Zacięty małopolski finał baraży. Puszcza Niepołomice w PKO BP Ekstraklasie!

W finale baraży o wejście do PKO BP Ekstraklasy, spotkały się dwie małopolskie drużyny. Ostatecznie awans wywalczyła Puszcza Niepołomice, która po dogrywce, pokonała Bruk-Bet Termalicę Nieciecza 3:2.
Piłkarze Puszczy Niepołomice awansowali do PKO BP Ekstraklasy

Źródło: Twitter/Polsat Sport

Bezpośredni awans z Fortuna 1 Ligi do PKO BP Ekstraklasy, wywalczyły Łódzki Klub Sportowy i Ruch Chorzów. O kolejne miejsce walczyła czwórka: Wisła Kraków, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Puszcza Niepołomice i Stal Rzeszów.

Faworytami baraży była Wisła, jednak przestała się liczyć w rywalizacji już po pierwszym meczu. Przegrała bowiem 1:4 z Puszczą Niepołomice. W drugim półfinałowym barażu, Bruk-Bet pokonał Stal 2:0.

W efekcie, w spotkaniu decydującym o awansie, spotkały się Bruk-Bet i Puszcza. Spotkanie rozegrano w Niecieczy, bo zespół z tej podtarnowskiej wsi zajął wyższą pozycję w tabeli.

W pierwszej połowie nie działo się za wiele. Jedyną groźną sytuację miał Adam Radwański, ale Kewin Komar zdołał odbić piłkę.

Emocje zaczęły się w drugiej połowie. Cios za cios

Druga część meczu była znacznie ciekawsza. Już w pierwszej akcji po przerwie, do siatki trafił Tomas Poznar. Tym razem Komar nie popisał się przy strzale głową Czecha.

Wydawało się, że po tym golu Bruk-Bet zaczyna przejmować inicjatywę. Jednak piłkarze Puszczy w swoim stylu umiejętnie wykorzystali wolne przestrzenie w szeregach rywali i po szybkiej akcji wyrównali. Potrzebowali na to tylko pięciu minut, a z ostrego kąta, głową, do siatki, trafił Artur Siemaszko.

10 minut później Puszcza strzeliła kolejnego gola. Po wrzutce z prawej strony, na bliższy słupek schodził Rok Kidrić. Wyprzedził obrońcę i zdołał oddać strzał. Piłkę trącił jeszcze Tomasz Loska, ale piłka go przeszła i trafiła do stojącego przed bramką Andreja Kadleca. Ten jednak niefrasobliwie interweniował i pokonał własnego bramkarza. W efekcie, na pół godziny przed końcem regulaminowego czasu gry, jedną nogą w PKO BP Ekstraklasie była Puszcza Niepołomice.

Gospodarze jednak nie zamierzali składać broni. Nadzieję w serca swoich kolegów i kibiców z Niecieczy, wlał Muris Mesanović. W 66. minucie wszedł na boisko, a już 5 minut później popisał się celnym strzałem i doprowadził do wyrównania.

Awans Puszczy Niepołomice! Zdecydowała dogrywka

Do końca obie drużyny walczyły o zwycięskie trafienie. Ono nie padło i sędzia zarządził dogrywkę. W niej lepiej prezentował się Bruk-Bet, ale znowu Puszcza skarciła rywali za moment nieuwagi. W 100. minucie celnie, głową uderzył Konrad Stępień i ponownie to niepołomiczanie byli bliżej awansu.

Bruk-Bet walczył do końca, ale podopieczni Tomasza Tułacza umiejętnie stopowali zapędy rywali. W doliczonym czasie goście mogli nawet podwyższyć prowadzenie, ale najpierw fatalnie spudłował Hubert Tomalski, a w kolejnej akcji, mocny strzał Lucjana Klisiewicza, z ostrego kąta, odbił Loska. W efekcie to właśnie Puszcza Niepołomice zagra w PKO BP Ekstraklasie, w sezonie 2023/24!

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Puszcza Niepołomice 2:3 p.d.

Bramki: 1:0 Poznar (46.), 1:1 Siemaszko (51.), 1:2 Kadlec (61., sam.), 2:2 Mesanović (71.), 2:3 Stępień (100.)

Żółte kartki: Poznar, Trubeha - Kidrić, Zapolnik

Bruk-Bet: Loska - Kadlec, Tekijaski, Putivtsev, Wacławek - Radwański, Hubinek (66. Mesanović), Ambrosiewicz, Błachewicz (66. Fornalczyk) - Trubeha (105.+2 Karasek), Poznar (91. Farbiszewski)

Puszcza: Komar - Mroziński (108. Frelek), Sołowiej, Koj, Yakuba - Hajda, Serafin - Zapolnik (84. Tomalski), Siemaszko (68. Stępień), Pięczek (105. Bartosz) - Kidrić (84. Klisiewicz)

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)