W obecnych czasach korzystanie z Internetu wydaje się czymś oczywistym, lecz ćwierć wieku temu to medium w Polsce raczkowało. Monopolistą na rynku była wówczas Telekomunikacja Polska, która nie była w stanie i też specjalnie nie starała się, by zapewnić dostęp do globalnej sieci wszystkim chętnym. Lukę tę zaczęli wypełniać mali, lokalni przedsiębiorcy tacy jak STUDIO WIK z Rabki-Zdrój.
Krzysztof Łopata jeden ze współzałożycieli spółki i jej obecny Prezes Zarządu jako pracownik działu technicznego Telekomunikacji Polskiej w 1998 roku założył z kolegą spółkę, która specjalizowała się w świadczeniu takich usług jak montaż instalacji alarmowych czy komputerowych sieci biurowych. Praca w założonej firmie z dnia na dzień pokazywała, że Klienci interesują się Internetem lecz jest on trudno dostępny. Spełniając liczne oczekiwania Klientów w tym zakresie postanowił od 2003 roku poszerzyć zakres działalności firmy i rozpoczął świadczenie usługi internetowej w technologii radiowej.
- Pierwszych abonentów w technologii radiowej przyłączyliśmy w 2003 roku. Do dzisiaj z naszych usług korzysta wiele osób, które są z nami od początku naszej działalności telekomunikacyjnej, za co im z całego serca dziękuję. Start nie był łatwy, ponieważ dostępność urządzeń była znikoma, a Internet był dla większości nowością. Od początku jednak widziałem w usługach internetowych przyszłość i wierzyłem, że mogą one być podstawą do prężnego rozwoju firmy - wspomina Krzysztof Łopata.
I rzeczywiście okazało się to strzałem w dziesiątkę. Spółka szybko wyszła z zasięgiem swojej sieci internetowej poza Rabkę i dziś jest obecna na terenie aż czterech powiatów: nowotarskiego, suskiego, myślenickiego i limanowskiego. Rozbudowa sieci następowała w sposób naturalny. Niejednokrotnie podczas montażu u klientów, zaciekawieni sąsiedzi pytali, co się dzieje i od razu zamawiali usługę dla siebie. Liczba abonentów więc sukcesywnie rosła a rozwojowi firmy towarzyszyły zmiany. Zatrudniani byli kolejni pracownicy, a od 2012 roku po wycofaniu się wspólnika STUDIO WIK funkcjonuje jako spółka rodzinna.
Obecnie z usług Wiknet mogą korzystać mieszkańcy 32 miejscowości:
Bielanka, Czarny Dunajec, Chabówka, Dział, Jabłonka, Jordanów, Łętownia, Mszana Dolna, Naprawa, Niedźwiedź, Olszówka, Orawka, Osielec, Piekielnik, Pieniążkowice, Podwilk, Ponice, Podobin, Raba Niżna, Raba Wyżna, Rabka-Zdrój, Rdzawka, Rokiciny Podhalańskie, Skawa, Skomielna Biała, Toporzysko, Wróblówka, Wysoka, Załuczne, Zubrzyca Dolna, Zubrzyca Górna
Istotnym krokiem, który mocno zaważył na rozwoju firmy była decyzja inwestycyjna o budowie w Rabce-Zdrój internetowej sieci światłowodowej. Pierwsze usługi w tej technologii operator zaczął oferować w 2013 r., a więc dwa lata wcześniej niż inni operatorzy, którzy swoje sieci rozbudowywali dopiero od 2015 roku i tylko w większych miastach, odstawiając tym samym mniejsze miejscowości na drugi plan.
Czy Wiknet boi się konkurencji z wielkimi operatorami?
- Rozwijając firmę nigdy nie myślałem w tej kategorii, lecz skupiam się na tym, aby usługi były świadczone w jak najlepszej jakości i dostępności dla lokalnego Klienta. Uważam, że właśnie ta nasza dostępność i lokalność może być traktowana jako nasz atut w rynkowej konkurencji - wspomina Krzysztof Łopata.
Czy dla klientów jest ważne, że mogą korzystać z usług świadczonych przez lokalną firmę?
Cóż, mamy wolny rynek i każdy indywidualnie podejmuje decyzję o cegiełce, którą dokłada do rozwoju lokalnych społeczności. Klienci mogą korzystać z usług lokalnej firmy takiej jak STUDIO WIK, której podatki wspierają miejscowy budżet. Natomiast wybierając międzynarodowego usługodawcę nie zawsze mają świadomość, że ich pieniądze nie zostają w Polsce. Korzystając z usług lokalnego operatora miejmy świadomość, że jesteśmy z jednej lokalnej społeczności, którą wiążą podobne radości, problemy i sytuacje. Krótko mówiąc jesteśmy sąsiadami, dlatego ważną zaletą dla Klientów powinien być fakt bliskiego i bezpośredniego kontaktu z operatorem.
STUDIO WIK może pochwalić się również dużą aktywnością społeczną gdyż wspiera lokalne działania i inicjatywy takie jak np. łącze światłowodowe w strefie kibica na stadionie w Gminie Raba Wyżna lub udostępnianie łącz podczas ważnych wydarzeń takich jak konkursy czy festyny.
Jakie plany na kolejne lata ma Wiknet pytamy Prezesa Zarządu Krzysztofa Łopatę?
- Obecnie wdrożyliśmy usługi mobilne, czyli połączenia komórkowe i mobilny dostęp do Internetu w najnowocześniejszych technologiach, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Usługi te działają w oparciu o istniejącą infrastrukturę sieci PLAY - mówi Prezes Wiknet. - O dalszych planach powiem tak: "Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana" . Zapraszam na naszą stronę www.wiknet.pl oraz na nasz profil na Facebooku, gdzie informujemy o wprowadzanych nowościach i stale poszerzającym się zasięgu sieci światłowodowej.
Napisz komentarz
Komentarze