To prawdopodobnie pierwsze ujęcie w historii polskiej fotografii, które przedstawia nocne halo księżycowe o promieniu kątowym 22° oraz krąg parheliczny i fantastycznie wykształcone księżyce poboczne. Dodatkowo na środku widoczny jest słup świetlny, a u góry kadru - górny łuk styczny. Wszystko to na mroźnym niebie Polski obserwowanym z Podhala.
Fotografię wykonałem w nocy z 13 na 14 grudnia 2022 roku. Tego dnia wraz z moim serdecznym kolegą Marcinem wybraliśmy na zdjęcia nocne w Tatry - to, co zobaczyliśmy po drodze na Zakopiance wprawiło nas w osłupienie 😱
W życiu widziałem już niejedno Halo, ale czegoś takiego nie spotkałem do tej pory!
Ach! co to była za arktyczna noc, temperatura wynosiła od -18stC do -30,3stC odnotowanych w Jurgowie o godz. 3 w nocy. Tam również byliśmy tej nocy, z pleneru wróciliśmy dopiero po godz. 5 nad ranem.
Mam nadzieję, że zgodzicie się ze mną, że czasami warto wyjść zaczerpnąć świeżego powietrza przy temp. -30°C 🌬❄️ a przy okazji wykonać kilka fotografii 😀
Halo 22° to okręg wokół słońca lub księżyca o promieniu kątowym 22°. Powstaje przez załamanie światła w kryształkach lodu w atmosferze ziemskiej. Wewnętrzna krawędź koła jest lekko zabarwiona na czerwono.
Słup świetlny to zjawisko optyczne przyjmujące postać kolumny świetlnej. Zjawisko powstaje w wyniku odbicia światła od kryształów płatkowych lodu.
Na fotografii widoczne są jeszcze wykształcone księżyce poboczne oraz górny łuk styczny (u góry kadru).
Pod księżycem widoczna również Zakopianka i światła przejeżdżających samochodów.
Wyglądało to kosmicznie!
_
Magiczny księżyc z halo22°, grudzień 2022.
Napisz komentarz
Komentarze