Trwa piękna polska złota jesień. Tegoroczny październik nie szczędzi nam dni pełnych słońca. Choć noce i ranki są zimne, to w ciągu dnia temperatura rośnie. Wg. jednego z polskich przysłów “gdy październik ciepło trzyma zwykle bywa mroźna zima”. Gdy w październiku zima przypuści pierwszy atak to możemy mieć pewność, że będzie ona długa - “gdy październik ze śniegiem przybieży, na wiosnę długo śnieg na polach leży”.
Na półkuli północnej październik jest miesiącem jesiennym. Na południowej półkuli zwiastuje nadejście wiosny. Mieszkańcy tamtych regionów świata z wytęsknieniem wyczekują słońca i ciepła. W Polsce październik kojarzy się nam ze złotą polską jesienią. Dzięki zmieniającym barwę liściom świat wokół nas staje się kolorowy. Przygotowujemy się na nadejście zimy.
Październik to ósmy miesiąc roku. Ma 31 dni. Nazwa tego miesiąca ma prastare korzenie. W Polsce funkcjonowała już w drugiej połowie XV wieku. Nazwa tego miesiąca wywodzi się od “paździerzy” czyli od odpadków z międlenia lnu lub konopi. Zdrewniałych łodyg tych roślin.
W innych krajach październik funkcjonuje jako October. Nazwa ta pochodząca z łaciny oznacza ósmy miesiąc.
Październik to miesiąc równie ciekawy, a niekiedy zaskakujący co jego starsi bracia.
Gdy październik jest słoneczny i ciepły w jego pierwszej połowie pojawia się babie lato. Zjawisko to możemy zaobserwować w pogodne dni gdy nici pajęcze połyskują w promieniach jesiennego słońca. Babie lato to element polskiej złotej jesieni.
Dla wielu z nas, Polaków, 16 październik jest bardzo ważną datą. To właśnie w tym dniu, w 1978 roku Karol Wojtyła został obrany na papieża.
Natomiast 7 października jest świętem Matki Bożej Różańcowej. Tego dnia w 1571 roku miała miejsce bitwa morska pod Lepanto. W bitwie tej państwa należące do Świętej Ligi pokonały Imperium Osmańskie. Sama bitwa od wieków uważana jest za najbrutalniejszą bitwę wszech czasów.
Ludzi urodzonych w tym miesiącu uważa się za rozsądnych i mądrych, posiadających niezwykle wartościową inteligencję emocjonalną.
W październiku grzybiarze wyruszają w lasy na grzybobranie. To ulubiona rozrywka wielu z nas. Właśnie ten miesiąc stwarza optymalne warunki dla wzrostu grzybów. W wielu polskich rodzinach grzybobranie jest tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
Dla Polaków, historycznie, październik jest bardzo ważnym miesiącem. To właśnie w październiku, w 1939 roku Adolf Hitler podpisał dekret o utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa.
W drugiej połowie XVI wieku na naszych ziemiach została założona Poczta Polska i nieprzerwanie funkcjonuje do dziś. W 1558 roku król Zygmunt II August ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją, przez Wiedeń.
Niewiele krakusów wie, że pierwsza siedziba Poczty Polskiej w Krakowie znajdowała się przy ulicy Floriańskiej, w kamienicy stojącej w miejscu gdzie obecnie funkcjonuje hotel “Pod Różą”.
Jako ciekawostkę podam, iż 30 października obchodzony jest Dzień Kobiecości, znany również pod nazwą Dzień Spódnicy. Wiele spośród nas zamienia tak popularne obecnie (ze względu na wygodę) spodnie na sukienki i spódniczki. Podkreślamy w ten sposób swoją kobiecość.
Napisz komentarz
Komentarze