieku, między innymi Edith Piaf, Mireille Mathieu, Dalidy, Céline Dion czy Zaz. Część z tych utworów Justyna Bacz śpiewa w oryginalnej wersji językowej, część z nich – w premierowych, autorskich tłumaczeniach. Osobiste interpretacje oraz kunszt wokalny artystki, a także znakomite aranżacje Mariusza Dubrawskiego w wykonaniu wybitnych muzyków nadają koncertowi wyjątkowy, niepowtarzalny charakter.
Kiedy? Niedziela 19 lutego, godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie centrum
Spektakle: Agamemnon, Dom Utopii i Carmen
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomni spektakl:
- „Agamemnon” to uwspółcześniona wersja opowieści o tytułowej antycznej postaci. Bohater sztuki to nie tylko władca, dowódca, ale też mąż i ojciec robiący zakupy, który nie jest w stanie znieść kłamstw, płytkości i małości otaczającej go rzeczywistości. W postać na scenie wciela się Marcin Kalisz. Sztukę autorstwa Rodrigo Garcii reżyseruje Szymon Kaczmarek.
Kiedy? Scena Dom Machin, sobota 18 lutego / niedziela 19 lutego – godz. 19.00.
Więcej informacji o repertuarze na stronie teatru
Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentuje widzom ponownie wszystkie odsłony cyklu Tatrzańskie w reż. Andrzeja St. Dziuka, powstałego z inspiracji dzieł polskich pisarzy i artystów poświęconych podhalańskiej tematyce:
- „Spiski - Hej!” na kanwie powieści Wojciecha Kuczoka, gdzie oniryczno-magiczne przygody głównego bohatera z okresu późnego PRL-u są przedstawione na tle „dzikiej” podhalańskiej przyrody i wydarzeń politycznych oraz sportowych. W obsadzie m.in. Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor, Katarzyna Pietrzyk i Dominik Piejko.
Kiedy? Sobota 18 lutego, godz. 19.15.
W ten weekend zakopiański teatr zaprezentuje również przedpremierowo kolejny spektakl w ramach Sceny Propozycji Aktorskich – „Hotel Utopia”.
Kiedy? Niedziela 19 lutego, godz. 19.15.
Więcej informacji na stronie teatru
Wydarzenia: Sztuka natury i świat batiku
Dwie nowe wystawy czasowe inauguruje w swoich oddziałach Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu:
- w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu - „Armia Krajowa”, ekspozycja przygotowana we współpracy z krakowskim oddziałem IPN, w związku z 81. rocznicą przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Wystawa jest czynna do 22 marca.
- w Miasteczku Galicyjskim – „Sztuka natury – portret ziemi sądeckiej. Marek Liber - malarstwo”. Bohater wystawy w swojej twórczości wypowiada się głównie za pomocą malarstwa i rysunku. Obdarzony oryginalną wyobraźnią zajmuje się szeroko pojętym krajobrazem. Pracuje głównie w technice akrylu, tempery oraz farb plakatowych. Na wystawie zgromadzono prace powstałe w latach 2012 – 2023. Ekspozycję można oglądać do 30 kwietnia.
Więcej informacji na stronie muzeum
Nowe wystawy można oglądać również w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie:
- „Ptaki” to kolejna z wystaw tematycznych Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej organizowanych w bibliotece od wielu lat. Tym razem tematem są ptaki. Ptaki fascynowały ludzi od zawsze. Wzbudzają zachwyt nie tylko swym wyglądem, ale przede wszystkim niezwykłą umiejętnością, która od wieków była marzeniem człowieka. Ich piękna wzbijająca się w górę sylwetka inspirowała i inspiruje tych wszystkich, którzy chcą, aby życie było czymś więcej niż tylko szarą codziennością. Dla biorących w wystawie artystów-malarzy to ciekawy temat dający wiele możliwości różnorodnych realizacji.
- „Świat batiku” to prezentacja twórczości ukraińskiej artystki Niny Havrilko, która po wybuchu wojny przyjechała z córką do Krakowa, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Przesłaniem wystawy „Świat batiku” jest potwierdzenie, że w historycznym momencie i trudnych dla Ukraińców czasach inspiruje ich optymizm i nadzieja całego narodu. Przedstawione dzieła łączą kolor i technikę batiku. Artystka za pomocą koloru przekazuje ideę pięknego i pozytywnego nastawienia do życia i świata.
Więcej informacji na stronie biblioteki
W ostatnią niedzielę karnawału Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na specjalne oprowadzanie po wystawie POWERBANK/siła kobiet. Między tłustym czwartkiem a ostatkami będzie mowa o zabawie! Reguły karnawału: świat na opak, łamanie norm, hałas, uczty i używki, pomogą uruchomić wyobraźnię. Po wystawie oprowadzi jedna z jej kuratorek - Magdalena Zych.
Kiedy? Niedziela 19 lutego, godz. 12.00.
Więcej informacji na stronie muzeum
Napisz komentarz
Komentarze