Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama

Tragedia na Rysach. 21-letnia turystka nie przeżyła upadku (ZDJĘCIA)

Kolejna ofiara Tatr w 2022 roku. W piątkowe popołudnie około godziny 16:30 21-latka spadła w przepaść z okolicy wierzchołka Rysów. Niestety kobieta, która była wyposażona jedynie w raczki nie przeżyła upadku. Jej ciało znajdowało się 150 metrów nad Czarnym Stawem.
Tragedia na Rysach. 21-letnia turystka nie przeżyła upadku (ZDJĘCIA)

Autor: TOPR

Podziel się
Oceń

Wczoraj o godzinie 16:30 do centrali TOPR dotarło zgłoszenie od turystki znajdującej się w pobliżu wierzchołka Rysów, że jej koleżanka tuż po rozpoczęciu zejścia ześlizgnęła się i nie ma z nią kontaktu. W kierunku Rysów z schroniska nad Morskim Okiem natychmiast wyruszyło dwóch ratowników a z centrali TOPR kolejnych 13 wraz z dodatkowym sprzętem.

O godzinie 17:35 ratownicy z Morskiego Oka znaleźli kobietę bez oznak życia ok. 150 metrów nad Czarnym Stawem. Niestety w wyniku ponad 1000 metrowego upadku śnieżno-skalnym terenem turystka doznała śmiertelnych obrażeń a ratownikom pozostał smutny obowiązek transportu ciała do schroniska przy Morskim Oku. 

W trakcie tych działań dwóch ratowników udało się na wierzchołek Rysów w celu sprowadzenia koleżanki pechowej turystki. Podczas podejścia Wielkim Wołowym Żlebem natknęli się na dwóch turystów z Czech, którzy utknęli w trakcie zejścia z Rysów i również potrzebowali pomocy. W związku z tym kolejnych dwóch ratowników poszło w kierunku turystów czeskich z zadaniem sprowadzenia ich bezpiecznie do schroniska. Wszyscy ratowani zostali bezpiecznie sprowadzeni a wyprawa zakończyła się o 3:00 w nocy. 

O sporym szczęściu może mówić turystka, która tego samego dnia w godzinach porannych, ześlizgnęła się z szlaku na Rysy i w wyniku 150 metrowego upadku doznała złamania kości podudzia. Po udzieleniu pierwszej pomocy, została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Zakopanem.

Przypominamy! W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. W wielu miejscach pokrywa śnieżna jest bardzo twarda lub występują oblodzenia. W żlebach natomiast nagromadzone są spore depozyty przewianego śniegu. Planując wycieczki w wyższe partie Tatr nieodzowne jest posiadanie raków!!! (nie raczków), czekana, lawinowego ABC oraz dużego doświadczenia w posługiwaniu się tym sprzętem. Szczegółowe informacje na temat aktualnego stopnia zagrożenia lawinowego można znaleźć tutaj: https://lawiny.topr.pl

Informacje na temat warunków turystycznych w komunikacie TPN: https://tpn.pl/zwiedzaj

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Bardzodobrze 31.12.2022 16:10
Selekcja naturalna zadziałała.

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama