Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama

Najlepsze polskie inkubatory przedsiębiorczości

Inkubatory przedsiębiorczości odgrywają kluczową rolę we wspieraniu start-upów, dostarczając im niezbędnych narzędzi do rozwoju w początkowej fazie działalności.
Na zdjęciu wizualizacja przestrzeni biurowej
Podziel się
Oceń

Inkubatory przedsiębiorczości odgrywają kluczową rolę we wspieraniu start-upów, dostarczając im niezbędnych narzędzi do rozwoju w początkowej fazie działalności. 

Latwy Start

Latwy Start to wiodący gracz jeśli chodzi o inkubatory przedsiębiorczości dla startupów w Polsce. Od samego początku postawił na kompleksowe wsparcie:

  • 6-miesięczny program inkubacji
  • Szkolenia z zakresu biznesu, marketingu, pitchingu
  • Dostęp do powierzchni biurowej
  • Indywidualne mentorstwo

Jak widać, Latwy Start zapewnia młodym biznesom liczne narzędzia niezbędne by stawiać pierwsze kroki.

W alumni inkubatora nie brakuje startupowych perełek. Wystarczy wspomnieć takie marki jak Drucik, czy Hoppy, które rozwijają się w zawrotnym tempie. Śmiało można więc stwierdzić, że Latwy Start przyczynił się sukcesu wielu obiecującym pomysłów.

Akcelerator MIT Enterprise Forum CEE

MIT Enterprise Forum CEE to akcelerator działający od 2013 r. we współpracy z Massachusetts Institute of Technology. Jego główną działalnością jest prowadzenie 4-miesięcznego programu akceleracyjnego skierowanego do technologicznych startupów.

Program ten skupia się przede wszystkim na:

  • technologiach przyszłości - sztucznej inteligencji, Internet of Things, robotyce, biomedycynie itp.
  • rozwijaniu innowacyjnych produktów/usług z perspektywą globalnego wzrostu
  • budowaniu trwałego modelu biznesowego

Uczestnicy mają dostęp do indywidualnych mentorów, warsztatów ze specjalistami, a także do zaplecza technicznego MIT. Nacisk położony jest na wypracowanie konkretnej strategii biznesowej i pozyskanie inwestora.

W portfolio akceleratora znajdziemy takie startupy jak Neuro Device czy ICEYE - ich produkty spotkały się z dużym zainteresowaniem inwestorów. Można więc mówić o sukcesie MIT Enterprise Forum CEE.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Ważną rolę w polskim ekosystemie startupowym odgrywają Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, działające przy uczelniach wyższych. Opierają się one zazwyczaj o potencjał badawczy i infrastrukturę techniczną macierzystej placówki.

Dobrym przykładem jest Inkubator Uniwersytetu Jagiellońskiego, oferujący 6-miesięczny program wsparcia dla studentów, doktorantów i pracowników naukowych. Skupia się on na projektach z obszaru nowych technologii, nauk ścisłych oraz medycyny i nauk o zdrowiu.

Inkubator UJ zapewnia m.in.:

  • dostęp do laboratoriów, maszyn badawczych
  • pomoc w ubieganiu się o patenty i ochronę IP
  • mentoring ze strony doświadczonych naukowców
  • szkolenia z zakresu komercjalizacji technologii

Dzięki temu powstało już kilkanaście obiecujących startupów, które wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązania (Robot System, Airly).

Podobne inkubatory działają na Politechnice Warszawskiej, Wrocławskiej czy Gdańskiej, aktywnie wspierając studencką i naukową przedsiębiorczość.

Start-up Hub Poland

Ostatnim wartym uwagi graczem jest Start-up Hub Poland, będący częścią globalnej sieci hubów technologicznych. Jego program inkubacji trwa od 3 do 6 miesięcy.

Kluczowe elementy wsparcia to:

  • partnerstwo z międzynarodowymi korporacjami (Microsoft, AWS, Google) ułatwiające ekspansję zagraniczną
  • zindywidualizowane mentoringi prowadzone przez doświadczonych przedsiębiorców
  • warsztaty z Lean Startup pozwalające lepiej dopasować produkt do rynku
  • dostęp do inwestorów i możliwość pozyskania kapitału na dalszy rozwój

Przykładem wsparcia udzielonego w Start-up Hub Poland jest szkolnictwo online Novo Education, który z powodzeniem wszedł na rynki Brazylii i Meksyku.

Jak widać polskie inkubatory i akceleratory mają wiele mocnych stron i aktywnie wspierają rodzimą scenę start-upową. Kluczem do ich skuteczności jest zindywidualizowane, wielopłaszczyznowe wsparcie dostosowane do potrzeb konkretnych startupów.


Napisz komentarz
Komentarze
WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama