Korowód Nowohucki to wydarzenie, mające przypominać o osobach, bez których Nowa Huta nie byłaby tym, czym jest. W latach 2016-2019 Ośrodek Kultury Norwida, który jest organizatorem korowodu, we współpracy z mieszkańcami dzielnicy, wytypował 50 postaci, a wśród nich: urbanistę Tadeusza Ptaszyckiego, murarza Piotra Ożańskiego, malarza Jana Matejkę, legendarną Wandę i reżyserkę teatralną Krystynę Skuszankę. Ich wizerunki trafiły na plakaty, flagi, do książki i gry planszowej. W tym roku, po dwuletniej przerwie związanej z pandemią Covid-19, Korowód Nowohucki znów wyjdzie na ulice.
Tym razem jego głównymi bohaterkami będą kobiety. Na trasie spotkamy architektkę Martę Ingarden i projektantkę Irenę Pać-Zaleśną, wprost od pracy oderwą się murarki z przodowniczką Zofią Włodek na czele oraz piękne kelnerki z kawiarni Stylowa! Korowód utrzymany będzie w stylu lat 60. i dlatego już dziś zapraszamy: przeszukajcie rodzinne szafy, odkurzcie mamine (a może własne) sukienki i spódnice, garsonki i żakiety, krawaty i garnitury, i chodźcie!
Ubierz się w stylu lat 60. lub przebierz za ulubioną nowohucką postać i dołącz do korowodu! Przejdziemy aleją Róż, aleją Przyjaźni i ulicą Stanisława Mierzwy aż na plac przy Poczcie na osiedlu Willowym, gdzie w latach 50. i 60. odbywały się słynne nowohuckie potańcówki pod gołym niebem. W ramach Nowa Huta Retro Fest ożywimy tę tradycję, a do tańca zagra Krakow Street Band.
Korowód wyruszy 3 czerwca o godzinie 16.00 sprzed Ośrodka Kultury Norwida (os. Górali 5), a poprowadzi go orkiestra Tricphonix – Drums Version. Do marszu dołączą również m.in. przedstawiciele nowohuckich instytucji kultury, szkół i organizacji pozarządowych, harcerze i strażacy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej oraz mieszkańcy Nowej Huty.
Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich.
Napisz komentarz
Komentarze