Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama

Szukasz pracy? Rozważasz oferty pracy na kontrakcie B2B? Szczegółowy poradnik!

Współczesny rynek pracy jest mocno zróżnicowany, między innymi w kwestii rodzajów umów, jakie można zawrzeć z pracodawcą. Wiele ogłoszeń oferuje możliwość pełnienia swoich obowiązków na kontrakcie B2B. Przeważnie mowa tutaj o dosyć ciekawych stanowiskach, cechujących się wysokimi zarobkami. Co jednak należy wiedzieć, zanim wybierze się taką formę współpracy z pracodawcą?
Wiele ogłoszeń oferuje możliwość pełnienia swoich obowiązków na kontrakcie B2B
Wiele ogłoszeń oferuje możliwość pełnienia swoich obowiązków na kontrakcie B2B
Podziel się
Oceń

Praca B2B - na czym polega?

Praca na zasadzie B2B to umowa zawierana pomiędzy dwoma firmami, na równych zasadach. Regulują ją przepisy kodeksu cywilnego. Stronami mogą zostać spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, osobowe, a także jednoosobowe działalności gospodarcze. Polega na tym, że jedna strona zobowiązuje się do świadczenia ściśle określonych usług, natomiast druga musi jej w związku z tym wypłacić stosowane wynagrodzenie. Co ciekawe, nie ma tu ograniczeń w kwestii rodzaju prowadzonej działalności - wystarczy, że obie strony są podmiotami gospodarczymi. Kluczową kwestię stanowi podmiot umowy, a jego szczegółowe określenie to podstawa podczas współpracy.

Czym się różni praca na kontakcie B2B od umowy o pracę?

Kluczową różnicą między umową o pracę i pracą na kontrakcie B2B jest to, że pracodawca zyskuje status zleceniodawcy. Ponadto kontrakty regulowane są przez kodeks cywilny, natomiast umowy o pracę przez kodeks pracy. Z tego powodu samozatrudniony traci przywileje pracownicze, takie jak urlop na żądanie, wypoczynkowy i dostęp do wszelkich benefitów, oferowanych przez konkretną firmę. Znika również obowiązek opłacania składek do ZUS przez zleceniodawcę.

Praca na zasadzie B2B wymaga założenia działalności gospodarczej, samodzielnego opłacania składek do ZUS oraz wykonywania obowiązków, jakie wiążą się z kierowaniem firmą, czyli przede wszystkim prowadzenia księgowości, wystawiania faktur, a także odprowadzania podatków.

Warto też wiedzieć, że samozatrudniony nie posiada ochrony, jaką zapewnia kodeks pracy. Przez to musi samodzielnie zadbać, aby umowa zawierała wszystkie niezbędne zapisy, takie jak chociażby okres wypowiedzenia współpracy. Nie ma żadnych przeciwwskazań do zawarcia w niej dodatkowych ustaleń, takich jak chociażby prawo do urlopu wypoczynkowego, czy też premie świąteczne. Trzeba to jednak umiejętnie wynegocjować.

Sprawdź oferty pracy w rzetelnej firmie z długoletnim stażem: https://kariera.ifirma.pl/
 

Praca B2B - na czym polegają jej zalety?

Praca na kontrakcie B2B sprawia, że pracodawca ponosi znacznie niższe koszty, niż w przypadku standardowej umowy o pracę. Nie musi bowiem odprowadzać zarówno składek, jak i podatku. Znika również obowiązek zapewnienia miejsca oraz narzędzi do pracy. Im mniej zatrudnionych osób, tym mniejsze może być biuro, co przekłada się na oszczędności na opłatach za media i najem lokalu.

Nie oznacza to jednak kompletnego braku zalet dla samozatrudnionego. Przede wszystkim może on liczyć na wyższe wynagrodzenie niż na standardowej umowie o pracę. Nawet po odprowadzeniu składek i zaliczek, często i tak otrzymuje więcej niż w przypadku nawiązania klasycznego stosunku pracy. Dodatkowo, osobom początkującym przysługuje niższy ZUS, więc suma "na rękę" jest jeszcze korzystniejsza. Istnieje też możliwość wyboru formy opodatkowania - warto dobrze się zastanowić nad ostateczną decyzją.

Ponadto, kiedy prowadzi się działalność gospodarczą, da się rozliczać wszystkie wydatki, niezbędne do świadczenia usług. Odejmując je od przychodów, zmniejsza się wysokość należnego do zapłacenia podatku. Można odliczyć chociażby koszty prowadzenia rachunku firmowego, korzystania z biura rachunkowego, koszt energii i Internetu, a także zakup komputera oraz paliwa.

Jeżeli podpisuje się umowę o współpracy, należy wykonać konkretną usługę we wskazanym czasie. Zleceniodawca nie wnika, kiedy i gdzie się ją zrealizuje, oczywiście wyłączając szczególne przypadki. Dzięki temu zyskuje się elastyczny czas pracy. Gdy mowa o stanowiskach w pełni zdalnych, da się je pełnić z praktycznie każdego miejsca, co umożliwia ciągłe podróżowanie. To idealne rozwiązanie dla miłośników zwiedzania i osób, jakie często się przemieszczają, niezależnie od powodów.

