Już po raz 44. na nekropolii odbyła się kwesta organizowana przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, której celem jest zbiórka funduszy na renowację zabytkowych nagrobków. Jak co roku, w akcję zaangażowała się aktorka Anna Dymna, która wraz z wolontariuszami zbierała datki do puszek.
Mimo słonecznej pogody i zaangażowania znanych postaci, w tym roku na Rakowickim można było spotkać mniej celebrytów niż w latach poprzednich. Oprócz Anny Dymnej, wśród kwestujących znaleźli się m.in. senator Jerzy Fedorowicz oraz prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Warto zaznaczyć, że kwesta na Rakowickim to tylko jedna z wielu inicjatyw, które w czasie Wszystkich Świętych mają miejsce w Krakowie. Na innych cmentarzach komunalnych zbiórki prowadzą również hospicja, fundacje i organizacje kultywujące pamięć o Kresach Wschodnich.
Cmentarz Rakowicki – miejsce pamięci narodowej
Cmentarz Rakowicki, założony w 1803 roku, jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych cmentarzy w Polsce. Spoczywają tu wybitni Polacy, m.in. artyści, naukowcy i politycy. Nekropolia jest miejscem pielgrzymek i stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego Krakowa.
Wszystkich Świętych w Krakowie
W związku ze Wszystkimi Świętymi, w Krakowie zintensyfikowano komunikację publiczną, by ułatwić mieszkańcom dotarcie na cmentarze. Ponadto, delegacje władz państwowych i samorządowych złożyły kwiaty na grobach prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii na Wawelu. Przy grobie pary prezydenckiej w piątek modlił się również prezydent RP Andrzej Duda.
Akcja charytatywna na Cmentarzu Rakowickim pokazuje, że tradycja i współczesność mogą się pięknie łączyć. Działania wolontariuszy, w tym znanych postaci, przyczyniają się do zachowania pamięci o przeszłości i pielęgnowania wartości, które są nam wszystkim bliskie.
Napisz komentarz
Komentarze