Według definicji, konto firmowe jest rachunkiem bieżącym dedykowanym osobom fizycznym, które prowadzą działalność gospodarczą oraz spółkom prawa handlowego (spółki cywilne, jawne, z ograniczoną odpowiedzialnością).
Oznacza to, że z rachunku firmowego można korzystać w celach związanych z prowadzoną działalnością, jak np. realizowanie przelewów podatkowych, opłacanie składek ZUS czy przeprowadzanie rozliczeń z kontrahentami.
Chociaż decyzja o otwarciu rachunku firmowego nie jest zazwyczaj podejmowana na całe życie, warto podejść do tematu rozważnie, by nie naciąć się już na samym początku współpracy z bankiem.
Ilość ofert dedykowanych klientom biznesowym na rynku jest ogromna i stale rośnie, a banki proponują coraz to nowe udogodnienia mające na celu zachęcić klienta do podjęcia współpracy.
Posiadanie konta firmowego nie jest konieczne w każdym przypadku, jednak nie da się ukryć, że znacznie ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem.
Najważniejsze opłaty
Prowadzenie konta firmowego związane jest zazwyczaj z kilkoma nieuniknionymi opłatami, których wysokość należy rozważyć już na etapie podejmowania decyzji o wyborze odpowiedniego rachunku. Prowizje obejmują najczęściej:
prowadzenie konta;
wydanie i obsługę kart płatniczych;
realizację przelewów krajowych i zagranicznych;
obsługę gotówkową (wpłaty i wypłaty w oddziałach banku oraz korzystanie z bankomatów);
korzystanie z oferty walutowej (kantor walutowy, konto dewizowe);
używanie produktów dodatkowych z oferty bankowej.
Wielu z tych opłat można całkowicie uniknąć lub zredukować np. poprzez korzystanie z aplikacji mobilnych banków, które często oferują darmowe przelewy.
Otwarcie rachunku dla firmy
To, w jaki sposób możemy otworzyć konto w dużej mierze zależy od formy prawnej działalności, jaką prowadzimy.
Osoby prowadzące jednoosobową działalność zazwyczaj mogą otworzyć rachunek przez Internet posiadając jedynie ważny dowód osobisty, kopię zaświadczenia o nadaniu numeru REGON i wpis do ewidencji podatkowej.
Niektóre banki oferują klientom, którzy nie zarejestrowali jeszcze firmy pomoc w przeprowadzeniu całego procesu i możliwość otwarcia firmy i rachunku w zaledwie jednym wniosku.
Z takie możliwości skorzystają najczęściej przedsiębiorcy, którzy planują założyć jednoosobową działalność: https://kontobankowebezoplat.pl/konto-bankowe-dla-firmy-jednoosobowej/
W przypadku firm posiadających kilku właścicieli (np. spółki) w celu otwarcia rachunku konieczna jest zazwyczaj osobista wizyta w najbliższym oddziale i dopełnienie wszelkich formalności na miejscu.
W przypadku otwarcia konta przez Internet cały proces nie powinien zająć więcej niż kilkanaście minut, jednak zdarza się, że czas ten zostaje wydłużony nawet do kilku dni.
Zalety posiadania rachunku firmowego
Konto firmowe pozwala w prosty sposób zapanować nad wydatkami przedsiębiorstwa i przeprowadzać ich niezbędne analizy.
Banki zazwyczaj udostępniają klientom specjalne narzędzia mające na celu uproszczenie realizacji przelewów podatkowych oraz masowych.
W przypadku kontroli oddzielne konto firmowe gwarantuje nam przejrzystość finansową, dzięki czemu wszystko przebiega sprawnie i generuje nieco mniej stresu.
Warto wspomnieć również, że korzystanie z rachunku biznesowego pozwala nam używać wygodnego mechanizmu split payment.
Dzięki temu rozwiązaniu na firmowe konto trafia należność netto, a wygenerowany podatek VAT zostaje automatycznie przelany na dedykowane konto.
Nie można zapominać również o kwestiach marketingowych. Posiadanie dedykowanego rachunku firmowego zdecydowanie buduje poważny wizerunek przedsiębiorcy, który staje się w oczach kontrahentów bardziej wiarygodny.
Promocje dla przedsiębiorców
Akcje specjalne dotyczące rachunków biznesowych dedykowane są zazwyczaj nowym klientom i mają na celu zachęcenie do podjęcia współpracy.
Co ciekawe, w promocjach najczęściej można uzyskać dodatkowe środki pieniężne, które mogą wspomóc firmowy budżet.
Ich wysokość uzależniona jest od rodzaju aktywności, jakie należy zrealizować i może oscylować w granicach nawet kilku tysięcy złotych.
Napisz komentarz
Komentarze