Ponadto praca na kontrakcie B2B stwarza w większości przypadków możliwość współpracowania z więcej niż jedną firmą. Dzięki temu można znacząco zwiększyć swoje dochody. Oznacza to co prawda sporą ilość obowiązków, ale nadal stanowi kuszące rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują zarobić więcej, bo chociażby zbierają na wkład własny do kredytu hipotecznego lub też pragną zainwestować pieniądze w rozwój firmy.

Niezbędną dla osób zatrudnionych w oparciu o kontrakt b2b, księgowość online znajdziesz: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online
 

Praca na zasadzie B2B - wady

Każde rozwiązanie posiada zarówno zalety, jak i wady. Poznając obie strony, da się obiektywnie zdecydować, czy konkretna forma aktywności odpowiada posiadanym potrzebom i oczekiwaniom. W przypadku pracy na kontrakcie B2B duży minus stanowi brak praw pracowniczych, wynikających z kodeksu pracy. Nie obowiązują wobec tego kwestie wiążące się z ochroną stanowiska, dodatki za staż, czy też urlopy wypoczynkowe. Można to oczywiście uzgodnić i wpisać umowę, aczkolwiek takie regulacje nie leżą w interesie drugiej strony i ciężko je będzie wynegocjować. Ponadto, jeżeli pracodawca oferuje bogaty pakiet socjalny dla zatrudnionych na umowę o pracę, to samozatrudniony nie będzie miał dostępu do tych benefitów. Mowa tutaj chociażby o premiach rocznych, bonach świątecznych i imprezach integracyjnych. Niektórzy mogą się jednak zgodzić na wpisanie tego typu postanowień do umowy.

Wiele osób obawia się również samodzielnego prowadzenia księgowości i odprowadzania składek, z czym nierozerwalnie wiąże się praca na zasadzie B2B. Jeżeli nie zatrudnia się księgowej, samemu należy pamiętać o comiesięcznych przelewach do ZUS, wystawianiu faktur, opłacie zaliczek na podatek dochodowy do urzędu skarbowego, złożeniu deklaracji rozliczeniowych i prowadzeniu księgowości. Z tego powodu wielu freelancerów i właścicieli małych firm decyduje się na księgowość online. Wystarczy założyć konto firmowe i zacząć fakturowanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu da się wyeliminować potencjalne błędy, ponieważ system księguje dokumenty automatycznie, dbając przy tym o aktualność i poprawność. Ponadto nie wymaga ono wychodzenia z domu, co stanowi ogromną zaletę dla osób niepełnosprawnych, dużo podróżujących oraz introwertyków.

Co to jest system ATS?

System ATS to program do rekrutacji, który pozwala:

stworzyć bazę kandydatów,

kontrolować proces zatrudnienia,

zwiększyć współpracę w zespole,

usprawnić i przyśpieszyć nabór nowych pracowników.

Sprawdza się w wielu branżach, więc da się z niego skorzystać nawet wtedy, kiedy pracuje się w niszowym sektorze. Praca na zasadzie B2B wiąże się z koniecznością prowadzenia własnej działalności gospodarczej, co stwarza możliwość zatrudniania pracowników. Jeżeli więc jest taka potrzeba, warto zdecydować się na powiększenie zespołu, celem zapewnienia wyższej efektywności firmy. Może to być zarówno stała współpraca, jak i dorywcze zlecenia w okresach, kiedy obowiązków jest naprawdę dużo.

Właściciele małych firm oraz początkujący przedsiębiorcy przeważnie obawiają się przeprowadzania rekrutacji, ponieważ nie mają niezbędnej wiedzy oraz doświadczenia w tego typu kwestiach. System ATS znacznie upraszcza cały proces i sprawia, że da się odszukać wartościowego pracownika, który przyniesie firmie korzyści. Warto więc zdecydować się na skorzystanie z takich narzędzi, aby ułatwić sobie zadanie skompletowania kadry i zwiększyć prawdopodobieństwo właściwego wyboru.

Przetestuj jak działa system do rekrutacji ATS, żeby wiedzieć jak ułożyć swoje zgłoszenie rekrutacyjne: https://firmbee.com/pl/narzedzia/program-do-rekrutacji

Praca na kontrakcie B2B - czy to się opłaca?

Praca na zasadzie B2B wiąże się z większą liczbą formalności niż w przypadku umowy o pracę. Można je jednak znacząco uprościć poprzez korzystanie z księgowości online oraz z programu do rekrutacji. Warto policzyć, która forma współpracy bardziej się opłaci. Jeżeli względy finansowe przemawiają za samozatrudnieniem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił. Zawsze można zrezygnować z prowadzenia działalności i zatrudnić się w innej firmie, która chętnie zaoferuje umowę o pracę. Takie doświadczenie będzie jednak bardzo wartościowe, ponieważ pozwoli postawić się w dotychczas nieznanej roli przedsiębiorcy i zobaczyć, z jakimi obowiązkami i przywilejami wiąże się prowadzenie własnej działalności gospodarczej.


Napisz komentarz
Komentarze
W KINACH OD 12 KWIETNIA
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama