Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

Zakup mieszkania w kamienicy w Krakowie. Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Mieszkanie w kamienicy ma swój niepowtarzalny urok i klimat. Wysokie ściany i przestronne wnętrza pozwalają na niebanalne rozwiązania aranżacyjne. Z drugiej strony stare instalacje czy drewniana stolarka okienna mogą obniżać komfort życia lub powodować konieczność kosztownego remontu. Na jakie kwestie zwrócić uwagę, planując zakup mieszkania w kamienicy w Krakowie?
Na zdjęciu ulica w Krakowie z kamienicami
Podziel się
Oceń

Kraków to miasto z bogatą historią, która widoczna jest w jego architekturze. Okolice Starego Miasta i otaczających go dzielnic wyróżniają się klimatyczną, dawną zabudową. Za najbardziej urokliwe uznane są takie części miasta jak Podgórze, Kazimierz, dzielnica Zwierzyniec czy Krowodrza. Są to równocześnie najbardziej prestiżowe lokalizacje i dobry wybór dla osób, które cenią bliskość centrum lub planują późniejszy wynajem lokalu. Jakie są wady i zalety mieszkania w kamienicy i na jakie parametry zwrócić uwagę, aby nasza inwestycja była trafiona? 

Zalety mieszkania w kamienicy 

Mieszkania w kamienicy są przestronne. Jest to zasługą większego metrażu oraz wysokości mieszkania. Ściany w starym budownictwie często są wysokie nawet na 4 metry, podczas gdy standardem w nowych realizacjach lub mieszkaniach w bloku jest 2,5 metra. Do tego dochodzą duże okna, balkony lub loggie lub stylowe wykusze, dzięki którym mieszkanie jest jasne i słoneczne. Cechą starego budownictwa jest większy metraż pomieszczeń gospodarczych jak kuchnia czy przedpokój. Do tego często zyskujemy funkcjonalną przestrzeń do przechowywania jak spiżarnia, służbówka czy pawlacz. Są to pomieszczenia, które świetnie nadają się na garderobę lub funkcjonalny schowek. Większa i wyższa przestrzeń daje szerokie możliwości aranżacyjne. Możesz podzielić ją ściankami działowymi lub zrobić antresolę z sypialnią lub stanowiskiem do pracy zdalnej.

Argumentem przemawiającym za kupnem mieszkania w kamienicy jest dobra izolacja i grubość murów. Dzięki temu mieszkania są lepiej wyciszone i nie słychać sąsiadów. Ceglane ściany mają wysoką bezwładność cieplną, dzięki czemu raz nagrzane, dobrze utrzymują temperaturę wewnątrz budynku. Latem są natomiast mniej odporne na nagrzanie, dzięki czemu w upały możesz cieszyć się przyjemnym chłodem. Kolejną zaletą mieszkania w kamienicy jest lokalizacji. Starsza zabudowa najczęściej znajduje się w najatrakcyjniejszych częściach miasta, gdzie rzadko powstają już nowe budynki. Bywa więc, że jest to jedyna możliwość, aby cieszyć się bliskością centrum oraz widokiem Starego Miasta z okna.

Atutem mieszkania z rynku wtórnego jest także duża ilość ofert. Jak wynika z danych portalu https://gethome.pl/ to ponad 2000 ogłoszeń z Krakowa i jego okolic, wśród których znajdują się również mieszkania w zabytkowych kamienicach. W zależności od preferencji możesz postawić na zakup większego mieszkania lub jego części. Popularną praktyką jest dzielenie większych metraży na mniejsze mieszkania, stąd duży wybór kawalerek w centrum miasta: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/t/kawalerki/.  

Wady mieszkania w kamienicy

Budynki powstałe przed 1940 rokiem są wpisane do rejestru lub ewidencji zabytków i objęte opieką konserwatorską. Oznacza to, że aby przeprowadzić remont, niezbędna jest zgoda konserwatora, a to oznacza formalności i dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem architekta i inspektora nadzoru budowlanego. Co więcej, zwłaszcza w przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków, mogą pojawić się także znaczące ograniczenia co do skali lub kierunku zmian. 

Ze względu na wiek kamienice często mają gorszy stan techniczny niż nowe budownictwo. Zaniedbane mieszkania nierzadko wymagają gruntownego remontu, co z kolei generuje ogromne koszty. W starych budynkach często konieczna jest wymiana tzw. pionów instalacyjnych, dużym problemem może być także wilgoć, stan podłogi lub podłoża, na którym została ułożona. Innym mankamentem są nieszczelne okna i zniszczona stolarka. Uciążliwy może okazać się także hałas ulicy w centrum, uciążliwe sąsiedztwo oraz brak windy i miejsca parkingowego. 

Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy zakupie?

Decyzja o kupnie mieszkania w kamienicy powinna być przemyślana oraz poprzedzona gruntownym wywiadem na temat nieruchomości. Zanim zdecydujesz się podpisać umowę, dowiedz się, czy kamienica lub jej część, w której znajduje się mieszkanie są objęte wpisem do rejestru lub ewidencji zabytków. W dalszej kolejności dowiedz się, jakie remonty były dotychczas przeprowadzana i kiedy miały miejsce. Być może budynek był stale modernizowany i posiada nowoczesne instalacje? Być może jednak każda z nich nadaje się do wymiany. Informacji na ten temat może udzielić Ci właściciel mieszkania lub wspólnota mieszkaniowa.

Przy zakupie mieszkania w starym budownictwie duże znaczenie ma także piętro budynku. Mieszkanie na parterze może wiązać się z dużymi stratami ciepła przez piwnicę. To samo dotyczy mieszkania na poddasza, zwłaszcza w przypadku źle ocieplonego dachu. Optymalnym wyborem będzie więc wybór mieszkania między dwiema kondygnacjami, które dodatkowo ocieplą i ogrzeją lokal. Zwróć także uwagę na wilgoć i obecność grzyba. Rozpoznasz je m.in. po charakterystycznym zapachu lub kondycji piwnicy.

Planujesz zakup mieszkania w kamienicy? Sprawdź oferty portalu Gethome.pl. Znajdziesz tam także ogłoszenia dotyczące mieszkań na wynajem: https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/krakow/.


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama