Astronomiczna jesień rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej tj. 23 września. Trwa do 22 grudnia czyli do przesilenia zimowego. Dnia ubywa, a nocy przybywa. Średnia dobowa temperatura obniża się. Zwiększa się ilość opadów atmosferycznych.
Mimo, iż kalendarzowa jesień rozpoczyna się dopiero 23 września, to już 1 dnia tego miesiąca obserwujemy pogodę. Przysłowie mówi “jaki pierwszy wrzesień taka będzie jesień”. Wielu z nas zastanawia się nad tym, czy w danym roku to polskie przysłowie się sprawdzi.
Nazwa wrzesień pochodzi od łacińskiego słowa “sept” oznaczającego siedem. W starożytnym kalendarzu rzymskim miesiąc ten był siódmym z dziesięciu miesięcy w roku. Miał wówczas 29 dni. Po reformach, które doprowadziły do 12-miesięcznego roku, wrzesień stał się dziewiątym miesiącem roku. Jednak zachował swoją nazwę.
W Polsce nazwę września wywodzimy od kwitnących w tym czasie wrzosów. Wg. kalendarza gregoriańskiego, stosowanego w Polsce, miesiąc ten ma 30 dni.
Dawnymi nazwami września (w Polsce) były - pajęcznik, od nici babiego lata i jesiennik od rozpoczynającej się we wrześniu kalendarzowej jesieni.
Z czym kojarzy się nam ten miesiąc?
1 wrzesień to powrót dzieci do szkoły, koniec wakacji.
Słońce jeszcze grzeje. Często pokazuje się na niebie pozwalając nam pożegnać się z latem. Równie często pojawia się deszcz i plucha. Temperatura dobowa jest coraz niższa.
Wiele gatunków ptaków, na czas zimy, odlatuje do ciepłych krajów. Co ciekawe ptaki drapieżne lecą za dnia. Ptaki wróblowate przelatują w nocy. Natomiast gęsi i żurawie poruszają się przez całą dobę.
Dojrzewają owoce. W sadach rumienią się jabłka i gruszki. Kuszą granatowe śliwki. Pojawiają się orzechy. Liście drzew zaczynają zmieniać barwę. W lasach rosną grzyby - raj dla grzybiarzy.
Nietypowe wrześniowe święta:
- Międzynarodowy Dzień Dobroczynności, 5 września
- Dzień Dobrej Wiadomości, 8 września
- Dzień Spadającego Liścia 23 września
- Światowy Dzień Jabłka, 28 września
- Międzynarodowy Dzień Kawy, 29 września
- Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, 29 września
- Międzynarodowy Dzień Głuchych, 29 września
Napisz komentarz
Komentarze