Tężnie solankowe to drewniane konstrukcje wypełnione gałązkami tarniny, przez które przepływa solanka. W procesie naturalnego odparowywania powstaje "mgła solankowa", bogata w mikroelementy takie jak jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas i żelazo. Wdychanie tego powietrza ma zbawienny wpływ na układ oddechowy, wspomagając leczenie chorób górnych dróg oddechowych, alergii i astmy. Pobyt w tężni solankowej korzystnie wpływa również na kondycję skóry, włosów i paznokci, a także wzmacnia odporność organizmu.
Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu równa trzem dniom spędzonym nad morzem. Kuracja solankowa jest szczególnie polecana osobom w okresie rekonwalescencji po chorobach, palaczom, osobom pracującym w zapylonych środowiskach i narażonym na wysokie temperatury, a także osobom pracującym głosem.
Nowa tężnia solankowa w Krakowie będzie zlokalizowana w dogodnej lokalizacji, przy ulicy Padniewskiego, w pobliżu Łąk Nowohuckich. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego, a jej koszt wyniesie około 2,5 miliona złotych.
Otwarcie tężni solankowej przy ulicy Padniewskiego planowane jest na jesień 2024 roku. Do tego czasu, już od końca kwietnia, po przerwie zimowej, będzie można ponownie korzystać z tężni solankowych na Bagrach i przy Zalewie Nowohuckim.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Krakowa do skorzystania z dobroczynnych właściwości tężni solankowych!
Napisz komentarz
Komentarze