Pożar rozpoczął się w zakrystii i szybko rozprzestrzenił się na prezbiterium. Ogień przedostał się również na zewnętrzne ściany kościoła od strony zakrystii i na wieże. Dym wydobywał się z całej powierzchni dachu.
Strażacy natychmiast przystąpili do działań gaśniczych, podając prądy wody na palący się budynek, m.in. z wykorzystaniem podnośnika. Równocześnie prowadzono ewakuację wartościowego wyposażenia kościoła. Było to niezwykle trudne zadanie, ze względu na konstrukcję obiektu i konieczność zachowania cennych zabytków.
Strażacy musieli również wykonać otwory w dachu, aby móc podawać prądy gaśnicze na poddasze. W późniejszym etapie działań ratunkowych usunięto część desek ze ścian zewnętrznych i boazerię ze ścian wewnętrznych, aby dotrzeć do ukrytych zarzewi ognia.
Na miejscu zdarzenia obecni byli m.in. Prezydent Nowego Sącza, Miejski Inspektor Nadzoru Budowlanego, Wojewódzki Konserwator Zabytków, przedstawiciele policji, prokuratury oraz biegły sądowy z dziedziny pożarnictwa. Pod nadzorem konserwatorów zabytków strażacy zabezpieczali ocalałe elementy wyposażenia kościoła o wartości historycznej.
Mimo ogromnego zaangażowania strażaków, pożar spowodował ogromne straty materialne. Spaleniu uległo prezbiterium kościoła, a wnętrze zostało zalane wodą użytą do gaszenia ognia. Dokładna przyczyna pożaru jest jeszcze nieustalona i będzie przedmiotem dalszego postępowania.
Warto podkreślić, że kościół pw. św. Heleny w Nowym Sączu był cennym zabytkiem drewnianej architektury sakralnej. Zbudowany w 1686 roku, stanowił ważny element lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Ważny apel
Pożar zabytkowego kościoła w Nowym Sączu to kolejny dramatyczny przykład tego, jak ważne jest dbanie o nasze dziedzictwo kulturowe. Należy zadbać o to, aby podobne tragedie nie wydarzały się w przyszłości.
Warto apelować do władz samorządowych o zwiększenie środków na ochronę zabytków. Ważne jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony dziedzictwa kulturowego.
Każdy z nas może mieć swój wkład w ochronę zabytków. Wystarczy zwracać uwagę na ich stan i zgłaszać wszelkie niepokojące sygnały odpowiednim służbom.
Pamiętajmy, że zabytki to nasza wspólna historia i obowiązkiem nas wszystkich jest ich ochrona dla przyszłych pokoleń.
Napisz komentarz
Komentarze