Obchody liczby, która fascynuje od wieków
14 marca to wyjątkowa data dla wszystkich miłośników matematyki. Tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matematyki oraz Dzień Liczby π (Pi Day), które są okazją do popularyzacji nauk ścisłych oraz refleksji nad znaczeniem matematyki w codziennym życiu.
Międzynarodowy Dzień Matematyki został ustanowiony przez UNESCO w 2019 roku, a jego pierwsze obchody miały miejsce w 2020 roku. Natomiast Dzień Liczby π zyskał popularność dzięki amerykańskiemu zapisowi daty (3.14), co odpowiada przybliżonej wartości tej niezwykłej liczby.
Wyjątkowa ludolfina – tajemnicza liczba π
Liczba π jest stałą matematyczną, która wyraża stosunek obwodu koła do jego średnicy. Znana od starożytności, była badana już w III wieku p.n.e. przez Archimedesa, dlatego bywa nazywana stałą Archimedesa. Swoje trzecie imię – ludolfina – zawdzięcza niemieckiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który w XVII wieku obliczył jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Od XVIII wieku oznacza się ją grecką literą π – od pierwszej litery greckiego słowa oznaczającego "obwód".
Jest liczbą niewymierną, co oznacza, że jej rozwinięcie dziesiętne nigdy się nie kończy i nie wykazuje okresowości. π fascynuje nie tylko matematyków, ale i artystów – polska noblistka Wisława Szymborska poświęciła jej nawet wiersz, a na świecie powstają utwory muzyczne i teksty pomagające zapamiętać jej kolejne cyfry.
Co ciekawe, ludolfina doczekała się nawet ronda swojego imienia, a najsłynniejsze obchody jej święta odbywają się na Uniwersytecie w Princeton, gdzie każdego roku organizuje się konkursy matematyczne oraz urodziny Alberta Einsteina, który przyszedł na świat właśnie 14 marca.
Matematyka w Polsce – królowa nauk
Według danych z systemu POL-on w 2022 roku kierunek matematyka był dostępny na uczelniach w każdym polskim województwie. Zajęcia prowadzono na 32 uczelniach publicznych, gdzie wykładało ponad 1300 nauczycieli akademickich. Jedyną uczelnią zawodową, która w tym roku prowadziła studia na tym kierunku, była Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie.
W 2022 roku na kierunku matematyka studiowało w Polsce ponad 5600 osób, a kobiety stanowiły 52% studentów. W 2023 roku polska nauka wzbogaciła się o 36 nowych doktorów matematyki, 12 doktorów habilitowanych i 8 profesorów. Chętnych do studiowania matematyki było ponad 8000 kandydatów, jednak na studia przyjęto ostatecznie około 2700 osób.
Najlepsze ośrodki matematyczne w Polsce
Zgodnie z Rankingiem Perspektyw z 2023 roku, najlepsze uczelnie oferujące kierunek matematyka to:
Uniwersytet Warszawski
Politechnika Warszawska
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Natomiast w ostatniej ewaluacji najwyższą kategorię A+ w dyscyplinie matematyka uzyskały:
Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk
Uniwersytet Warszawski
Politechnika Warszawska
Uniwersytet Wrocławski
Jak świętować Międzynarodowy Dzień Matematyki?
Obchody Dnia Matematyki i Liczby π to świetna okazja do organizowania konkursów, warsztatów i zabaw matematycznych. Oto kilka sposobów na uczczenie tego dnia:
🔢 Weź udział w quizach i konkursach matematycznych – wiele szkół i uczelni organizuje specjalne wydarzenia dla uczniów i studentów.
🥧 Zjedz kawałek ciasta („pie”) – gra słów sprawia, że jedzenie okrągłych wypieków stało się tradycją tego dnia!
📚 Poczytaj o historii liczby π – jej odkrycie i kolejne przybliżenia to niezwykle fascynująca opowieść.
🎶 Naucz się "pi-ematyki" – zapamiętaj jak najwięcej cyfr rozwinięcia liczby π!
Podsumowanie
Międzynarodowy Dzień Matematyki i Dzień Liczby π to nie tylko święto naukowców i studentów matematyki, ale także okazja do refleksji nad znaczeniem nauk ścisłych. To matematyka stoi za nowoczesnymi technologiami, inżynierii, finansami i medycyną.
Niech 14 marca będzie dniem inspiracji i matematycznej zabawy!
🔢 Jakie jest Twoje ulubione zastosowanie matematyki? Podziel się w komentarzach! 🎉
Napisz komentarz
Komentarze