Informację o śmierci aktora przekazał jego syn, Maciej Stuhr. Jerzy Stuhr od lat zmagał się z problemami zdrowotnymi. W 2011 roku zdiagnozowano u niego raka krtani, którego pokonał. W 2023 roku przeszedł kolejną operację związaną z nowotworem, a wcześniej miał za sobą także udar mózgu i zawał serca.
Jerzy Stuhr urodził się w 1947 roku w Krakowie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia aktorskie w krakowskiej PWST, której później został rektorem. Swoją karierę teatralną rozpoczął w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, gdzie współpracował z takimi wybitnymi reżyserami jak Andrzej Wajda, Konrad Swinarski i Jerzy Jarocki.
Szeroka publiczność poznała Jerzego Stuhra w połowie lat 70. XX wieku jako współprowadzącego (wraz z Bogusławem Sobczukiem) programy telewizyjne z cyklu "Spotkanie z Balladą". W 1977 roku stworzył pierwszą ze swoich najsłynniejszych filmowych kreacji w "Wodzireju" Feliksa Falka, wcielając się w postać Lutka Danielaka.
Jerzy Stuhr był cenionym aktorem kina moralnego niepokoju. Wystąpił w wielu filmach wybitnych polskich reżyserów, m.in. Andrzeja Wajdy ("Bez znieczulenia"), Krzysztofa Kieślowskiego ("Amator", "Spokój", "Dekalog: Dziesięć", "Biały"), Radosława Piwowarskiego ("Pociąg do Hollywood"), Juliusza Machulskiego ("Kingsajz", "Kiler", "Seksmisja") i Krzysztofa Zanussiego ("Persona non grata").
Oprócz aktorstwa, Jerzy Stuhr zajmował się również reżyserią. Wyreżyserował kilkanaście filmów, m.in. "Spis cudzołożnic", "Historie miłosne", "Tydzień z życia mężczyzny", "Pogoda na jutro", "Korowód", "Duże zwierzę" i "Obywatel".
Jerzy Stuhr był człowiekiem wielu talentów. Był nie tylko wybitnym aktorem i reżyserem, ale także znakomitym dublerem. Podkładał głos m.in. Listonoszowi Josephowi Roulinowi w "Twoim Vincencie" i Osiołkowi ze "Shreka".
Jerzy Stuhr zawarł sakrament małżeństwa w 1971 roku z Barbarą Kóską. Miał z nią dwoje dzieci - aktora Macieja Stuhra i malarkę Mariannę Stuhr.
Napisz komentarz
Komentarze