Realizowane co roku Dni Krakowa to festiwal lubianych przez krakowian i gości imprez. Niektóre z nich mają wieloletnią, czasem nawet przedwojenną tradycję. To czas zabawy, a także celebrowania ważnych dla miasta okazji, takich jak Święto Miasta Krakowa, nawiązujące do rocznicy lokacji przypadającej 5 czerwca, jak też Święto Flagi Miasta Krakowa, które przypomina o znaczeniu biało-niebieskiego symbolu miasta.
Muzycznie, filmowo, poetycko
Tegoroczny cykl wydarzeń wpisujących się w Dni Krakowa otwiera Krakowski Festiwal Filmowy (28 maja - 4 czerwca). To najważniejsze w Polsce święto kina dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. Kolejne ważne kulturalne wydarzenie to festiwal poświęcony twórczości Zbigniewa Wodeckiego – Wodecki Twist Festival (2-4 czerwca).
Ciekawe propozycje, nie tylko muzyczne, przygotowali organizatorzy Wianków-Święta Muzyki (24 czerwca) i 32. Festiwalu Kultury Żydowskiej (28 czerwca - 2 lipca). Podczas Wianków wystąpią między innymi: Dina Jashari, Kasia Lins, Piotr Zioła i Miuosh, który po raz pierwszy na żywo wykona utwory z tekstami zaczerpniętymi z wierszy Wisławy Szymborskiej – z albumu przygotowanego z okazji roku noblistki. Z kolei w programie Festiwalu Kultury Żydowskiej tradycyjnie znalazły spotkania i koncerty – w synagodze Tempel, festiwalowym namiocie, Alchemii, Hevre oraz na ulicy Szerokiej. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Powietrze”.
Wśród przypadających na początek lata festiwalowych wydarzeń warto także wymienić rozpoczynający się 5 lipca 12. Festiwal Miłosza – w tym roku organizowanym pod hasłem „Piosenki o końcu świata”.
Krakowskie tradycje
3 czerwca odbędzie się ceremonia intronizacji króla kurkowego − najbardziej znany z obyczajów Bractwa Kurkowego, a także pierwsza część Wielkiej Parady Smoków. Późnym wieczorem czeka nas Wielkie Plenerowe Widowisko na Wiśle z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych, zaskakującej oprawy świetlnej i laserowej, gigantycznych kurtyn wodnych i pięknej muzyki. Największą atrakcją będą ogromne latające smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska. Smoki zobaczymy także dzień później − w niedzielę, 4 czerwca o godz. 12.00 ponad 30 stwOrów przejdzie ul. Grodzką na Rynek Główny.
Jak co roku w Dni Krakowa wpisuje się także Dzień Otwarty Magistratu. Tegoroczna edycja nawiązuje do obchodów 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika i odbywa się pod hasłem: Ale kosmos! Na wszystkich, którzy 4 czerwca odwiedzą siedzibę Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych 3-4, czeka mnóstwo atrakcji przygotowanych przez organizatorów i partnerów. W programie między innymi przenośne planetarium, warsztaty kodowania i animacji poklatkowej, eksperymenty naukowe, obserwacje słońca, tworzenie mapy układu słonecznego i atrakcje artystyczne z finałowym koncertem Janusza Radka.
Krakowskie Noce, pikniki i sportowe emocje
Ciepłe czerwcowe wieczory i noce zapewniają doskonałe warunki do organizacji dwóch z cyklu siedmiu Krakowskich Nocy: Nocy Tańca (3 czerwca) i Nocy Teatrów (17 czerwca). Wydarzenia jak co roku zamienią miasto w wielką plenerową scenę – najpierw taneczną, a następnie teatralną. Miłośnicy teatru będą mogli także wziąć udział 36. edycji ULICA Festival – międzynarodowym festiwalu teatrów ulicznych organizowanym przez Teatr KTO (7-9 lipca).
W programie tegorocznych Dni Krakowa znalazł się także Piknik na Wesołej (24 czerwca) i Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 (21 czerwca - 2 lipca), które zapewnią mieszkańcom i gościom niezapomniane sportowe emocje.
Napisz komentarz
Komentarze