Pierwszy etap konsultacji obejmie szereg działań informacyjnych w przestrzeniach miejskich – na placach i skwerach. Mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli tam spotkać się z ekspertami, którzy odpowiedzą na ich pytania dotyczące SCT.
Drugi etap zakłada zlecenie firmie badawczej przeprowadzenia ankiety, która podsumuje efekty działań informacyjnych, zbierze opinie i oczekiwania mieszkańców w kwestii strefy. Zebrane dane posłużą do przygotowania projektu nowej uchwały o SCT.
W trzecim etapie udostępniony zostanie formularz online, za pomocą którego będzie można zgłaszać uwagi do projektu uchwały. Zorganizowane zostaną również dyżury telefoniczne i stacjonarne, a także bezpośrednie spotkania konsultacyjne. Uwagi będzie można składać także w formie papierowej. Formalne konsultacje potrwają co najmniej trzy tygodnie, a następnie radni otrzymają gotowy projekt nowej uchwały o SCT.
Opóźnienie wejścia w życie SCT oraz szerokie konsultacje społeczne to pozytywny krok, który pozwoli na lepsze przygotowanie się do zmian i uwzględnienie potrzeb mieszkańców Krakowa. Nowa uchwała o SCT ma być bardziej dostosowana do realiów i oczekiwać krakowian, a co za tym idzie – skuteczniejsza w walce o czyste powietrze w mieście.
Napisz komentarz
Komentarze