Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
NEWSY :
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowy program szkoleń wojskowych dla ochotników – rząd stawia na rezerwistów

Rząd ogłosił ambitny plan rozszerzenia szkoleń wojskowych dla ochotników w wieku od 18 do 60 lat. Premier Donald Tusk zapowiedział, że do 2027 roku Polska będzie w stanie przeszkolić aż 100 tys. osób rocznie. Program ma charakter dobrowolny i jest skierowany do wszystkich zainteresowanych obywateli.
  • Źródło: https://x.com/PremierRP/status/1899428254387175901/photo/1
Nowy program szkoleń wojskowych dla ochotników – rząd stawia na rezerwistów

Autor: KPRM

Źródło: https://x.com/PremierRP/status/1899428254387175901/photo/1

Podziel się
Oceń

Dobrowolne szkolenia wojskowe – dla kogo i na jakich zasadach?

Premier podkreślił, że głównym celem jest zwiększenie możliwości państwa w zakresie przygotowania obywateli do ewentualnych sytuacji kryzysowych. Każdy, kto chce zdobyć podstawowe umiejętności wojskowe, będzie mógł wziąć udział w szkoleniu. Program ma ruszyć najpóźniej w 2026 roku.

Ochotnicy po przejściu miesięcznego szkolenia będą mogli otrzymać wynagrodzenie w wysokości 6 tys. zł, a dodatkowo pojawi się możliwość zdobycia uprawnień, takich jak prawo jazdy na pojazdy ciężarowe.

Budowa armii rezerwistów i wykorzystanie potencjału weteranów

Program ma na celu nie tylko szkolenie nowych ochotników, ale także rozwój systemu rezerwistów. Premier zapowiedział, że Polska armia powinna składać się nie tylko z żołnierzy zawodowych i Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), ale również z odpowiednio przeszkolonych rezerwistów.

  • Poza armią zawodową i WOT-em musimy zbudować armię rezerwistów. Weterani, w tym byli żołnierze jednostek specjalnych, takich jak GROM czy komandosi z Lublińca, będą mieli możliwość przekazywania swojego doświadczenia w ramach nowego programu – powiedział premier.

Korzyści dla uczestników – nie tylko wynagrodzenie

Szkolenia wojskowe będą nie tylko sposobem na zdobycie umiejętności obronnych, ale także szansą na rozwój zawodowy. Premier wspomniał o analizie dodatkowych benefitów, które mogą zachęcić ochotników do wzięcia udziału w programie. Oprócz wynagrodzenia i zdobycia prawa jazdy, rząd rozważa inne formy wsparcia, które uatrakcyjnią szkolenie.

Harmonogram i plany na przyszłość

Program ma zostać uruchomiony do końca 2026 roku, a jego szczegóły zostaną przedstawione przez Ministerstwo Obrony Narodowej do końca marca 2025 roku. Szkolenia mają być dostępne dla szerokiego grona obywateli, a ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa kraju poprzez przygotowanie większej liczby osób do działań w sytuacjach kryzysowych.

Czy dobrowolne szkolenia wojskowe to dobry krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa kraju? Program z pewnością przyciągnie wielu ochotników, którzy chcą zdobyć nowe umiejętności i przyczynić się do obronności Polski.


Napisz komentarz

Komentarze

WKRÓTCE W KINACH
Reklama
Reklama
Dołącz do nas!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama