Zmiany w obciążeniach atmosferycznych
Konstrukcje stalowe muszą być projektowane w sposób, który uwzględnia zmienną charakterystyką obciążeń atmosferycznych. Wzrost opadów deszczu i śniegu dotyczy zarówno ich częstotliwości, jak i intensywności. Czynniki te muszą być uwzględnione w obliczeniach statycznych oraz w zgodzie z obowiązującymi normami. Zmiany w promieniowaniu słoneczny oraz temperaturze powietrza w cieniu sprawiają, że projektanci muszą brać pod uwagę klimatyczne oddziaływania termiczne. Nie bez znaczenia pozostają analizy różnic temperatury w trakcie użytkowania standardowego i wyjątkowego, co pozostaje nie bez wpływu na dobór materiałów czy charakterystykę detali konstrukcyjnych.
Odpowiednie materiały i technologie
Hale stalowe powstają z wyjątkowo trwałych surowców, co gwarantuje efektywność eksploatacyjną nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Obiekty takie są odporne zarówno na wiatr czy deszcz, jak i skrajne temperatury. W dużej mierze wynika to również z odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych. Ściany hal stalowych mogą być zbudowane z solidnej płyty warstwowej, stanowiącej połączenie dwóch blach stalowych oraz warstwy izolacyjnej. Rozwiązanie to efektywnie odcina wnętrze obiektu od czynników zewnętrznych, co stanowi świetny wybór w przypadku wielu budynków. Dotyczy to przede wszystkim hal, które wymagają trzymania określonego klimatu wewnętrznego.
Ochrona przed wilgocią i korozją
Ze zmianami klimatycznymi nieuchronnie wiążę się wzrost intensywności opadów, dlatego projektanci hal stalowych muszą korzystać z rozwiązań ułatwiających zarządzanie wodami opadowymi. Konstrukcja musi być wyposażona w zaawansowane system odprowadzania wody deszczowej, które zabezpieczają przed potencjalnymi podtopieniami i uszkodzeniami. Wzrost ekspozycji na wilgoć podnosi również ryzyko korozji komponentów obiektu, dlatego niezbędne jest korzystanie ze specjalnych powłok ochronnych. Sposobem na zwiększenie długowieczności i bezpieczeństwa użytkowego hali stalowej jest też regularna konserwacja.
.jpg)
Możliwości adaptacyjne
Hale stalowe są dostosowywane do zmian klimatycznych również poprzez odpowiednią adaptację. Obiekt może być wyposażony w nowoczesne systemy wentylacji i klimatyzacji, które zapewniają optymalne warunki pracy czy przechowywania ładunku oraz sprzętu. Hale stalowe mogą być na różne sposoby adaptowane do spełniania konkretnych funkcji, np. magazynowania towaru szczególnie wrażliwego na temperaturę. Na łatwą rozbudowę obiektu pozwalają elementy prefabrykowane, które przyczyniają się też do szybkości montażu i demontażu. Hale stalowe tego typu oferuje firma LLENTAB, która dba o elastyczne podejście do projektowania i prac wykonawczych.
Odnawialne źródła energii
Zmiany klimatyczne w znacznym stopniu wpływają również na zapotrzebowanie energetyczne hal stalowych, przez co obiekt takie muszą być projektowane z myślą o zwiększeniu efektywności energetycznej. Obecnie często stosowanym rozwiązaniem jest instalacja systemów OZE. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii poprzez użycie kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych może nie tylko obniżyć koszty eksploatacyjne hali, ale tez lepiej dostosować je do wymagań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Inwestycja taka często okazuje się bardzo korzystna pod względem ekologicznym i ekonomicznym, ponieważ obniża zużycie energii elektrycznej z sieci. W rezultacie hala stalowa staje się bardziej samowystarczalna energetycznie, co stanowi niemałe wparcie dla rozwoju zielonej energii oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Napisz komentarz
Komentarze